UNICEF ve Tebrik Kartları

UNICEF deyince çoğumuzun aklına ilk gelen ‘tebrik kartları’dır. Bu çalışma, Örgüt’ün kuruluşundan hemen dört yıl sonra bir Çek kızının II. Dünya Savaşı arkasından UNICEF’in köyüne yardımına teşekkür için, kağıt bulamayıp bir cam üstüne yaptığı resmi Genel Merkeze göndermesiyle başladı. Resim beş kız çocuğunu oyunda gösteriyordu. Bu resim önce afiş olarak basıldı; sonra tebrik kartı yapıldı ve UNICEF çalışanları arasında kullanıldı; sonra da UNICEF’in en büyük gelir kaynaklarından birini oluşturan ‘tebrik kartı operasyonu’nunu başlattı.

E-kartlar bir tuşla siliniyor
Şimdilerde e-kart ve e-postaların giderek yaygınlaşmasına rağmen dünya genelinde yine tebrik kartları satışlarında artış görülmekte. Bilgisayarımızdan anında silinmeye mahkûm bir e-kartta, postadan çıkan güzel desenli, imzalı, el yazılı; elimize alıp okuduğumuzda, odamızın bir yerine koyup arada bir baktığımızda bize keyif veren bir kartın sıcaklığı olabilir mi? Hele bu kartlar Van Gogh, Klimt, Gauguin ve Monet’ler; Türkiye’den hepimizin hayranlık duyduğu Jale Yılmabaşar’lar, Reha Yalnızcık’lar olursa; dünyanın en seçkin müzelerinden el işleri ve çiniler olursa; Nepal’den elle yapılmış kağıtlar üzerine özgün baskılar olursa.

Tabii bir ikinci keyif de sizin katkınızla çocuklarımızın daha iyi koşullarda, hakettikleri gibi yaşadıklarını bilmek.

Tebrik kartı koleksiyonumuzun yanısıra ürün çeşitlerimiz de giderek artmakta. Her yaşta insanın zevkle kullanabileceği, keyifli vakit geçireceği bir ürün yelpazemiz var. Bu ürünler, oyuncaklar, ajandalar dünyanın önde gelen teknik fuarları gezilerek, yeni tasarımlar dikkate alınarak hazırlanıyor.

Önümüzdeki aylarda bizden iki katalog alacaksınız: biri Şeker Bayramı diğeri Yılbaşı için. Bu yıl yine bir fark yaratın: UNICEF kart ve ürünlerini kullanarak çocukların yüzünü güldürün.

UNICEF’te az parayla çok yol alınır.
Bakın örnekleri:

Kızların Eğitimi

1.50 YTL: üç çocuğa bir adet kalem ve defter sağlayabilir.

15 YTL: dört çocuğa bir resim defteri ve 8 renkli boya kalemi alabilir.

22.50YTL: özellikle kızların beden eğitimini geliştirecek otuz atlama ipi alabilir.

30 YTL: öğretmene sınıfa ders anlatmasında temel araçları sağlayacak çift taraflı bir karatahtanın, 100 beyaz ve renkli tebeşirin değeridir.

285 YTL: içinde herşey olan bir çanta alınarak 80 kişilik bir sınıfın eğitim malzeme ve gereçleri temin edilebilir.

Aşılama

4.50 YTL: 50 tane yeni şırınga alınabilir ve böylece 50 çocuk güvenli ekipman ile aşılanabilir.

25.50YTL: 25 adet kullanılmamış şırıngaların ve iğnelerin saklanacağı kutu alabilir.

150 YTL: çocukların kızamık gibi ölümcül bir hastalıktan korunması için 700 doz kızamık aşısı sağlayabilir.

Çocuk Sağlığı

0.90 YTL: 50 adet su arıtma tableti alarak 4-5 litre suyun arıtılmasını ve çocukların temiz su içmelerini sağlar.

360 YTL ile: Bandajlar, yara bantları, eldivenler, makas, yorgan, göz merhemi ve dezenfektanı içeren 10 adet ilkyardım çantası sağlanabilir ve böylece küçük kesikler, yanmalar ve göz enfeksiyonu gibi olaylarda gereken önlem alınır.

Acil Durumlarda Çocukların Korunması

4,50 YTL: geniş yün bir battaniyenin fiyatıdır.

18YTL ile: 20 paket yüksek enerji veren bisküviler alınarak yetersiz beslenen çocuklara destek olunabilir.

52 YTL: Bazı aileler için yer kaplaması ve barınma için 20 m2 tentenin (muşamba) maliyetidir.

Tebrik kartlarımızı ve ürünlerimizi web sayfamızdaki e-mağazamızdan seçebilir ve sipariş verebilirsiniz: eshop.unicefturk.org