ÇOCUKLAR İÇİN BİRLEŞELİM
Audrey Hepburn Anısına

Audrey Hepburn, 1989 yılında UNICEF İyi Niyet Elçisi atanması nedeniyle yaptığı konuşmada “UNICEF'in çocuklar için ne demek olduğunu çok iyi bilirim, çünkü II. Dünya Savaşı'nın hemen ertesinde yiyecek ve ilâç yardımından yararlanan çocuklardan biri de bendim. Yaptıkları için UNICEF'e sonsuz bir şükran borcu ve güven duyuyorum,” demişti. Bu karşılıklı bir şükran duygusu çünkü daha sonraki yıllarda o da UNICEF için çok yararlı işler yaptı.

Görev Sırasında

Audrey Hepburn, iyi niyet elçisi olmasının hemen ardından yıllar süren kuraklık ve iç savaş nedeniyle korkunç bir kıtlık içindeki Etiyopya'ya görevli gitti. UNICEF'in oradaki âcil yardım çalışmalarını izledi. Döndükten sonra projelerle ilgili olarak Birleşik Devletler'de, Kanada'da ve Avrupa'da basına demeçler verdi. Bunlar haftalar süren ve günde 15'i bulan mülâkatlardı. Bu onun kuruluşa bağlılığının örnek bir göstergesidir.

Daha sonraki yıllarda, UNICEF projelerine yönelik bir dizi alan gezisi yaptı. Bunlar, Türkiye'deki 'çocuk felci aşı projesi', Venezuela'daki 'kadınlar için düzenlenen eğitim programları', Ekvador'da 'sokakta yaşayan ve çalışan çocuklar', Honduras ve Guatemala'da 'içme suyu temin etme' ve El Salvador'da 'radyodan okuma yazma' ile ilgili projelerdi. Bangladeş'te okulları, Tayland'da yoksul çocuklara yönelik projeleri, Vietnam'da beslenme projelerini ve Sudan'da yerlerinden edilmiş çocukların kaldığı kampları gördü.

Hepburn alan gezileri yapmadığı zamanlarda da UNICEF için yorulmaksızın çalıştı. ABD Kongresinde konuştu; Çocuklar için Dünya Zirvesi'ne katıldı; UNICEF'in Dünya Çocuklarının Durumu Raporları'nın tanıtımlarını yaptı; Danny Kaye Uluslararası Çocuk Festivali'nin Ödül Törenlerine ev sahipliği yaptı; fon toplama kartlarına desenler yaptı; hayır için düzenlenen konser turnelerine katıldı ve UNICEF'in çalışmalarını tanıtmak için sayısız konuşmalar ve mülâkatlar yaptı.

Aralık 1992'de Birleşik Devletlerin en yüksek ferdî ödülü olan Başkanlığın 'Özgürlük Madalyası'nı aldı. O yıl süresince, kanser hastalığına rağmen UNICEF için çalışmalarını sürdürdü. Somali'ye, Kenya'ya, Birleşik Krallığa, İsviçre'ye, Fransa'ya ve Birleşik Devletlere geziler yaptı.

Sinema Klâsikleri

Audrey Hepburn 4 Mayıs 1929 yılında Brüksel'de (Belçika) doğdu. Babası İngiliz bir banker, annesi ise Hollandalı bir barones idi. Bale öğrendi. Bir Fransız filminde oynadığı küçük bir rolün ardından Fransız yazar Colette, Broadway için uyarladığı, Gigi rolünde oynamasını teklif etti. Aynı yıl Gregory Peck ile oynadığı “Roma Tatili” ile Amerikan sinema klâsikleri arasında uzun bir liste oluşturan başrol oyunculuğu başlamış oldu.

1960'ların sonlarına doğru Hepburn film dünyasını bırakarak aile hayatına önem verdi. 1970

 • ' 1980'li yıllarda pek az film çevirdi. Hayatının son yıllarını ise UNICEF'e adadı.

  Peter Ustinov, Audrey Hepburn için, European dergisinde “Böyle bir çalışmanın mükâfatının yardıma muhtaç insanların yüzündeki ifade olduğunu herkesten iyi biliyordu. Böyle bir çalışmanın değerini en sade biçimde ancak onlar anlatabilir.” diye yazmıştı.

 • UNICEF Nedir?
  UNICEF Hakkında
  Kurucu Başkan
  Rahmetli Başkanımız Prof. Dr. Talât Halman
  Yönetim Kurulu
  Çalışanlarımız
  UNICEF'in Çalışmaları
  UNICEF'in Tarihçesi
  UNICEF Türkiye'de Neler Yapıyor?
  UNICEF İyi Niyet Elçileri
  Danny Kaye Anısına
  Audrey Hepburn Anısına
  Peter Ustinov Anısına
  UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçileri
  SSL Certificate Provider Unicef Türkiye Milli Komitesi, Bakanlar Kurulu'nun 12.11.1974 gün ve 7/9055 sayılı
  kararı ile Kamu'ya yarar dernekler arasına alınmıştır.
  ArtekReklam