Sıkça Sorulan Sorular

..

UNICEF Birleşmiş Milletler’in bir parçası mı?

UNICEF Birleşmiş Milletler kuruluşudur. Ankara’da bulunan UNICEF ülke ofisi BM UNICEF temsilcisidir. UNICEF Türkiye Milli Komitesi ise T.C. Dernekler yasasına tabi olan, kamuya yarar dernek olarak faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur. UNICEF Türkiye Milli Komitesi çocuk haklarıyla ilgili farkındalık sağlayacak iletişim çalışmaları yapmak ve UNICEF programları için kaynak geliştirmek için çalışır.

UNICEF sadece gelişmekte olan ülkelerde mi bulunuyor?

UNICEF, saha çalışmaları yürüttüğü 156 ülke ofisi ve sanayileşmiş ülkelerde özellikle kaynak geliştirmek için kurulu 34 milli komitesi ile 190 ülkede güçlü bir varlığa sahiptir. Bütün dünyadaki her çocuğun, özellikle de en zor ve dışlanmış durumda olan çocukların yaşatılması, korunması ve gelişimi için çalışır.

UNICEF’in fonları nereden geliyor?

UNICEF’in çalışmaları bireylerin ve kurumların gönüllü katkılarıyla destekleniyor. Kurumun finansmanının üçte ikisi hükümetlerden, kalanıysa UNICEF Milli Komiteleri ve ülke ofisleri tarafından özel sektör ve bireylerden toplanıyor.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi’nin topladığı bağışlar nereye gidiyor?

Türkiye Milli Komitesi’nin topladığı bağışların bir kısmı UNICEF’in Türkiye’de yürüttüğü Türkiye ülke programına aktarılırken, bir kısmı da dünyada çocukların en çok nerede ihtiyacı varsa oraya aktarılıyor.

Türkiye’ye başka ülkelerden bağışlar geliyor mu?

UNICEF’in Türkiye’de yürüttüğü programların bazıları, UNICEF'in New York Merkez'den, sanayileşmiş ülkelerde kurulu olan diğer milli komitelerden ya da Avrupa Birliği gibi organizasyonlardan aktarılan fonlarla yürütülüyor.

UNICEF sivil toplum kuruluşu mudur?

UNICEF, sivil toplum kuruluşu değildir, Birleşmiş Milletler'e bağlı, devletlerarası bir kuruluştur. Çocukların gelişmesi, acil durumlarda korunması ve çocuk hakları konusunda uzman olan en büyük küresel organizasyonlardan biridir. Hükümetlerle resmi işbirliği içinde çalışır ve hükümetlerin çocuklarla ilgili programlarına etki eder. Diğer ülkelerde olduğu gibi, UNICEF Türkiye Ülke Ofisi hükümetle görüşülen, üzerinde anlaşılan ve imzalanan Ülke Programı temelinde faaliyet göstermektedir.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi ise Dernek statüsünde sivil toplum kuruluşudur, kaynak geliştirme odaklı çalışır. UNICEF Türkiye Milli Komitesi'nin topladığı bağışlar dünyada en zor durumda olan çocuklar için UNICEF merkeze ve Türkiye'de yürütülen programlar için UNICEF Türkiye Ülke Ofisine aktarılır.

Kredi kartı bilgilerimi UNICEF'in sokaktaki ekibiyle paylaşmam ne kadar güvenli? 

Yüzyüze ekibimizin bağışçı kaydederken tablet üzerinde kullandığı program şu anda 25 ülkede 17 farklı dil seçeneğiyle kullanılan uluslararası bir sistemdir. Bu sistem hassas veri akışını, tüm aşamalar boyunca dışarıdan bir müdaheleye karşı kriptolu şifreleyerek Ödeme Kartı Endüstrisi Veri Güvenliği Standartları (PCI-DSS)'na uygun olarak çalışmaktadır. Tüm data akışı SSL protokolü kullanarak şifrelenmektedir.

 

 

©UNICEF/Turkey/2015/Ergen