Acil Durumlarda Çocuklar

..

Hastalıklar, yetersiz beslenme ve şiddete karşı en savunmasız grup: Çocuklar

Günümüzün giderek karmaşıklaşan insani krizlerinden en çok çocuklar ve kadınlar etkileniyor. Çocuklar acil durumlarda, hastalıklar, yetersiz beslenme ve şiddete karşı en savunmasız grup oluyor.

UNICEF’in insan eliyle ya da doğal, acil ve insani yardım ortamında çalışma konusunda 70 yılı aşkın deneyimi bulunuyor. Bir yerde büyük bir felaket olduğunda UNICEF zaten oradadır; ihtiyaçları bilir ve derhal acil yardıma geçer. Felâket bölgelerinden dünya basını, televizyonlar, haber kanalları ayrılır. Ancak UNICEF orada çalışmaya devam eder, çalışma ortakları ile beraber o bölgeyi eskisinden de daha da iyi bir duruma getirmeye, kalkınma programlarına entegre bir çalışma yürütmeye gayret eder.

UNICEF her yıl, çoğu gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere ortalama üç yüzden fazla acil duruma müdahale ediyor. Sel felâketleri, kasırga, deprem gibi doğal afetler, şiddetli kuraklıklar, ayrıca çatışmalar ve iç savaşlarda çocuklar için çalışan öncü organizasyon olarak bu çalışmaların bilgi akışını ve yapılanmasını yönetiyor. İnsani müdahale gerektiren krizler özellikle çatışmaların uzun yıllar boyunca sürdüğü ülkelerde gerçekleşiyor; Afganistan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Irak, Libya, Mali, Myanmar, Nijerya, Somali, Güney Sudan, Suriye, Ukrayna ve Yemen gibi…

2018 yılında UNICEF, dünya genelinde 90 ülkede çatışmalar ve iklim değişikliği ile artan felaketlerden oluşan 285 insani acil duruma yanıt vererek milyonlarca çocuğa hayati öneme sahip destek sağladı. Acil durumlarda sıklıkla karşılaşılan zorluklara rağmen UNICEF ve ortaklarının çalışmalarıyla 2018 yılında:

► 3,4 milyon çocuk şiddetli akut yetersiz beslenme tedavisi gördü.

► 19,6 milyon çocuk kızamığa karşı aşılandı.

► 43 milyon kişinin içme, yemek pişirme ve kişisel hijyen için güvenli suya erişimi sağlandı.

► 3,6 milyon çocuğa ve onlara bakan kişilere psikososyal destek sağlandı.

► 6,9 milyon çocuğun örgün ya da yaygın temel eğitime erişmesi sağlandı.

UNICEF Acil Durum Programları Direktörü Manuel Fontaine: "Ülkeler çatışma ve felakete maruz kaldıklarında çocuklar her zaman en savunmasız olanlar arasındadır. İnsani müdahale çalışmamız, çocukların hayatlarını kurtarıyor, onları güvende tutmaya ve sonra hayatlarını yeniden inşa etmelerine yardımcı oluyor. Biz, krizler vurmadan önce oradayız ve konu dünyanın gündeminden düştükten sonra da orada olmaya devam ediyoruz."

2019’da UNICEF’in hedefi doğal felaketlerin etkilediği ya da çatışma bölgelerinde yaşayan 41 milyon çocuğa erişmek. Dünya genelinde 11,000’i aşkın çalışanı, aşılar, sağlık malzemesi, çadırlar, battaniyeler, temiz su, hijyen malzemesi, eğitim – okul ihtiyaçlarının saklandığı 350 malzeme deposu ile UNICEF; kriz öncesi, kriz anı ve kriz sonrası ihtiyaç içindeki çocuklara, ailelere gıda, temiz su, barınak, korunma ve sağlık bakımı sağlamak için hazır.

29 Haziran 2016, Nijerya – 6 aylık bir bebek, Falmata yemeye hazır tedavi edici gıdayla besleniyor. 20 Haziran’da Dalori IDP kampındaki UNICEF tarafından desteklenen sağlık merkezine getirilen Falmata’ya yetersiz beslenme teşhisi kondu, durumunun iyileşmesi için ek müdahale gerekiyor. Fotoğraf ©UNICEF/UN025791/Esiebo

UNICEF’e düzenli destek vererek “Acil Durum” müdahale gücümüze destek olur, daha esnek ve hızlı olmamızı sağlarsınız.

 

 

 

Fotoğraf: © UNICEF/UN011487/Sokhin