UNICEF 3,3 milyar dolar kaynak arıyor

UNICEF | her çocuk için

UNICEF çatışma ve krizlerden etkilenen 48 milyon çocuğa acil yardım ulaştırılması için 3,3 milyar dolar kaynak arıyor: 2017 için yapılan çağrıda yetersiz beslenmenin çocukların karşılarında “sessiz bir tehdit” oluşturduğu vurgulandı

NEW YORK/CENEVRE, 31 Ocak 2017 – UNICEF’in 2017 yılı için yaptığı kaynak çağrısından dünyadaki en ağır çatışmalarından ve diğer insani krizlerden etkilenen 48 milyon çocuğun yararlanması bekleniyor.
 
Suriye’den Yemen ve Irak’a, Güney Sudan’dan Nijerya’ya çocuklar doğrudan saldırı altında bulunuyor: Evleri, okulları ve yaşadıkları çevre yerle bir olmuş, umutları ve gelecekleri ise belirsizlik içinde. Bugün dünyada neredeyse her dört çocuktan biri çatışmalardan ya da felaketlerden etkilenen ülkelerde yaşıyor.
 
UNICEF Acil Durum Programları Direktörü Manuel Fontaine konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Her geçen gün yeni bir ülkede, savaş, doğal afet veya iklim değişikliği nedeniyle daha fazla sayıda çocuk evlerini terk ediyor ve şiddet, hastalık ya da sömürü gibi tehlikelerle karşı karşıya kalıyor.”
 
Kuzeydoğu Nijerya'daki UNICEF destekli bir sağlık kliniğinde 7 aylık minik Umara UNICEF beslenme görevlisi tarafından muayene ediliyor. Fotoğraf: UNICEF/UN041140/Vittozzi

UNICEF’in Çocuklar için İnsani Yardım girişimi 2017 yılına ilişkin kaynak çağrısını 3,3 milyar dolar olarak belirledi. Bu kaynak, dünyadaki 48 ülkede çocukların ihtiyaç duydukları temiz su, beslenme, eğitim, sağlık ve sosyal koruma alanlarındaki temel ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacak.
 
Yaklaşık 500 bini kuzeydoğu Nijerya ve Yemen’de olmak üzere yardım çağrısı yapılan ülkelerin büyük bölümünde 7,5 milyon çocuğun akut yetersiz beslenmeye maruz kalacağı tahmin ediliyor.
 
Açıklamasında “Yetersiz beslenmenin milyonlarca çocuk için sessiz bir tehdit oluşturduğunu” vurgulayan Fontaine sözlerini şöyle sürdürdü: “Yetersiz beslenme çocukları zihinsel ve fiziksel potansiyelinden yoksun bırakarak telafisi olmayan bir hasara yol açıyor. En ağır biçimlerinde ise ölümcül dahi olabiliyor.”
 
Kaynak sağlama çağrısının en büyük bileşeni, yedinci yılına girmek üzere olan Suriye krizinden etkilenen çocuklara ve ailelerine yönelik yardımlardır. UNICEF, Suriye’deki çocuklarla komşu ülkelerde mülteci olarak yaşayan çocukları desteklemek üzere toplam 1,4 milyar dolar kaynak arıyor.
 
UNICEF’in ortaklarıyla birlikte yaptığı çalışmanın yanı sıra  2017 yılına ilişkin diğer öncelikleri şunlardır:

► 19 milyonu aşkın kişiye temiz suya erişim sağlanması;

9,2 milyon çocuğa örgün ya da yaygın temel eğitim imkânları sunulması;

8,3 milyon çocuğa kızamık aşısı yapılması;

İki milyonu aşkın çocuğa psikososyal destek sağlanması;

İleri derecede yetersiz beslenmeye maruz kalan 3,1 milyon çocuğun tedavisi.

 

2016 yılının ilk on ayı içinde UNICEF desteği sayesinde:
- 13,6 milyon kişinin temiz suya erişti;
- 9,4 milyon çocuğa kızamık aşısı yapıldı;
- 6,4 milyon çocuk belirli eğitim imkânlarına kavuştu;
- 2,2 milyon çocuk ileri derecede akut yetersiz beslenme tedavisi gördü.

 
###

Editörlere Notlar:

2017 Çocuklar için İnsani Yardım çağrısı için: www.unicef.org/HAC2017 
 
İndirilebilecek fotoğraf ve videolar için: https://weshare.unicef.org/Package/2AMZIF0Y3VA
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar her çocuğun yararını gözeterek en zor koşullarda yaşayan ve toplumdan dışlanan çocuklara ulaşmak için özel bir çaba gösteriyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
 
Bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.
 
Daha fazla bilgi için:
Christopher Tidey, UNICEF New York, Tel: +1 917 340 3017, [email protected] 
Joe English, UNICEF New York, Tel: +1 917 893 0692, [email protected]
Christophe Boulierac, UNICEF Cenevre, Tel: +41 (0)22 909 5716, Mobile: +41 (0) 799639244, [email protected]