UNICEF dostları çocuklar için buluştu

UNICEF | her çocuk için

UNICEF’in GELENEKSEL GALA YEMEĞİNDE UNICEF DOSTLARI ÇOCUKLAR İÇİN BULUŞTU

UNICEF Türkiye Milli Komitesinin Türkiye’de yürütülen programlara destek sağlamak amacıyla düzenlediği gala yemeğine Ayşe Kulin, Nilüfer ve Kerem Bürsin renk kattı. 

Ankara, 11 Nisan 2017 -

UNICEF’in gelenekselleşen gala yemeği, UNICEF Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle’in ev sahipliğinde 11 Nisan 2017 akşamı Ankara HiltonSA’da gerçekleşti. UNICEF'in 70'inci kuruluş yıl dönümü kapsamında düzenlenen geceye; UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi yazar Ayşe Kulin, UNICEF Türkiye’nin ilk İyi Niyet Elçisi Nilüfer, UNICEF ailesine yeni katılan oyuncu Kerem Bürsin, büyükelçiler, yabancı misyon şefleri ve çok sayıda davetli katıldı.

“UNICEF olarak çabamız her çocuğun eşit şartlara sahip olması.”

Gecenin açılış konuşmasını yapan UNICEF Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Kutluk, UNICEF’in Türkiye’de 1951 yılında çalışmalara başlamasının ardından UNICEF Türkiye Milli Komitesi'nin Prof. Dr. İhsan Doğramacı öncülüğünde kurulduğunu hatırlatarak, komitenin 1956 yılından bu yana Türk ve dünya çocuklarına fayda sağlamak için çalıştığını belirtti. "Savaş ve terörün gölgesinde zorlu bir dönemden geçiyoruz" diyen Kutluk, "Bu sıkıntılı dönemde tabii ki çocuklar için bir olmak çok daha önemli. Çünkü biz geleceğimiz olan çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF olarak çabamız her çocuğun eşit şartlara sahip olması. Dünyada o kadar çok çocuk temel haklarından mahrum ki, sizi bir an düşünmeye davet ediyorum. Sizin, her çocuk için dileğiniz ne olurdu acaba; sağlık, mutluluk, eğitim, oyun, umut? Benim her çocuk için dileğim çocukların sağlıklı olması ve hakkaniyetle yaşaması. Bu gece bize katıldığınız ve destek verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"Türkiye çok eşsiz bir ülke"

UNICEF Türkiye Temsilcisi Duamelle ise UNICEF'in tüm dünyada sadece Türkiye'de hem ülke ofisi hem de milli komitesi olduğuna dikkat çekerek, "Bu anlamda Türkiye çok eşsiz bir ülke; bu durum bize güçlü yanlarımızı birleştirme ve birbirimizi tamamlayabilme fırsatı sunuyor. UNICEF, Türk çocuklar için Türkiye'de bulunuyor; fakat aynı zamanda bu ülkede yaşayan diğer milliyetlere dahil olan çocukların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için de çalışıyoruz. Türkiye günümüz itibarıyla dünyada en yüksek sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumunda" ifadelerini kullandı. Duamelle sözlerini tüm katılımcılara çocuklarla ilgili konularda verdikleri destekten dolayı teşekkür ederek noktaladı.

Çocuklar için sanatçıların bağışlarıyla Ayşe Kulin ve Kerem Bürsin yönetimiyle gerçekleşen müzayede ve Nilüfer’den özel konser:

UNICEF’in Türkiye programları yararına gerçekleştirilen bağış müzayedesini UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi Ayşe Kulin ile UNICEF ailesine yeni katılan Kerem Bürsin yönetti. Müzayedede ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in bir fotoğrafı ve Devrim Erbil, Yusuf Taktak, Tomur Atagök, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Hanefi Yeter, Gencay Kasapcı, Elizabeth Ayten Berent, ve genç sanatçılardan Pemra Aksoy gibi değerli sanatçıların UNICEF’e bağışladığı yapıtların yanı sıra UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi Müjdat Gezen’in yağlıboya bir tablosu ile Ayşe Kulin’in yazdığı ve Müjdat Gezen’in çizdiği “Sit Nenenin Masalları” kitabı satışa sunuldu. Gecenin sunumunu ise Fulya Akbuga yaptı.

Gecede UNICEF Türkiye’nin ilk İyi Niyet Elçisi Nilüfer özel bir konser verdi. Sevilen şarkılarını çocuklar ve misafirler için seslendiren Nilüfer, çocuklar için desteğe her zaman hazır olduğunu vurguladı.

UNICEF geleneksel gala gecesinin sponsorları, TAV Havalimanları Holding, BM Mühendislik, Tepe İnşaat Sanayi A.Ş., Aydıner İnşaat A.Ş., EMT Erimtan Müşavirlik Taahhüt Ticaret A.Ş, ATÜ, Tekfen Holding, Türkiye İş Bankası A.Ş., ve Koç Holding A.Ş. olurken, mekan sponsorluğunu Ankara HiltonSA üstlendi.

Gecenin tüm geliri UNICEF’in Türkiye’de yürüttüğü Kız & Erkek Çocuklar Arasında Eşitlik, Engeli olan Çocuklar, Tarımda Çocuk İşçiliği ve Çocuk Dostu Şehirler çalışmalarına aktarılacak.

 

###

 

UNICEF Hakkında

UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu), çocuk haklarının uygulanmasını destekleme konusunda uzmanlaşmış Birleşmiş Milletler kurumudur. 

UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar her çocuğun yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmak için özel bir çaba gösteriyoruz.

UNICEF tamamen gönüllü olarak verilen fonlarla desteklenmektedir. UNICEF’in dünyada ve Türkiye’de yürütmekte olduğu çalışmalar için www.unicef.org.tr, UNICEF Türkiye Milli Komitesi’nin kaynak geliştirme çalışmaları hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için www.unicefturk.org
adresini ziyaret edebilirsiniz.