Çocuklar bekleyemez!

UNICEF | her çocuk için

Açlık, kuraklık ve savaş milyonlarca kişiyi tehdit ederken çocuklar için zaman daralıyor.

UNICEF: “Kuzeydoğu Nijerya, Somali, Güney Sudan ve Yemen'deki acil ihtiyaçlara cevap vermek için yaklaşık 255 milyon dolarlık acil talep: Çocuklar bekleyemez!

New York, Dakar, Nairob, Amman, 28 Mart 2017 – UNICEF bugün yaptığı açıklamada, “Güney Sudan'da açlığın ilan edilmesinin üzerinden bir aydan fazla bir süre geçtikten sonra, Yemen, Somali, Güney Sudan ve Nijerya’nın kuzeydoğusunda kuraklık ve silahlı çatışmalar hayatları mahvederken bir milyondan fazla çocuk için zaman tükeniyor” dedi.

UNICEF Acil Durum Programları Direktörü Manuel Fontaine, "Çocuklar, harekete geçmemiz için bir başka kıtlık ilanını bekleyemez durumda. 2011'de Somali'den öğrendik; kıtlık ilan edilene kadar anılması güç sayıda çocuk ölmüştü. Bu tekrarlanamaz." dedi.

UNICEF, dört ülkede yaklaşık 22 milyon çocuğun açlık, hastalığa terk edildiği, yerinden edildiği ve okula gidemediğini belirtti. Bu yıl şiddetli akut beslenme yetersizliği nedeniyle yaklaşık 1.4 milyon ölüm riski altında.

Yeni finansman güncellemesine göre, UNICEF bu çocuklara gıda, su, sağlık, eğitim ve koruma hizmetleri sunmak için önümüzdeki birkaç ay için 255 milyon dolara yakın kaynağa ihtiyaç duyuyor.

9 Mart 2017, Somali - Ailelerin kuraklıktan dolayı ailelerin göç etmek zorunda kaldığı geçici barınma merkezindeki mobil klinikte 5 yaş altı bir çocuğun kolundaki ölçme bandı "Şiddetli Akut Beslenme Yetersizliği" derecesini gösteriyor. © UNICEF/UN057372/Holt

Fonların 81 milyon doları aşan kısmı, çocukları yetersiz beslenme taramasından geçirmek ve tedavi edici gıda sunmak üzere beslenme programına aktarılacak.

Aşılar da dahil olmak üzere sağlık hizmetlerine ek 53 milyon dolar tahsis edilirken, 47 milyon dolar üzeri kaynak ölümcül ishal hastalıklarını önlemek için su, sanitasyon ve hijyen programlarına harcanacak.

Geriye kalan fonlar, çatışmadan etkilenen ve yerlerinden edilen çocukları korumaya ve onlara eğitim hizmetleri sunmaya yardımcı olacaktır. En savunmasız durumda olan ailelere nakit yardımı da sunulacaktır.

Önümüzdeki birkaç ay için ihtiyaç duyulan kaynaklar, 2017 yılının tamamı için ihtiyaç duyulan daha büyük bir talebin parçasıdır. 2017 yılı için, dört ülkenin fonlama gereksinimlerini içeren toplam 712 milyon dolarlık tutar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 artmıştır.

UNICEF, kıtlık tehdidine yanıt vermek ve yayılmasını önlemek için dört ülkede ortaklarıyla birlikte çalışıyor:

► Nijerya'nın kuzeydoğusunda UNICEF, bu yıl acil temel sağlık hizmetleri ile 3.9 milyon kişiye ulaşacak, beş yaş altındaki 220.000 şiddetli akut beslenme yetersizliği durumundaki çocuğu tedavi edecek ve bir milyondan fazla kişiye temiz suya erişme imkânı sağlayacaktır.

► Somali'de UNICEF, tesis bazlı ve mobil sağlık ve beslenme hizmetleri yoluyla yaklaşık 277.000 şiddetli akut beslenme yetersizliği vakalarının tedavisi de dahil olmak üzere, beş yaş altındaki 1,7 milyon çocuğa destek veriyor.

► Güney Sudan'da UNICEF, ortaklarıyla birlikte, kıtlıktan etkilenen veya tehdit altında olan bölgelerdeki beş yaş altındaki yaklaşık 30.000 çocuğu kapsayan 128.000 kişiye hayati yardım sağlamıştır.

► Yemen'de UNICEF, sağlık kuruluşları, mobil ekipler, kamu sağlık çalışanları ve ulaşılması zor topluluklara ve yerinden olmuş ailelere ulaşan gönüllüler yoluyla beslenme yetersizliğine cevap veren faaliyetleri geliştirmiştir. UNICEF ayrıca, şiddetli akut beslenme yetersizliği durumundaki çocuklara ve ailelerine, temiz su, hijyen malzemeleri de dahil olmak üzere nakit yardımı, su ve sanitasyon hizmetleri ile destekliyor.

UNICEF, silahlı çatışmanın, bu krizin önemli bir nedeni olduğunu ve etkilenen ülkelerdeki çocuk hakları ihlalinin sona ermesi için yardıma muhtaç çocuklara koşulsuz, engelsiz ve sürdürülebilir erişim çağrısında bulundu.

UNICEF, ayrıca komşu ülkelerdeki beslenme durumunun kötüleştiği konusunda da uyarıda bulundu.

Fontaine; "Şiddet, açlık ve susuzluk insanları sınırlar içinde ve dışında hareket etmeye zorluyor. Yetersiz beslenme oranları sadece bu dört ülkede değil, aynı zamanda Çad Gölü havzasında ve büyük Afrika boynuzunda da kötülemeye devam edecek" dedi. "İnsani yardım kuruluşları, en kritik durumdaki insanlara ulaşmak için ihtiyaç duydukları erişime ve kaynaklara ulaşmazsa, hayatlar kaybedilecek."

Fotoğraf ve videolar için https://weshare.unicef.org/Package/2AMZIFDD22Q

enlightenedŞİMDİ BAĞIŞ YAP ya da İMZANLA UNICEF'i DESTEKLE!

 

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar her çocuğun yararını gözeterek en zor koşullarda yaşayan ve toplumdan dışlanan çocuklara ulaşmak için özel bir çaba gösteriyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
 
Bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.

Daha fazla bilgi için:
Najwa Mekki, UNICEF New York, +1917 209 1804, [email protected]
Patrick Rose, UNICEF Bölge Ofisi, Dakar, +234 70 6418 4023, [email protected]
James Elder, UNICEF Bölge Ofisi, Nairobi, +254 71558 1222, [email protected]
Tamara Kummer, UNICEF Bölge Ofisi, Amman, +962 797 588 550, [email protected]