Arşiv Sergisi

UNICEF | her çocuk için

Fotoğraflarla UNICEF Türkiye Milli Komitesi çalışmaları

1958 yılında Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın Başkanlığından bugüne kadar aralıksız faaliyetlerine devam eden UNICEF Türkiye Milli Komitesi’nin geride bıraktığı 60 yıl içerisinde “Her Çocuk İçin” mottosuyla gerçekleştirdiği faaliyetleri özetleyen bir arşiv sergisi Ankaralıların beğenisine sunuluyor.

İhsan Doğramacı’dan Günümüze UNICEF Türkiye Milli Komitesi 1958-2018 adlı Fotoğraf Sergisi,  Türkiye’de, “beslenme” ve “sağlık” projelerinin ardından devam eden “eğitime destek” kampanyaları, “kız ve erkek çocuklar arasında eğitimde eşitlik”, “engeli olan çocuklar”, “çocuk dostu şehirler”, “Türkiye’deki Suriyeli Çocuklar”, ayrıca dünyada ve ülkemizde  deprem ve  sel felâketleri vb acil durumlarda gerçekleştirilen faaliyetler, tanıtım ve kaynak oluşturma çerçevesinde, ilk kez bir araya getirilen arşiv malzemelerini kurumsal belleğe dönüştürme amacı  taşıyor. Sergi, 702 fotoğraf ile UNICEF Türkiye Milli Komitesi ile yolları kesişen çok sayıda tanınmış kişi ve kuruluşun desteklerini de  belgeliyor.

Milli Komite Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk sergiyle ilgili konuşmasında duygularını şu şekilde ifade ediyor : “Kurucumuz Prof. Dr. İhsan Doğramacı ve sonrasında UNICEF Türkiye Milli Komitesi başkanlığını yürütmüş Prof. Talât Halman’ı saygı ve şükranla anıyorum; Nereden bilecektim ki, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesinin başasistanlığını yaptığım 1985 yılında, Hocabey, beni ve arkadaşlarımı UNICEF Başkanı James Grant ile görüştürürken, James Grant bizlere Türkiye’de çocuk sağlığı için ne düşündüğümüzü sorarken,  aslında Doğramacı Hoca, bizleri bugünlere hazırlıyor, 30 yıl sonrasının Milli Komite Başkanını eğitiyor gelecek kuşaklara yatırım yapıyordu.”

Başkan sözlerine son verirken Milli Komite Yönetim Kurulu Üyelerine, çalışanlarına, teker teker bütün iyi niyet elçilerine, Bikent Üniversitesi UNICEF Gönüllülerine, Ülke Temsilcisi Philippe Duamelle ve ekibine, Bilkent Üniversite’sine, halen desteklerini sürdüren Doğramacı Ailesine, New York ve Cenevre ofisi çalışanlarına, iş birliği yapılan devlet kuruluşlarına, sivil toplum kuruluşlarına ve tüm bağışçılara şükranlarını sundu.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle de konuşmasında Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın UNICEF için yaptığı değerli çalışmalardan örnekler verdi.

Akşam, Şef Gürer Aykal yönetiminde, solist UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi Gülsin Onay ve Bilkent Senfoni Orkestrasının ‘İhsan Doğramacı Özel Konseri’ ile müzikle sona erdi.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi’nin 60 yılını özetleyen fotoğraf sergisi Kurucumuz Prof. Dr. İhsan Doğramacı anısına Ankara’da kendisi ile özdeşleşen iki kurumda; İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesinde izleyicileri ile buluşacak.

İlk olarak 4 - 14 Nisan 2018 tarihleri arasında İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Konser Salonu Fuaye Alanında ziyarete açılacak sergi, daha sonra 17 – 27 Nisan 2018 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi M Kapısı Girişi Fuaye Alanında ziyaret edilebilecektir.

UNICEF Hakkında:

UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar yapmaktadır. 190 ülkede ve bölgede, her yerde, herkes için daha iyi bir gelecek kurmak için çalışıyoruz. UNICEF Türkiye Milli Komitesi, 1956’dan bu yana Türk ve dünya çocuklarının ihtiyaçlarına cevap verebilmek için kaynak sağlama ve tanıtım çalışmalarını sürdürüyor.

UNICEF çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicefturk.org

UNICEF Türkiye’yi sosyal medyadan izleyin.