Catherine Russell'ın Ukrayna Açıklaması

UNICEF | her çocuk için

NEW YORK, 8 Temmuz 2024 – "Bugün Ukrayna'dan gelen haberler karşısında dehşete düştüm. En az 150 kişinin öldüğü ya da yaralandığı ve Kiev'de bir çocuk hastanesinin ağır hasar gördüğü bildirildi.

"Kiev, Dnipro, Kryvyi Rih, Sloviansk ve Kramatorsk gibi şehirler füze saldırısı altında kaldı. Bu saldırılarda ölen ya da yaralanan çocukların sayısını henüz bilmiyoruz.

"Kalbim, sevdiklerini kaybedenlerle birlikte. 

"Ülkenin çocuklara yönelik en büyük tıp merkezi olan Okhmatdyt Hastanesi'ne yapılan saldırı, Ukrayna'da çocuklar için hiçbir yerin güvenli olmadığını bir kez daha acımasızca gözler önüne serdi. Hastaneler güvenli sığınaklar olmalıdır ve uluslararası hukuk kapsamında özel bir koruma düzeyine sahiptir. Çocuklar da dahil olmak üzere siviller ve onların güvendikleri tesisler ve hizmetler her zaman korunmalıdır.

"Ukrayna'da savaşın tırmanmasının üzerinden yaklaşık üç yıl geçmesine rağmen, çocukların ve ailelerinin katlanmak zorunda kaldıkları dehşetin sonu gelmeyecek gibi görünüyor.

"UNICEF, çocukların ve ailelerin acil ihtiyaçlarına yanıt vermek üzere, çatışmaların devam ettiği bölgeler de dahil olmak üzere Ukrayna genelinde çalışmalarını sürdürecektir. Bu çalışmalara, hayat kurtarıcı hizmet ve malzemelerin yanı sıra ruh sağlığı desteği ve psikososyal destek sağlanması da dahildir. UNICEF, Okhmatdyt Hastanesi'ne acil durum malzemeleri tedarik etmeye başlamıştır ve bugünkü saldırılardan etkilenen topluluklara yardım etmeye hazırdır.

"Ukrayna'daki çocukların kalıcı barışa her şeyden daha fazla ihtiyacı var."

Bu kriz karşısında çocuklara ulaşmak için acilen desteğine ihtiyacımız var.

#####

Editörler için Not:

Multimedya materyallerine şu linkten ulaşabilirsiniz: https://weshare.unicef.org/Package/2AM4080FDL1J#/SearchResult&VBID=2AM4WND2QU2BD&PN=1&WS=SearchResults

YENİ: UNICEF’ten küresel haberler almak için WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: Kaydol

Multimedya materyallerine şu linkten ulaşabilirsiniz: https://weshare.unicef.org/Package/2AM4080FDL1J