Afganistan’ın çocukları için birlikte çalışmanın yolları bulunmalı

UNICEF | her çocuk için

KABİL/NEW YORK, 25 Şubat 2022 – “Onlarca yıldır süren çatışmalar, yıkıcı bir kuraklık, çökmekte olan bir ekonomi ve uluslararası yaptırımların etkisi, Afganistan’daki çocuklara telafisi mümkün olmayan zararlar veriyor.

“Ülkeye yaptığım kısa ziyareti tamamladım ve gördüklerim beni ciddi şekilde endişelendirdi.

“Kabil sokaklarında çok sayıda küçük çocuk aniden akan trafiğe fırlıyor, arabaları kovalayarak para istiyor. Mağazalardaki ve pazarlardaki ürün stoku iyi, ancak bunları satın almaya pek az kişinin gücü yetiyor. Kandahar’daki bir hastanede, bir deri bir kemik kalmış iki bebek bir yatakta kıpırdamadan yatıyor; şiddetli akut yetersiz beslenme vakalarındaki artış sebebiyle ağlayacak güçleri bile yok. 25 yaşında beş çocuk annesi bir kadın, ailesinin sadece ekmek ve su ile beslendiğini söylüyor.

“Durum daha da kötüleşecek. 2022 tahminlerimize göre, 1 milyondan fazla çocuğun şiddetli akut yetersiz beslenme nedeniyle tedaviye ihtiyacı olacak. Yaklaşık 13 milyon çocuk insani yardıma ihtiyaç duyacak. Kızamık ve akut ishal gibi hastalıklar yayılmaya devam edecek. Tüm Afgan ailelerinin yüzde 97’si birkaç ay içinde yoksulluk sınırının altında yaşamaya başlayabilir.

“Böyle yaşanmamalı. Afganistan’ın çocukları siyasetin esiri olamaz. Bugün alınan kararlar ve tedbirler, bu çocukların yaşayıp yaşamayacağını, acı çekip çekmeyeceğini, gelişip gelişmeyeceğini ve nihayetinde ülkenin hayatta kalıp kalmayacağını ya da çöküşünü belirleyecektir.

“Konuştuğum kız ve erkek çocuklarının hayalleri var. Ama okuldan uzak kalmaya devam ederlerse, sokakta çalışmak zorunda kalırlarsa, başlık parası karşılığında evlendirilirlerse, anne ve babaları işsizse ya da açıklık nedeniyle ölüyorlarsa, bu hayalleri gerçekleştiremeyecekler.

“Onlar için daha iyisini yapabiliriz ve yapmak zorundayız.

“UNICEF sahada, çocuklara yardım etmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Öğretmen yetiştiriyoruz, toplum temelli sınıflar kuruyoruz, çocukları önlenebilir çocukluk hastalıklarına karşı aşılıyoruz, su ve sanitasyon hizmetlerine erişimi iyileştiriyoruz ve şiddetli akut yetersiz beslenmeyi önlemek üzere tedavi uyguluyoruz. Öğretmenler ve sağlık çalışanlarına nakit teşvikler verdik ve ülke genelindeki halk sağlığı tesislerine malzeme tedarik ettik.

“Yardım kuruluşları ancak bu kadarını yapabilir. Uluslararası toplumun ve yetkili otoritelerin çocuklar için birlikte çalışmanın yollarını bulması gerekiyor.

“Yetkili otoriteleri, kadınların ve çocukların hakları konusundaki sözlerini somut eyleme dönüştürmeye ve daha fazla gecikmeden tüm kız çocuklarının okula ve tüm kadınların da işlerine geri dönmelerini sağlamaya çağırıyorum. Onları; öğretmenlere, sağlık çalışanlarına ve diğer kamu görevlilerine ödeme yapmak suretiyle hizmetleri tekrar sunmaya başlamak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya davet ediyorum. Dün Kunduz’da çocuk felci ile ilgili görev yapan sekiz çalışanın trajik bir şekilde öldürüldüğüne şahit olduk. Onlardan, kahramanca işler yapan ve sürekli tehditlerle karşı karşıya kalan bu çalışanların güvenliğini garanti altına almalarını talep ediyorum.

“Uluslararası toplumu; hayat kurtaran desteğe erişimi ve ön saflarda çalışanların para kazanmasını engelleyen durumları önleyecek yollar bulmaya çağırıyorum. Onları, en savunmasız durumda olanlara yardım etmemiz için ihtiyaç duyduğumuz finansmanı bize sağlamaya çağırıyorum. Aldığımız destek için minnettarız, ancak ihtiyaçlar çok büyük ve ek finansmana ihtiyacımız var.

“Kaybedecek zaman yok. Ne kadar beklersek, Afganistan’ın çocukları için durum o kadar kötüleşecek.”

#####

heart UNICEF'in en zor durumdaki çocuklara acil insani yardım ve beslenme programlarıyla ulaşmasını desteklemek için şimdi düzenli bağışçımız ol.