Boko Haram tarafından kaçırılan kız çocuklarının serbest bırakılması

UNICEF | her çocuk için

UNICEF'in Boko Haram tarafından Chibok'ta kaçırılan kız öğrencilerin serbest kalmasına ilişkin, UNICEF Nijerya Vekil Temsilcisi Pernille Ironside’ın açıklaması

ABUCA, Nijerya, 7 Mayıs 2017 – UNICEF geçtiğimiz Cumartesi günü Boko Haram tarafından üç yılı aşkın bir süre önce Chibok bölgesinde kaçırılan 80’in üzerinde kız çocuğunun serbest bırakılmasını memnuniyetle karşıladı.

“Bu kız çocuklarının uzun süredir bugünü bekleyen ailelerine geri döneceklerini bilmek umut verici. Şimdi ise Boko Haram’ın elinde tarif edilemeyecek vahşet ve travmaya maruz kalan tüm bu çocukları hayatlarını yeniden inşa edebilmek için uzun ve zorlu bir süreç bekliyor.

Dada, Boko Haram tarafından evinden kaçırıldığında daha henüz 12 yaşındaydı. Kaçarak kurtulan Dada şimdi 15 yaşında ve 2 yaşındaki çocuğuyla yaşıyor. Fotoğraf: © UNICEF/UN058882/Gilbertson VII

“UNICEF, kapsamlı psikososyal yardım ve gerekli görülen diğer özel hizmetlerin sağlanması konusunda Nijeryalı yetkililere destek vermek için hazırdır. Kız çocuklarının ailelerine kavuşabilmeleri ve eğitimlerini güvenli bir ortamda sürdürebilmeleri konusunda yardım sağlamayı sürdüreceğiz. Halihazırda, UNICEF tarafından desteklenen bir sağlık kliniğinin personeli kız çocuklarının kimliğinin belirlenmesi yönündeki çalışmalara ve yapılan sağlık kontrollerine destekte bulundu.

UNICEF Boko Haram’a, başta çocukların kaçırılması, kız çocuklarının cinsel istismara uğraması ve zorla evlendirilmesi olmak üzere, çocuklara yönelik tüm ciddi hak ihlallerine son vermesi için çağrıda bulunuyor.

“Nijerya hükümetini, ülkenin kuzeydoğusundaki çatışmalardan etkilenen çocukları korumaya yardımcı olma konusundaki bu önemli başarısından dolayı kutlamakla beraber halen Boko Haram tarafından binlerce kadın ve çocuğun rehin tutuluyor olmasından büyük endişe duyuyoruz. Her birini evlerine ve ailelerine kavuşturmak için çok daha fazla çaba sarf edilmesi gerekiyor.

“UNICEF, Çad Gölü havzasındaki çatışmalardan etkilenen çocuklara yardım etmeye yönelik kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Aynı zamanda Boko Haram tarafından serbest bırakılan ya da kaçan yüzlerce çocuğa ve kadına destek vermek için de yetkililerle birlikte çalışıyor. Her çocuk diğerinden farklı ve farklı düzeyde desteğe ihtiyaç duyuyor, bu nedenle de bu çocukların toparlanabilmeleri için standart bir formül ya da belirli bir süreden söz edemeyiz. Bu çocukların normal bir hayat geri döndükleri duygusunu yeniden kazanmaları için UNICEF mevcut tüm imkânlarıyla elinden geleni yapmakta kararlıdır.

###

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar her çocuğun yararını gözeterek en zor koşullarda yaşayan ve toplumdan dışlanan çocuklara ulaşmak için özel bir çaba gösteriyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
 
Bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.
 
Daha fazla bilgi için:
Harriet Dwyer, UNICEF Nijerya, [email protected], +234 906 222 2215
Patrick Rose, UNICEF Batı ve Orta Afrika Bölge Ofisi, [email protected], +221 786 380 250
Sema Hosta, UNICEF Ankara, +90 312 454 1010, [email protected]