Cibaliye Kampı’ndaki Çocuk Ölümleri

UNICEF | her çocuk için

NEW YORK, 1 Kasım 2023 – “Gazze Şeridi'ndeki Cibaliye kampına yönelik dün ve bugün gerçekleştirilen saldırıların ardından ortaya çıkan katliam görüntüleri son derece korkunç ve dehşet verici.

“Saldırıların çocuklara verdiği zarara ilişkin henüz net bir bilgi ulaşmasa da, evlerin yerle bir edildiği, yüksek ihtimalle yüzlerce kişinin yaralandığı ve öldürüldüğü ve bunların çoğunun çocuk olduğu belirtiliyor.

“Bu iki saldırı, bugünkü ölümler hariç olmak üzere 3.500'den fazla çocuğun ölümüne ve 6.800'den fazla çocuğun yaralanmasına yol açan ve 25 gündür devam eden bombalamaların devamı niteliğinde. Başka bir ifadeyle bu rakamlar, 25 gün boyunca günde 400'den fazla çocuğun öldürülmesi veya yaralanması anlamına geliyor. Bu durum asla kanıksanamaz.

“Mülteci kampları, yerinden edilen insanlar için kurulan yerleşim birimleridir ve buralarda yaşayan sivillerin tümü uluslararası insancıl hukuk (UİH) kapsamında korunmaktadır. Çatışmanın taraflarının bu yaşam alanlarına saygı duyma ve saldırılara karşı koruma yükümlülüğü bulunmaktadır.

"Nüfusun yoğun olduğu mahallelere yönelik bu ölçekteki saldırılar, bölgede mülteci kampı olup olmadığı farketmeksizin büyük yıkımlara yol açmaktadır. Ancak bu durum kesinlikle kabul edilemez. Mülteciler ve ülke içinde yerinden edilmiş kişiler uluslararası insancıl hukuk kapsamında korunmaktadır ve çatışmanın taraflarının onları saldırılara karşı koruma yükümlülüğü bulunmaktadır.

“Çocuklar halihazırda kaldırabileceklerinin çok üstünde zorluklara katlandılar. Öldürülmeleri ve esir alınmaları acil olarak sona erdirilmeli. Çünkü çocuklar asla hedef olamaz.

“UNICEF, Uluslararası İnsancıl Hukuk kapsamında tüm çocukların korunmasını ve hayat kurtaran acil yardım malzemelerinin Gazze Şeridi’ne güvenli ve engelsiz bir şekilde ulaştırılmasını sağlamak için derhal ateşkes ilan edilmesi yönündeki acil çağrısını yinelemektedir.”

#####

Bölgedeki çocuklara acil insani yardım ulaştırmamız lazım. Bize destek ol.