Afrika'da ilk drone ve veri akademisi

UNICEF | her çocuk için

UNICEF: Çocuklara yönelik hizmetleri iyileştirmeye yönelik ilk drone ve veri akademisi Afrika’da açıldı

NEW YORK/ LILONGWE, 13 Ocak 2020 – UNICEF, Afrika’nın ilk drone ve Veri Akademisi’nin (ADDA) bugün Lilongwe, Malawi’de açıldığını duyurdu.

Girişim, çocukların ve gençlerin yaşamları üzerinde etkili olacak programlarda ve hizmetlerde drone kullanımını yaygınlaştırmaya yönelik çabaların bir parçasını oluşturuyor.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore konuya ilişkin şunları söyledi: “Afrika’daki ve başka bölgelerdeki insani yardım ve kalkınma programları, drone teknolojisinin uygulanmasından önemli yararlar sağlayabilir.  Afrika Drone ve Veri Akademisi, teknolojinin çocuklara ve toplumlarına yarar sağlayacak şekilde kullanılması için gerekli becerilerin gençlere kazandırılmasında etkili olacaktır.”

©UNICEF/UN070530/Brown

2017 yılında Malawi’de açılan Afrika’nın ilk insani yardım koridoruyla ilgili çalışmaları temel alan akademi 12 haftalık bir kurs aracılığıyla drone kullanımı insani yardım, kalkınma ve ticari amaçlarla kullanılarak bu alanlarda gelişme kaydedilmesine yardımcı olacak. Bu çerçevede, 2021 yılına kadar drone yapımı ve denemeleri için yaklaşık 150 öğrencinin eğitilmesi planlanmaktadır. Afrika’nın çeşitli yerlerinden 26 öğrenciden oluşacak ilk grup, UNICEF ortaklarının maddi desteğiyle eğitimden ücretsiz yararlanacak.

Malawi Sivil Havacılık Kurumu Müdürü James Chakwera: “Malawi’de, drone gibi modern teknolojilerin, ileri veri analiz ve yönetim tekniklerinin benimsenmesinin, çocuklarımıza daha iyi hizmetler götürmemize yardımcı olacağına inancımız tamdır. Böylesine heyecan verici bir girişimde UNICEF’le ortak hareket etmekten gurur duyuyoruz.”

İlgili müfredat, Malawi’de 2017 yılından bu yana yürüttüğü başarılı eğitim çalıştaylarının ardından Virginia Politeknik Enstitüsü ve Eyalet Üniversitesi (Virginia Tech) ile ortaklaşa hazırlanmıştır.  Eğitim, drone yapımı, test edilmesi ve uçurulması konularında teorik ve pratik yöntemleri bir araya getirecektir.

Akademi 2022 yılında Malawi Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (MUST) ile bağlantılı olarak drone teknolojisi alanında iki yıllık ücretsiz bir yüksek lisans programı başlatacaktır. Ayrıca geliştirilecek bir eğitim programı kapsamında, drone teknolojisinin insani yardım ve kalkınma amaçları için kullanılmasına yönelik sürdürülebilir iş modelleri oluşturulmasını sağlayacak yerel kapasite ve elverişli ortamlar oluşturulacaktır.

Virginia Tech’ten, projenin öncülüğünü yapacak Kevin Kochersberger:  “ADDA, Virginia Tech’in Malawi’de ve Afrika bölgesinde drone teknolojisinin ve eğitiminin yenilikçi biçimde uygulanmasına yönelik kararlı çalışmalarının bir yansımasıdır. Akademi, mezunlarına, tarım ve sağlık gibi alanlardan doğal kaynakların izlenmesine kadar geniş bir alanda drone uygulamalarını sağlayacak gerekli becerileri kazandıracaktır.”

###

Editörlere notlar

► ADDA’nın ilk sınıfında Malawi’den 16, Afrika’nın diğer ülkelerinden ise 10 öğrenci eğitim görecektir. Öğrencilerin yarısından fazlası (yüzde 55’i) bilim, teknoloji ya da mühendislik dallarında lisans eğitimi olan kadınlardır.

► İkinci ADDA eğitim grubu ise eğitimine 2020 Nisan ortasında başlayacaktır. Başvuru çağrısı 26 Ocak gününe kadar geçerlidir.

► UNICEF Malawi,  Malawi Hükümeti ve diğer ortaklar, drone teknolojisinin kalkınma ve insani yardım amaçları için kullanılmasına ilişkin denemeleri 2017 yılında Kasungu, Malawi’de insani yardım amaçlı drone deneme koridoru açılmasıyla başlatmıştır. O günden bu yana drone deneme ve uygulama çalışmaları, tıbbi malzeme ulaştırılması, acil durum yardımları, tarımsal ürün izlenmesi ve kolera haritalaması gibi alanlarla birlikte drone teknolojisinin ulusal afet yardım ve izleme çalışmalarına yaygınlaştırılmasını kapsamıştır. UNICEF Malawi UNICEF programlarına ilişkin olarak hava ve uydu görüntülerini, bu arada diğer türde verileri (örneğin coğrafi veriler, sosyal medya, kitle kaynaklı veriler, algılayıcı verileri)  bütünleştirerek analiz eden bir veri toplama düğümü geliştirmiştir.

► UNICEF Malawi ADDA’nın kuruluşunda ilk desteği Küresel Fon ve Alman Hükümeti ile birlikte İskoçya ve İsveç’teki ortaklarından sağlamıştır.

Bu haberle ilgili fotoğraflar için: tıklayınız.

İrtibat Kişileri

Kurtis Albert Cooper, UNICEF New York, +1 917 476 1435, [email protected]