Çocuklar devralıyor!

UNICEF | her çocuk için

20 Kasım’da küresel liderler ve yıldızlar en dezavantajlı konumdaki çocukların sesini duyurmak için UNICEF’le bir araya geliyor

Videoyu indirmek için: tıklayın.
 
NEW YORK, 24 Ekim 2017 – UNICEF bugün yaptığı açıklamada yaklaşık bir ay sonra dünyanın çeşitli yerlerinden çocukların, okula gidemeyen, korunmasız ve yerlerinden olmuş milyonlarca çocuğa destek için medyada, siyasette ve eğlence dünyasında önemli roller üstleneceklerini belirtti. Bu devralma işinin tarihi olarak belirlenen 20 Kasım aynı zamanda Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin kabulünün ve ilk Dünya Çocuk Günü’nün yıldönümü.
 
UNICEF Genel Direktör Yardımcısı Justin Forsyth:   “Auckland’dan Amman’a, New York’tan N’Djamena’ya çocukların okullarında ve çevrelerinde çocukların yaşamlarının kurtarılmasına, hakları için mücadele etmelerine ve potansiyellerini gerçekleştirmelerine yardım adına kampanyalar başlatmalarını istiyoruz. Dünya Çocuk Günü, çocuklar için, çocukların günü olacaktır.”
 
20 Kasım’a kadar olan süreçte UNICEF tüm dünyadan çocukları zorbalığa, ayrımcılığa ve adaletsizliğe karşı seslerini yükseltmeye çağırıyor. Geçtiğimiz on yıllarda sağlanan büyük ilerlemelere rağmen son veriler bize şu gerçekleri göstermektedir:
 
· 385 milyon çocuk aşırı yoksulluk içinde.
· 264 milyon çocuk ve genç okul dışında.
· Geçen yıl beş yaşından küçük 5,6 milyon çocuk önlenebilir nedenler yüzünden yaşamını yitirdi.
 
Sesleri duyulmayan milyonlarca çocuğun sesinin duyulması için tanınmış yıldızlar ve dünya liderleri girişime destek verecek:
► UNICEF İyi Niyet Elçisi  David Beckham  Dünya Çocuk Günü için hazırlanan kısa bir filmle çocuklara dünya hakkındaki düşüncelerini soracak. 
► Fransız müzik grubu Kids United  UNICEF ve Dünya Çocuk Günü için kaydedilen yeni bir videoyla süreçte yer alacak.
► Yönetim, spor ve iş yaşamındaki küresel devralmalarda yerini alacak ünlülerden bazıları: Efsanevi kriket oyuncusu Sachin Tendulkar, İspanyol futbolcu ve New York City FC kaptanı David Villa, Güney Koreli aktör ve ulusal elçi Ahn Sung-ki ve Lego Foundation ve Qantas.
► Logan oyuncusu Dafne Keen ve Transformers’dan Isabela Moner:  Last Knight ve Nickelodeon Birleşmiş Milletler merkezinin devralınmasında 150 çocukla birlikte yer alacak. Burada ses sanatcıları, beste yazarları ve müzisyenler Chloe x Hallebu güne özel bir eserle sahne alacak.
13 Haziran, 2107 - Yasmin Akther, Arakanlı 8 yaşındaki mülteci Kutupalong, Cox's Bazar'daki UNICEF Öğrenme Merkezi'nde şarkı söylerken. © UNICEF/UN068435/Noorani

Forsyth: “Çocuklara, her çocuğun yaşayıp sağlıklı biçimde büyüyebileceği, eğitim görebileceği ve zarardan korunabileceği bir dünya için verilen uğraşa katılmaları çağrısında bulunuyoruz.”
Tüm dünyadaki okullarda çocuklar sınıfları ve meclisleri ‘devralarak’ seslerini duyuracak; akranlarının karşılaştıkları göç, erken evlilik ve okula gidememe gibi sorunlarda çocuklara yardım için kaynak yaratılmasına yardımcı olacak.

Oyuncu ve filantropist Debora-lee Furness ve Hugh Jackman tarafından desteklenecek kitlesel Move the World kaynak sağlama girişimi - Workout for Water – 100’ü aşkın ülkedeki spor salonlarında gerçekleşecek. Eğitimciler ve spor salonlarına gidenler 18 Kasım’da dünyanın en yoksul ülkelerindeki çocukların ve ailelerinin temiz su, sanitasyon ve yiyecek imkânlarına kavuşmasına yardım için etkinliğe katılabilecekler.
 
########
 
Editörlere not:
Sürece nasıl katılınacağı, okul kaynak paketinin nereden indirilebileceği ya da Move the World'e imzayla katılım konusunda daha fazla bilgi için: https://www.worldchildrensday.org/
 
UNICEF hakkında
UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşabilmek için dünyanın en zorlu yörelerinde çalışmaktadır. Herkesin daha iyi bir dünya kurabilmesi adına 190 ülkede ve bölgede çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara ilişkin çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
UNICEF’i Twitterve Facebook’tan izleyin
 
Daha fazla bilgi için:
Helen Wylie, UNICEF New York, +1 917 265 4516 / +1 917 244 2215, [email protected]

Sema Hosta, UNICEF Türkiye, + 90 312 454 1010, [email protected]

Gülcem Bayer Deniz, UNICEF Türkiye Milli Komitesi, +90 212 252 5222, [email protected]