Dünyaya Gözlerini Cehennemde Açmak

UNICEF | her çocuk için

CENEVRE, 19 Ocak 2024 – “Gazze Şeridi'nde çatışmaların tırmanmasının 105. gününde, yaklaşık 20 bin bebek, dünyaya gözlerini savaş ortamında açtı. Bu korkunç savaş devam ederken her 10 dakikada bir, bir bebek doğuyor.

"Geçen hafta bu zamanlarda, Gazze Şeridi'nin Refah şehrinde bulunan Emirlik Hastanesi'nde annelerle vakit geçiriyordum.

"Savaşın yarattığı kaosun ortasında, hayatın yeniden filizlendiği o özel anlara şahit oluyorduk. O gün aynı zamanda, Gazze'de geçirdiğim bir hafta içinde yaşadığım en üzücü gündü.

“Size bölgedeki binlerce kadının deneyimlerini özetleyen dört kısa örnek vereyim.

"İman, 8 aylık hamileyken, saldırı altındaki Gazze şehrinin sokaklarında dehşet içinde hastaneye koşmuş. Sezaryenden 46 gün sonra yaşadığı ciddi bir enfeksiyon nedeniyle şu an hastanede yatıyor. Yeni doğmuş bebeği Ali'yi kucağına alamayacak kadar güçsüz bir halde.

"Mashael’in bölgenin orta kısmında yer alan evine bomba düşmüş. Kocası günlerce enkaz altında kalmış. Karnındaki bebeği, bir süre sonra hareket etmeyi bırakmış. Şimdi, bu olaydan yaklaşık bir ay sonra, bebeğinin öldüğünden emin olduğunu söylüyor. Halen tıbbi yardım almayı bekliyor. Bana bunun ‘bebeğin böyle bir kâbusun ortasında doğmasından’ daha iyi olduğunu söyledi.

"Amal, 6 aylık hamileyken, bir saldırı sırasında oluşan enkazın altında kalmış. Bebeği bir hafta boyunca hiç hareket etmemiş. Neyse ki, Sema bebek, annesiyle tanışmamızdan bir gün önce sağlıklı bir şekilde doğmuş. Amal, yaralı ve hasta olmasına rağmen, Sema'yı eve götürmeye hazırlanıyordu. Evleri, Refah sokaklarındaki derme çatma bir barınaktaydı.

"Ve hemşire Webda, son 8 hafta içinde hayatını kaybeden 6 kadına acil sezaryen yapmış. Bana ‘Bombaların yol açtığı duman ve sağlıksız hava koşulları nedeniyle düşükler o kadar çoğaldı ki artık sayısını dahi hatırlayamıyorum.’ dedi.

"Gazze Şeridi'ndeki hamile kadınlar ve yenidoğanlar, aklın almayacağı kadar korkunç şeyler yaşıyorlar. Bu durum, acilen ciddi adımlar atılmasını gerektiriyor.

"Sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle, halihazırda kritik düzeyde olan bebek ve anne ölüm oranı daha da kötüleşmiş durumda.

“Anneler doğumdan önce, doğum sırasında ve doğumdan sonra akıl almaz güçlüklerle karşı karşıya kalıyor. Yeterli beslenemiyor, sağlık ve koruma hizmetlerine erişemiyorlar.

"Refah'taki Emirlik Hastanesi, şu an Gazze Şeridi'ndeki hamile kadınların çoğunluğuna hizmet veriyor.

"Aşırı kalabalığa ve sınırlı kaynaklara rağmen elinden geleni yapan personel, sezaryenden sonra yaklaşık üç saat içinde anneleri taburcu etmek zorunda kalıyor.

"Bu koşullar; düşük, ölü doğum, erken doğum, anne ölümü ve duygusal travma gibi riskleri de arttırıyor.

"Bunların yanı sıra savaş, doğrudan yenidoğanları da etkileyerek bebeklerin yetersiz beslenmesine yol açıyor, gelişim sorunlarının ve diğer sağlık komplikasyonlarının yaygınlaşmasına neden oluyor.

"Bebekler, hamileler ve emziren kadınlar insanlık dışı koşullarda yaşıyor. Derme çatma barınaklarda yiyecek ve içecek bulmakta zorlanıyorlar. Bu durum, iki yaşından küçük yaklaşık 135.000 çocuğu ciddi bir yetersiz beslenme riskiyle karşı karşıya bırakıyor.

"Unutmayalım ki, burası Gazze'nin güney yarısında. UNICEF, yoğun çabalara rağmen, durumun çok daha korkunç olduğu kuzey bölgelerine henüz erişemedi.

"Yenidoğan bebeklerin acı çektiğini ve bazı annelerin kan kaybından öldüğünü bilmek, geceleri uykumuzu kaçırmalı. 7 Ekim'de kaçırılan iki küçük İsrailli çocuğun halen serbest bırakılmadığını bilmek de öyle.

"Bu sunumu yaptığım sırada, muhtemelen bir bebek daha doğdu, ama gözlerini nasıl bir dünyada açtı? Amal gibi onlar da derme çatma bir barınağa geri mi dönecekler? Anneler, kirli suyun bebeklerini hasta edebileceği endişesiyle geceleri uykusuz mu kalacak? Aç bebeklerini nasıl besleyeceklerini kara kara düşünecekler mi?

“Bir bebeğin dünyaya gelişi, kutlama dolu bir süreç olmalı. Öte yandan, Gazze'de bugün bir çocuk daha gözlerini cehennemde açtı.

"İnsanlık, normal dengeleri alt üst eden bu durumun devam etmesine daha fazla müsaade edemez. Annelerin ve yenidoğanların acilen insani ateşkese ihtiyacı var."

Savaş sona ermeli. Gazze Krizi'nden etkilenen çocuklar için acil insani yardım çağrısında bulunuyoruz. Sen de çocukların ihtiyaçları için bize destek ol.