UNICEF'in yeni Genel Direktörü: Henrietta Fore

UNICEF | her çocuk için

Henrietta Fore UNICEF’in yedinci Genel Direktörü olarak 1 Ocak'ta göreve başlıyor

NEW YORK, 1 Ocak 2018– Henrietta Fore UNICEF’in yedinci Genel Direktörü olarak 1 Ocak'ta göreve başlıyor. Yeni görevinde Ms. Fore özel sektör ve kamu sektöründe 40 yılı aşan liderlik deneyimini UNICEF'e taşımış olacak.
 
Fore’un açıklaması şöyle: “Uzun yıllardır bildiğim ve hayranlık beslediğim böyle kayda değer bir kuruluşa katılmaktan onur duyuyorum. UNICEF’in çocukların yaşamını kurtarma, hakları için mücadele etme ve potansiyellerini gerçekleştirmelerine yardımcı olma yönündeki çalışmalarını sürdürmeyi umuyorum.”
 
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres UNICEF Yönetim Kuruluyla görüştükten sonra Ms. Fore’u kuruluşun Genel Direktörlüğüne atamıştı.
 
Ms. Fore bu yeni görevi öncesinde bir imalat ve yatırım şirketi olan Holsman International’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak görev yapmıştı. Bir ABD yurttaşı olan Ms. Fore 2007’den 2009’a kadar Birleşik Devletler Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) ve ABD Dışişleri Bakanlığı Dış Yardımlar Bölümünde yöneticilik yapmıştır. Ms. Fore 2005’ten 2007’ye kadar ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlığı, Dışişleri Bakanlığı Operasyon Direktörü idi. Bu görevinden önce, 2001’den 2005’e kadar ABD Hazine Bakanlığı Darphanesinin 37’inci Direktörü olarak görev yapmıştır. Ms. Fore kariyerinin daha önceki USAID döneminde Asya ve Özel Sektör Yönetici Yardımcılıklarında bulunmuştu (1989-1993). Ms Fore’un kariyerinde Deniz Aşırı Özel Yatırım ve Binyılın Görevi gibi kurumların yönetim kurulu üyelikleri de yer almaktadır.
 
Ms. Fore resmi hükümet görevlerinin yanı sıra çeşitli sivil toplum kuruluşlarında da lider konumlarda görev yapmıştır. Bunların arasında Asya Toplumu Küresel Eş Başkanlığıyla birlikte Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi, Aspen Enstitüsü, Kurumsal Filantropi Özendirme Komitesi ve Küresel Kalkınma Merkezi yer almaktadır.
 


© UNICEF/UN0154449/Nesbitt

Ms. Fore ayrıca kurumsal sektörde liderlik rolleri üstlenmiş, ABD merkezli ve uluslararası çok sayıda kamu kurumunda yönetim kurulu üyeliği yapmış, Kadın Kurum Direktörleri Eş Başkanlığı dâhil bu sektörde örnek uygulamaların yaygınlaştırılmasında aktif rol almıştır. 31 Aralık 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Ms. Fore UNICEF dışındaki tüm kurul üyeliklerinden ayrılmış olacaktır.
 
Ms. Fore Wellesley Yüksek Okulu’ndan tarih lisansına, Kuzey Colorado Üniversitesi’nden de kamu yönetimi dalında lisansüstü dereceye sahiptir. Evli ve dört çocuk annesidir.
 
####
 

UNICEF hakkında
UNICEF en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yörelerinde çalışmaktadır. Çalışmalarımız 190 ülkede ve bölgede, herkes için daha iyi bir dünya amacıyla, nerede olursa olsun, her çocuğa ulaşmayı amaçlamaktadır.  UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
 
UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan izleyin
 
Daha fazla bilgi için:
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, +90 312 454 1010, [email protected]
Kurtis Albert Cooper UNICEF New York, +19174761435, [email protected]