Galatasaray, UNICEF ile el ele!

UNICEF | her çocuk için

Galatasaray “Her Çocuk İçin” UNICEF ile el ele!

Galatasaray ile UNICEF’in (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) çocuk hakları konusunda farkındalık yaratmak ve UNICEF’in Türkiye’de ve dünyada yürüttüğü programlara destek sağlamak için yaptıkları iş birliği anlaşmasının imza töreni Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadyumu’nda gerçekleştirildi.

İmza törenine Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Galatasaray Spor Kulübü Ticaret Direktörü ve Mağazacılık AŞ Genel Müdürü Ali Öğüdücü, UNICEF Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi Genel Müdürü Sanem Bilgin Erkurt katıldı.

Galatasaraylı sporcuların çocuklar için dileklerini paylaştığı kısa filmin de gösterildiği törende konuşma yapan Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, “Galatasaray Spor Kulübü ile UNICEF arasında dünya çocuklarına yardım etmek, onların haklarını korumak amacıyla bir iş birliği için imza töreni düzenledik. Buradaki amacımız çocukların özellikle dünyadaki ve Türkiye’deki çocukların UNICEF tarafından savunulan ve korunan hakları çerçevesinde Galatasaray’ın vereceği katkılar üzerinde bu proje gelişecek.

Türkiye’de ve dünyanın 190’dan fazla ülkesinde çocuklar için çalışan öncü organizasyon olan UNICEF ile kurulan bu ortaklık, tüm yönetim, idari ve sporcu kadromuzu çok mutlu etti. Galatasaray UNICEF’in Barcelona, Manchester United ve Olympiakos’tan sonra dünyada iş birliği yaptığı sayılı kulüplerden biri. Bugünün çocuklarına yatırım yapmak yarının taraftarları ve sporcularının daha donanımlı olması için şimdiden ele ele vermek demektir. Spor endüstrisinin geleceği açısından çok önemli olan çocuklar bunların için vizyoner hedeflere ulaşmamız açısından bu işbirliğinin önemi büyük. Türkiye’de çocuklar için özellikle eğitim alanında yapılacak çok iş var. Galatasaray olarak UNICEF aracılığıyla ülkelerinden ayrı düşmüş göçmen mülteci çocuklar da dahil olmak üzere tüm çocuklara yardımımızın dokunmasını hedefliyoruz Özellikle Türkiye’nin son zamanlarda yaşadığı Orta Doğu’daki savaşlar nedeniyle Türkiye’ye büyük bir göç olmuştur. Burada en büyük eziyeti çocuklar çekmektedir. Bu, her gün gözümüzün önündedir. Dolayısıyla bu iş birliğinin Türkiye’ye göç etmiş çocuklara desteği olacağından da çok eminim. Galatasaraylıları UNICEF ile el ele vermeye davet ediyorum. Çocuklar bizim geleceğimizdir. Geleceğimizi birlikte inşa edeceğiz. Bütün Galatasaraylıları UNICEF ile yaptığımız iş birliğinde el vermeye destek olmaya davet ediyorum.” dedi.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, UNICEF’in tüm çalışmalarının çıkış noktası olan Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ile, ‘her çocuğun güvenli ve sağlıklı bir ortamda oynama ve spor yapma hakkı” olduğunu hatırlattı. Sporun ekip çalışması, adalet, tolerans ve iletişim gibi önemli değerleri aşıladığını ve farklı etnik, kültürel, dini, dilsel ve sosyo-ekonomik geçmişlerden gelen insanları bir araya getiren güçlü bir sosyal araç olduğunu vurguladı. Özellikle futbolun, genç insanları şekillendirmek, barış dolu yarınlar için kritik öneme sahip bir platform olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kutluk, “Türkiye’de çocuklar için büyük değişimler yaratıyoruz. En dezavantajlı çocuklarımız dahil, her çocuğun eşit fırsatlara kavuşması için çalışıyoruz. Özellikle eğitim ve çocukların her türlü istismardan korunması için daha yapmamız gereken çok şey var. Galatasaray’ın çok büyük ve çok değerli bir camia olarak UNICEF’in Türkiye’de yürüttüğü çalışmalarla ilgili kamuoyunda farkındalığı artıracağına dair inancım tam.” diyerek Galatasaray iş birliğinin UNICEF Türkiye Milli Komitesi’ne geniş kitlelere erişmek konusunda güç vereceğini vurguladı.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Genel Müdürü Sanem Bilgin Erkurt ise Türkiye’deki çocukların ihtiyaçlarıyla ilgili çarpıcı istatistikler aktardı: “TÜİK verilerine göre, Türkiye’de 2015’te 16-17 yaş arasında 31.300 kız çocuğu evlendi. 2012 verilerine göre Türkiye’de 900 binin üzerinde çocuk işçi var. 422 bin engeli olan çocuk toplumsal yaşama etkin bir şekilde katılamıyor. Olağanüstü çabaya rağmen 1.3 milyona yakın Suriyeli çocuğun başta eğitim olmak üzere bir çok konuda ihtiyacı var.” UNICEF’in çocukların eğitimi ve her türlü istismardan korunması odaklı bir program yürüttüğünü anlatan Erkurt, Galatasaray iş birliğinin Türkiye’de göçmen ve mülteci çocukların kayıp nesil olmasının önüne geçilmesi, kız çocukların eşit fırsatlara kavuşması ve çocuk evliliklerinin engellenmesi, çocuk işçiliğinin önlenmesi, engeli olan çocuklar için eğitim ve fırsat eşitliğine kavuşması ve şehirlerin çocuk dostu olması için yapılan çalışmalara destek sağlayacağını vurguladı.

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek basın toplantısının soru-cevap bölümünde de aynı zamanda Kulüpler Birliği Başkanı olarak çocuklarla ilgili farkındalığın tüm kulüplerimiz arasında yayılması için elinden geleni yapacağını sözlerine ekledi.

GALATASARAYLILARIN ÇOCUKLAR İÇİN DİLEKLERİNİ PAYLAŞTIĞI FİLM SOSYAL MEDYADA

Fernando Muslera, Işıl Alben, Maicon Roque, Mariano Ferreira Filho, Iasmin Latovlevici, Neslihan Demir Güler, Papa Alioune Ndiaye, Bafetimbi Gomis, Göksenin Koksal, Younes Belhonda, Fernando Reges, Özgür Gürbulak ve Selçuk İnan’ın çocuklarıyla birlikte çocuklar için dileklerini dile getirdikleri film de imza töreninde paylaşıldı.

Galatasaray Hakkında:

Türkiye’de ilklerin ve enlerin kulübü olan Galatasaray, sosyal medyada son dönemlerin en aktif kulübü olarak dikkat çekiyor. Twitter, Facebook ve Instagram’da 20 milyonu

aşan takipçisiyle Türkiye’nin en çok takipçisi olan spor kulübü unvanını taşıyan Türkiye’de sosyal amaçlı projeleri sahiplenme geleneğine sahip Galatasaray, birçok sosyal sorumluluk projesi ve olayı ile takdire layık görülmüştü. Galatasaray 2014 Soma maden kazası ve 2015 Hopa sel felaketinden sonra yardım kampanyalarına imza atmıştı. Galatasaray Spor Kulübü, terör mağduru ailelerin çocuklarını, kötü hastalıklarla mücadele eden çocuklara sahip çıkmaya devam ediyor.

UNICEF Hakkında:

UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar yapmaktadır. 190 ülkede ve bölgede, her yerde, herkes için daha iyi bir gelecek kurmak için çalışıyoruz.

UNICEF, 1951’den beri Türkiye’de çocukların ihtiyaçları için çalışıyor. UNICEF Türkiye Milli Komitesi ise, 1956’dan bu yana Türk ve dünya çocuklarının ihtiyaçlarına cevap verebilmek için kaynak sağlama ve tanıtım çalışmalarını sürdürüyor.

UNICEF’in spor alanında kurumsal iş birlikleri arasında FIFA, 1999’dan bu yana devam eden Manchester United, 2006’dan bu yana devam eden Barselona FC, Olimpiakos, NBA bulunurken UNICEF İyi Niyet Elçileri arasında David Beckham, Leo Messi, Serena Williams, Novak Djokovic gibi sporcular yer almaktadır.

UNICEF Türkiye’yi sosyal medyadan izleyin.