Çocuklara Yönelik İnsani Yardım Malzemeleri Gazze’de

UNICEF | her çocuk için

AMMAN / NEW YORK 21 Ekim 2023 –UNICEF tarafından sağlanan 44.000’den fazla başka bir deyişle 22.000 kişinin bir günlük su ihtiyacına eşit miktarda şişelenmiş içme suyu, Mısır Kızılayı, Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Gıda Programı'nın iş birliğiyle bugün bölgeye gönderilen 20 kamyonluk konvoy ile Refah Kapısı'ndan geçirildi.

UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Gazze'de bir milyon çocuk oldukça ciddi boyutta bir koruma ve insani krizle karşı karşıyayken, suyun bölgeye ulaştırılması hayati önem taşımaktadır. Geçen her dakika çok önemli” dedi. “İlk aşamada temin edilen bu sınırlı miktardaki su, hayat kurtarmada önemli bir rol oynayacak. Ancak, sadece su için değil, gıda, yakıt, ilaç, temel hayati malzemeler ve hizmetlere yönelik ihtiyaçlar çok acil ve çok büyük. İnsani yardım malzemelerini devamlı bir şekilde sağlayamazsak, insan yaşamı için ciddi bir tehdit olan salgın hastalıklarla da karşı karşıya kalacağız.”

Gazze'nin hayati önemdeki su ve sanitasyon sistemleri de dâhil olmak üzere altyapısının büyük bir kısmı, yaklaşık iki haftadır giderek tırmanan şiddet nedeniyle enkaz haline geldi. Su üretim kapasitesi normal seviyelerin yüzde 5'i düzeyine gerilerken, Gazze'de yaşayan yaklaşık 2,3 milyon kişi şu anda günde kişi başı sadece 3 litre suyla hayatta kalmaya çalışıyor. Yarısı çocuk olmak üzere, yaklaşık bir milyon insan yerinden edilmiş durumda ve birçoğu su, sanitasyon ve hijyene erişimin son derece kısıtlı olduğu aşırı kalabalık özellikle küçük çocuklar için tehlikeli koşullara sahip barınaklara sığınmış durumda.

Russell açıklamasında, "Her çocuk korunmalı ve UNICEF gibi insani yardım kuruluşları Gazze'de şu an çaresizlik içinde olan çocuklara ve ailelere, güvenlikleri sağlanmış şekilde kendilerinden beklenen yardımı ulaştırabilmelidirler" dedi. "Her şeyden önce tüm taraflar, uluslararası insani hukuktan kaynaklanan yükümlülükleri uyarınca, her çocuğu kayıtsız şartsız zarar görmekten korumalı ve onlara temel haklarından biri olan özel korumayı sağlamalıdır."

UNICEF, Gazze'ye birkaç saat içinde ulaştırılmak üzere 250,000 kişilik ek insani yardım malzemelerini de Refah Sınır Kapısı’nda konumlandırdı. Bu malzemelerin, savaş kurallarına uygun olarak, nerede olurlarsa olsunlar ihtiyaç sahibi çocuklara ve ailelere güvenli bir şekilde ulaştırılması için her türlü izin verilmelidir.

Bu şiddetin ortasında Gazze'deki çocukların içinde bulunduğu dehşet verici duruma yanıt vermek için UNICEF aşağıdaki çağrılarda bulunmaktadır:

  • İnsani yardım malzemelerinin ulaştırılması ve çalışanların yardım faaliyetlerini yürütübilmesi için Gazze'ye geçişlere izin verilmesi,
  • Gazze'deki acil yardıma ihtiyaç duyan tıbbi vakaların ülkeden ayrılmasına veya kritik sağlık hizmetlerini alabilmesine izin verilmesi,
  • Bu temel hizmetlerin sağlanması için gerekli olan suya, gıdaya, sağlığa ve yakıta güvenli ve sürekli erişim imkanı verilmesi,
  • Barınaklar ile sağlık, elektrik, su ve sanitasyon tesisleri gibi sivil altyapıya yönelik saldırıların engellenmesi ve korunması.
  • Hastalık salgınlarının önlemesi, hasta ve yaralılara bakım sağlanması için görev yapan tıbbi misyonların korunması.

Gazze'de yüz binlerce çocuk ve ailenin acil insani yardıma ihtiyacı var. Çabamıza ortak ol.