Değişim yaratan nesli güçlendirecek Genç UPSHIFT Programı

UNICEF | her çocuk için

ANKARA, 17 Şubat 2022 - Genç UPSHIFT Programı Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De Dominicis’in ve gençlerin  katılımıyla Ankara’da başladı. Genç UPSHIFT, gençlerin belirledikleri sosyal konularda ekipleri ile birlikte fikir geliştirdikleri ve ardından uzmanlarla yapılan bir eğitim programından sonra fikirlerini hayata geçirecekleri bir program modeli. Jüri tarafından başarılı bulunan fikirler Gençlik ve Spor Bakanlığı ile UNICEF ortaklığında finanse edilecek. Program Türkiye genelinde 81 ilde 162 Gençlik Merkezinde yürütülecek ve program kapsamında seçilen 40 proje desteklenmeye hak kazanacak.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve UNICEF ortaklığı ile hayata geçirilecek olan Genç UPSHIFT Programının Lansmanında gençlerle bir araya gelen Bakan Kasapoğlu, açılış konuşmasında, gençlik katılımının önemini vurgulayarak, "Gençlerin kendilerini ilgilendiren konuları en iyi bilenler olarak, çözüm amaçlı geliştirilen politikalara katkı sağlaması ve bu sürecin bir parçası olması bizim en büyük temennimizdir. Ancak bunun için öncelikli hedefimiz; gençleri ekonomik, sosyal ve kültürel alanda yenilikçi, katma değeri olan, toplumsal bütünleşme ve refahı inşa edecek çözüm politikalarını üretebilmeleri için ihtiyaç duydukları becerilerle donatmaktır. Gençlerin çevrelerindeki konulara ilişkin çözüm üreterek sosyal inovasyon ve sosyal girişimcilik alanında kendilerini geliştirmelerini de sağlayacakları bu programın sonunda belirlenecek proje fikirlerini jüriye sunmalarına olanak sağlayarak desteklemeyi planlıyoruz. Bizim nihai hedefimiz gençlerin olumlu sosyal ve ekonomik değişim için bir güç haline gelmelerini, rekabetçi bir işgücüne, sürdürülebilir ekonomik büyümeye, iyileştirilmiş yönetime ve aktif sivil toplum kuruluşlarına katkıda bulunmalarını sağlamaktır.”Gençlerin uzun vadede etkisi dünyada yaygınlaşacak çözümleri üretebilmelerini, bu anlamda politikalar geliştirebilmelerini ve karar alma süreçlerinde, katılımcılık esasına dayalı rol alarak hayal ettikleri bir geleceği yaşayabilme fırsatına erişmelerini sağlayacağız" dedi.

UNICEF Türkiye Ülke Temsilcisi Regina De Dominicis, UNICEF tarafından başlatılan ve küresel çapta uygulanan UPSHIFT programının Türkiye’deki versiyonu Genç UPSHIFT program açılışında: “Bugün, hızla değişen dünyanın zorluklarıyla yüzleşmek ve fırsatları değerlendirmek için gençlerin, Genç Upshift gibi, deneysel öğrenme yoluyla girişimcilik becerilerini geliştirmeye yardımcı olan daha fazla programa ihtiyacı var. Gençlik ve Spor Bakanlığı ortaklığında, ergenleri ve gençleri ihtiyaç duydukları becerilerle donatmak, toplumda onları etkileyen konuları belirlemek ve bunları ele alan çözümler oluşturmak amacıyla; inovasyon atölyeleri, mentörlük ve kaynak yaratma modelini bir araya getiren insani merkezli tasarıma dayalı bu uyarlanabilir programla bu yıl Türkiye'de 60.000 gence ulaşmayı planlıyoruz” dedi.

UPSHIFT HAKKINDA

UPSHIFT, tüm gençler için beceri ve fırsatlar oluşturmak üzere tasarlanmış bir gençlik, sosyal inovasyon ve sosyal girişimcilik programıdır. Bu program, UNICEF tarafından başlatılan ve şu anda Kosova, Bulgaristan, Hindistan, Ürdün, Brezilya ve şimdi de Türkiye dahil olmak üzere 40'tan fazla ülkenin katılımıyla uygulanan benzersiz bir küresel girişimdir.

heart Bağışınla Türkiye'deki gençlerin aydınlık yarınlar inşa yaratmalarına destek ol.