Greta Thunberg'den UNICEF için kampanya

UNICEF | her çocuk için

Greta Thunberg ve Human Act adlı Sivil Toplum Kuruluşu, UNICEF için çocuk hakları odaklı bir koronavirüs kampanyası başlatıyor

İklim aktivisti, gençlere ve destekçilerine çağrıda bulundu: "UNICEF’in çocukların hayatlarını kurtarmak amacıyla gerçekleştirdiği hayati önem taşıyan çalışmalarını desteklemek üzere herkesi harekete geçirelim."

NEW YORK, 30 Nisan 2020 – İklim aktivisti Greta Thunberg bugün Danimarkalı STK Human Act ile, UNICEF’in COVID-19 salgınıyla mücadele etmek ve çocukları salgının doğrudan ve dolaylı sonuçlarından korumak amacıyla gerçekleştirdiği çalışmaları desteklemek için çocuk haklarına odaklanan bir kampanya başlattı. Salgının dolaylı sonuçları arasında gıda sıkıntıları, kapasitesi yetersiz kalan sağlık sistemleri, şiddet ve eğitimde kaybedilen süre bulunuyor.

“Tıpkı iklim değişikliği gibi, koronavirüs salgını da bir çocuk hakları krizi,” diyen Thunberg şunları söyledi: “Bu salgın hem kısa hem de uzun vadede tüm çocukları etkileyecek. Bununla birlikte bu salgından en çok kırılgan gruplar etkilenecek. Herkes elinden geleni yaparak, UNICEF’in çocukların hayatlarını kurtarmak, sağlıklarını korumak ve eğitimlerine devam etmelerini sağlamak amacıyla yürüttüğü hayati önem taşıyan çalışmalarını desteklemeli.”

Kampanya, Human Act ve Greta Thunberg Vakfı adına UNICEF’e ilk etapta yapılan 200.000 $ değerindeki bağışla başlatıldı. Greta Thunberg yakın zamanda küresel çapta yürüttüğü aktivizm faaliyetleri için Human Act tarafından ödüle layık görülmüş ve kazandığı 100.000 $’lık ödülü kendi vakfına bağışlamıştı. Bu meblağ, Human Act’ten gelen 100.000 $ ile birlikte şimdi UNICEF’e aktarılacak.

©UNICEF/UNI322273/

Kampanyadan toplanacak bağışlar; sabun, maske, eldiven, hijyen kitleri, koruyucu ekipman, yaşam kurtaran bilgiler ve sağlık sistemlerine sunulan diğer destekler de dahil, doğrudan COVID-19 ile mücadele etme amacını taşıyan UNICEF acil durum programlarına aktarılacak.  

Bu ay Birleşmiş Milletler’in yayımladığı raporda, çocukların COVID-19 salgınının en büyük mağdurları arasında yer alma riski taşıdığına dair bir uyarı yer almaktaydı. Çocuklar şu ana kadar hastalığın sağlık etkilerinden büyük ölçüde etkilenmemiş olsa da, kriz çocukların genel esenlikleri üzerinde derin bir etki bırakmakta. Tüm ülkelerdeki her yaştan çocuk, özellikle sosyo-ekonomik etkilerden ve bazı durumlarda da hastalığın yayılmasını engellemek amacıyla uygulanan risk hafifletici önlemlerden etkilenmekte.  

UNICEF’in küresel COVID-19 müdahalesi; virüsün yayılmasını azaltmaya yardımcı olabilmek ve çocuklara yönelik temel hizmetlerin sunulduğundan emin olurken virüsün çocuklar üzerindeki etkisini en aza indirebilmek amacıyla ortaklarla birlikte çalışmaya odaklanmakta ve aşağıdakileri içermektedir:

► Ana malzemelerin ve hizmetlerin çocuklara, kadınlara ve kırılgan nüfuslara sunulduğundan ve bu kişiler tarafından erişim sağlandığından emin olmak.

► Sabun ile el yıkama mesajlarının ölçeğinin artırılmasını sağlamak.

► Hükümetlere, sağlık çalışanları için önlük, eldiven ve maske ile oksijen cihazı ve ilaçlar da dahil olmak üzere kişisel koruyucu ekipman satın alımına destek olmak.

► Okula erişimi olmayan çocuklar için uzaktan eğitim fırsatlarını desteklemek.

► Durumdan etkilenen çocuklara ve ailelere mental sağlık ve psikososyal desteklerinin sunulmasına destek olmak.

► Çocuklara yönelik temel bağışıklama ve diğer hizmetlerin sunulmasına yardımcı olmak.

“Koronavirus salgını, dünyanın nesillerdir gördüğü en büyük kriz,” diyen UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore şunları ekledi: “Çocuklar ve gençler, COVID-19’un ikincil etkilerinden en şiddetli biçimde etkilenenler arasında yer alıyor. Dolayısıyla, bu konuda bir şeyler yapmak istemeleri son derece doğal. Aktivizmi sayesinde Greta Thunberg, gençlerin bir duruş sergilemeye ve dünyadaki değişime önderlik etmeye hazır olduğunu kanıtladı. UNICEF olarak; Greta ve destekçilerinin bu salgına karşı yalnızca bir duruş sergilemeye karar vermekle kalmayıp bunu UNICEF ortaklığında gerçekleştirmeyi istemelerinden son derece mutlu olduk.”

Editörlere Notlar

Multimedya içerikleri buradan indirilebilir.

Kampanya hakkında

Kampanya ana sayfasına buradan erişilebilir: www.unicef.org/coronavirus/join-greta

Human Act Vakfı hakkında

Human Act aşırı açlıkla mücadele etmek ve herkes için özgürlük, barış ve adaleti teşvik etmek amacıyla uluslararası arenada çalışan Danimarkalı bir STK’dır.

Daha fazla bilgi için:

Ingeborg Ekblom, UNICEF İsveç +46709955916 / [email protected]

Kurtis Cooper UNICEF, New York +917 476 1435 / [email protected]

Dailo Alonso UNICEF, Cenevre + 41 79 601 9917 / [email protected]