İki milyon mülteci çocuk Ukrayna'daki savaştan kaçıyor

UNICEF | her çocuk için

Kentsel alanlara yönelik saldırılar devam ederken ülke içinde yerinden edilen 2,5 milyon çocuk da dahil çocukların yüzde 60'ı evlerini terk etmek zorunda kaldı

NEW YORK/CENEVRE/KİEV, 30 Mart 2022 – Savaş devam ederken iki milyon çocuk Ukrayna'dan kaçmak zorunda kaldı.

UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell, “Ukrayna'daki durum giderek kötüleşiyor.” dedi. "Evlerini terk eden çocukların sayısı artmaya devam ederken, her birinin korunmaya, eğitime, güvenliğe ve desteğe ihtiyacı olduğunu unutmamalıyız."

UNICEF ve UNHCR'a göre, Ukrayna'daki savaştan kaçan mültecilerin yarısını çocuklar oluşturuyor. 1,1 milyondan fazla çocuk Polonya'ya ve yüz binlercesi Romanya, Moldova, Macaristan, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti'ne ulaştı.

UNICEF insan ticareti ve sömürü riskinin arttığı konusunda uyarılarına devam ediyor. UNICEF, UNHCR, hükümet ve sivil toplum ortakları, çocukların ve gençlerin karşı karşıya kaldığı riskleri azaltmak için Moldova, Romanya ve Slovakya da dahil olmak üzere mültecilere ev sahipliği yapan ülkelerde “Mavi Noktaları” artırıyor. 'Mavi Noktalar', seyahat eden ailelere bilgi sağlayabilen, refakatsiz ve ailelerinden ayrı düşmüş çocukların belirlenmesine yardımcı olan ve onların sömürüden korunmalarını sağlayan güvenli alanlar olup, temel hizmetlere erişim için bir merkez görevi görmektedir.

UNICEF ayrıca, sınır kapılarında çocuk koruma taramasının güçlendirilmesi de dâhil olmak üzere çocukları güvende tutmaya yönelik daha fazla önlem almak için bölgedeki ulusal hükümetler ve diğer yetkililerle yakınen çalışıyor.

UNICEF, Ukrayna içinde 2,5 milyondan fazla çocuğun yerinden edildiğini tahmin ediyor. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, çatışmalar sırasında 100'den fazla çocuğun öldüğünü ve 134 çocuğun da yaralandığını belgeledi. Gerçek sayıların çok daha yüksek olması muhtemel.

UNICEF ayrıca artan güvenlik riskleri ve güvenli çıkış yollarının olmaması nedeniyle, kuşatılmış alanlarda mahsur kalan veya bu bölgelerden ayrılamayan çocuklar ve aileleri için de derin endişe duyuyor. Gıda, su, ısı ve diğer temel ihtiyaç maddelerinin kıtlığına ilişkin raporlar artmaya devam ederken UNICEF, ülkenin tüm bölgelerine güvenli, engelsiz insani erişimin önemini vurguluyor.

Ukrayna'dan kaçan bazı çocuklar halen Ukrayna okul müfredatlarına çevrimiçi olarak erişebiliyor. Diğer çocukların eğitimlerine devam etmesini sağlamak amacıyla mülteci barındıran ülkeler de dâhil, kolektif çaba gösterilmelidir. Öğrenmeye devam etme fırsatının yanı sıra eğitime erişim, belirsizlik zamanında çocuklara istikrar, koruma ve aidiyet duygusu da verir.

UNICEF, Ukrayna içinde ve mültecilere ev sahipliği yapan ülkelerde müdahalesini arttırmaya devam ediyor.

Bu hafta UNICEF, Ukrayna'daki en savunmasız 52.000 aileyi desteklemek için bir insani nakit yardımı programı başlattı.

28 Mart 2022 itibarıyla UNICEF, Ukrayna ve komşu ülkelerdeki çocukları ve aileleri desteklemek için 1.275 metrik ton acil durum malzemesi taşıyan 114 kamyonu yola çıkardı. 2 milyonu çocuk olmak üzere 8 milyonu aşkın kişinin ihtiyacını karşılayacak 63 tır erzak Ukrayna'ya ulaştı. Malzemeler arasında ilaçlar ve tıbbi ekipman, çocuklar için kışlık giysiler ve hijyen, eğitim, erken çocukluk gelişimi ve eğlence kitleri yer alıyor.