Komitemizin 60 Yılına Işık Tutan Sergi İstanbul'da

UNICEF | her çocuk için

UNICEF’in Türkiye’deki Destekçilerinin 60 Yılına Işık Tutan Arşiv Sergisi İstanbul'da:

İhsan Doğramacı’dan Günümüze UNICEF Türkiye Milli Komitesi 1958-2018 adlı Fotoğraf Sergisi

1958 yılında Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın Başkanlığından bugüne kadar aralıksız faaliyetlerine devam eden UNICEF Türkiye Milli Komitesi’nin geride bıraktığı 60 yıl içerisinde “Her Çocuk İçin” mottosuyla gerçekleştirdiği faaliyetleri özetleyen arşiv sergisi 8 Nisan’da İstanbulluların beğenisine sunuluyor.

İhsan Doğramacı’dan Günümüze UNICEF Türkiye Milli Komitesi 1958-2018 adlı Fotoğraf Sergisi, Türkiye’de, “beslenme” ve “sağlık” projelerinin ardından devam eden “eğitime destek” kampanyaları, “kız ve erkek çocuklar arasında eğitimde eşitlik”, “engeli olan çocuklar”, “çocuk dostu şehirler”, “Türkiye’deki Suriyeli Çocuklar”, ayrıca dünyada ve ülkemizde deprem ve sel felâketleri gibi acil durumlarda gerçekleştirilen faaliyetler, tanıtım ve kaynak oluşturma çerçevesinde, ilk kez bir araya getirilen arşiv malzemelerini kurumsal belleğe dönüştürme amacı taşıyor. Sergi, 702 fotoğraf ile UNICEF Türkiye Milli Komitesi ile yolları kesişen çok sayıda tanınmış kişi ve kuruluşun desteklerini de belgeliyor.

Açılışını UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk’un gerçekleştirdiği sergide, İhsan Doğramacı ve ardından başkan olan Talât Halman gibi şahsiyetlerin yanı sıra, Tayfun Talipoğlu, Ayşe Kulin, Müjdat Gezen, Türkân Şoray, Nilüfer, Ferhat Göçer, Gülsin Onay, Şefika Kutluer, Kıvanç Tatlıtuğ, Tuba Büyüküstün gibi UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçilerinin; ayrıca Danny Kaye, Audrey Hepburn, Peter Ustinov gibi uluslararası İyi Niyet Elçilerinin, İdil Biret, Fazıl Say gibi dünyaca ünlü piyanistlerimizin, Gönül Yazar, Hülya Avşar gibi değerli ses sanatçılarımızın, Julio İglesias , Mehmet Okur gibi çocuklara gönül vermiş ünlülerin UNICEF ile ilgili fotoğrafları açıklamalarla yer alıyor. Fotoğraf: İhlas Haber Ajansı

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk sergiyle ilgili duygularını şu şekilde ifade ediyor: “Kurucumuz Prof. Dr. İhsan Doğramacı ve sonrasında UNICEF Türkiye Milli Komitesi başkanlığını yürütmüş Prof. Talât Halman’ı saygı ve şükranla anıyorum. Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastanesinin başasistanlığını yaptığım 1985 yılında, Hocabey, beni ve arkadaşlarımı UNICEF Başkanı James Grant ile görüştürürken bizleri bugünlere hazırlıyor, 30 yıl sonrasının Milli Komite Başkanını eğitiyor, gelecek kuşaklara yatırım yapıyormuş. Bu vesileyle, tüm bağışçılarımıza, teker teker bütün iyi niyet elçilerimize, halen desteklerini sürdüren Doğramacı Ailesine, Milli Komite Yönetim Kurulu Üyelerine, iş birliği yapılan devlet kuruluşlarına, sivil toplum kuruluşlarına ve çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca sergimize İstanbul’da ev sahipliği yapan Beşiktaş Belediyesi Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’ne teşekkürlerimizi sunuyorum.”

UNICEF Türkiye Milli Komitesi’nin 60 yılını özetleyen fotoğraf sergisi 2018’de Doğramacı anısına Ankara’da kendisi ile özdeşleşen iki kurumda; İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesinde izleyicileri ile buluşmuştu.

Sergi, İstanbul’da, 8 - 14 Nisan 2019 tarihleri arasında Beşiktaş Belediyesi Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde ziyarete açılıyor. İstanbul’da daha sonra 18-28 Nisan arasında Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi Sergi Salonunda, takiben İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğrencilerle buluşacak.