Kimsesiz göçmen ve mülteci çocuklar

UNICEF | her çocuk için

UNICEF: Yanlarında kimsesi bulunmayan rekor sayıda çocuk İtalya'ya ulaştı

ROMA/CENEVRE, 18 Ekim 2016 – Göçmen çocuk sayısı rekor düzeye ulaşırken UNICEF, ikisi İtalyan sahil muhafaza teknelerinde, biri de ulaşılan limanda olmak üzere henüz dünyaya gelen üç bebeğin İtalya’daki en yeni mülteci ve göçmenler arasında yer aldıklarını belirtti. 

2016 yılının ilk dokuz ayında İtalya’ya deniz yoluyla ulaşan çocuk sayısı bir önceki yılın tamamını aşmış durumda. 2015’te yanlarında kimsesi bulunmayan çocuk oranı yüzde 75 iken bu yıl bu sayı yüzde 90’ı geçti. Mısır’dan gelen çocuk sayısında yaşanan artışın bu duruma etkisi olsa da; hala daha gelenlerin çoğunluğunu Batı Afrikalılar oluşturmakta.
 
2016 Ocak ayından Ekim ayına kadar yanlarında kimsesi bulunmayan ve ailelerinden ayrılmış 20 binden fazla çocuğun İtalya’ya ulaştığı tahmin ediliyor. 2015 yılında ise gelen çocuk sayısı 16.500 iken bunların 12.300’ünü yanlarında kimsesi bulunmayan ve refakatsiz çocuklar oluşturuyordu. *
 
UNICEF saha ekibinin belirttiğine göre, İtalya’daki mülteci ve göçmen çocuklar son derece ağır koşullarda hayatlarını sürdürürken, bu durum İtalya’daki çocuk koruma sistemini de zorluyor.
 
Başta yeni gelenler olmak üzere mülteci ve göçmen çocukların ihtiyaçlarını değerlendirmek üzere halen Calabria’da (İtalya) bulunan UNICEF çocuk koruma sorumlusu Sabrina Avakian konuya ilişkin şunları söyledi: “Buraya her hafta yüzlerce çocuk geliyor; her birinin acilen karşılanması gereken ihtiyaçları var. Aralarında henüz yeni doğmuş bebekler de var yabancı bir ülkede başlarına ne gelebileceğinden habersiz, tek başlarına dolaşan ergenler de…”
 
“Bu çocuklardan kimileri yaptıkları yolculukta büyük sıkıntılar çekmişler; yolda boğulanları görmüşler; bindikleri teknelerde yakıtların yol açtığı ağır kimyasal yanıkları üzerinde taşıyanlar var; bebekler ve annelerin durumu emzirme bakımından özel ilgi gerektiriyor; hepsinin gerektiği gibi korunması ve ihtiyaçlarının karşılanması lazım. Ama bu yardımlar çok gecikiyor.”
 
Denizde verilen trajik ölüm kalım mücadelesinde üç ve dört yaşlarında iki erkek çocuğunun Libya çıkışlı o ölümcül yolda kucağından denize düşüp boğulmasına tanık olan Nijeryalı anne halen büyük bir şok içinde bulunuyor. Orta Akdeniz’de 3.100 kişinin boğularak hayatını kaybetmesi sebebi ile 2016 en tehlikeli yıl olarak kayıtlara geçti. Denizde boğularak ölen çocuk sayısı ise bilinmiyor.
 
Yeni doğan Eritreli üç bebeğin ve genç annelerinin sağlık durumlarının ise iyi olduğu belirtildi. Doğum kayıtları yapılan bebekler, Catania’daki sağlık görevlilerinin bakımı altında bulunuyor.
 
UNICEF İtalyan sahil muhafaza teknelerinde küçük çocuklar için çocuk dostu mekânlar hazırlarken, UNICEF ekibi de yeni gelen genç erkek ve kızlara psikososyal destek hizmetleri vermektedir. UNICEF, UNHCR ve İtalyan sosyal hizmetleriyle birlikte çocuklara koruyucu atanması ve kabul koşullarının iyileştirilmesi için çalışıyor. Yabancı çocuk sayısının fazlalığı, koruyucu atanması ya da hukuksal destek sağlanması gibi işlerin uzun süre, kimi durumlarda bir yıla kadar gecikmesine neden olabiliyor. 

###
 
Editörlere notlar:
İtalyan resmi makamları tarafından yapılan açıklamaya göre 12 Ekim itibarıyla İtalya’a ulaşan mülteci ve göçmen sayısı 144 bindir. IOM ve UNHCR tahminlerine göre yanlarında kimsesi bulunmayan ve ailelerinden ayrılmış 20 bin çocuk deniz yoluyla ülkeye gelmiştir. Tüm çocukların sayısı henüz belirlenememiştir. Bu yıl yanlarında kimsesi bulunmayan ve ailelerinden ayrılmış çocuklar İtalya’ya ulaşan tüm çocukların %91’ini oluşturmaktadır. 2015 yılında ise gelen çocuk sayısı 16.478 iken bunların 12.360’ı (%75) yanlarında kimsesi bulunmayan ve ayrılmış çocuklardı.
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org

Daha fazla bilgi için:
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, [email protected], + 90 312 454 1010
Sarah Crowe, UNICEF Cenevre, [email protected], +41 79 543 80 29
Chris Tidey, UNICEF New York [email protected], +1 917 340 3017 

Fotoğraf: © UNICEF/UN020049/Gilbertson VII Photo