COVID-19 toparlanma döneminde kız çocuklarına öncelik vermeliyiz

UNICEF | her çocuk için

NEW YORK, 8 Mart 2022 – “Dünya Kadınlar Günü’nde, uluslararası toplumun kadınlara ve kız çocuklarına yönelik zorlu mücadelelerle elde ettiği kazanımları hatırlatmak isteriz. Toplumlarımızın bir parçası olan kadınların ve kız çocuklarının elde ettiği olağanüstü başarıları andığımız bir gündeyiz. Ve dünyanın neresinde olursa olsun her kız çocuğuna yönelik bu kazanımlara ilişkin taahhüdümüzü katlayarak arttırıyoruz.

Bununla birlikte toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesi henüz bitmiş değil. COVID-19 salgınından önce de toplumsal cinsiyet eşitsizliği, çağımızın en yaygın ve en önemli haksızlık örneği olmaya devam ediyordu. Ve bu durum, salgının etkisiyle daha da güçlendi. 

COVID-19 salgınının üçüncü yılına girdiğimiz ve salgın sonrasına yönelik çalışmalar yürüttüğümüz şu dönemde gerçek manasıyla toparlanma ancak toplumsal cinsiyet eşitliği ile mümkün olabilir.

COVID-19 salgını, kız çocuklarının yaşamlarını altüst etti. Okulların kapanması, ekonomik zorluklar ve hizmet kesintileri, en kırılgan durumdaki kız çocuklarının sağlığını, refahını ve geleceğini tehlikeye atıyor. Dünya genelinde 11 milyonu aşkın kız çocuğunun, salgın sonrasında okula dönmeme ihtimali bulunuyor. 10 milyon kadar kız çocuğu da, önümüzdeki on yıl içerisinde çocuk yaşta evlenme riskiyle karşı karşıya. UNFPA verilerine göre iki milyon yeni kadın sünneti vakası görülebilir.

Kapanmalar nedeniyle çocuklar evde daha fazla zaman geçirmek zorunda kalırken kız çocukları, ev işlerinde daha fazla sorumluluk üstleniyor. Pek çoğu, kendilerini koruyabilecek hizmet sağlayıcılardan ve kişilerden ayrı bir şekilde, kendilerini istismar eden kişilerle iç içe yaşamaya zorlanıyor. Cinsel şiddet de dahil olmak üzere toplumsal cinsiyete dayalı şiddet, yükseliş gösteriyor.

Koca bir kız çocuğu neslinin, hayatlarının geri kalanında bu salgının bedelini ödemesine izin veremeyiz. Salgın sonrası döneme hazırlanırken kız çocukları küresel, ulusal ve yerel salgın müdahale ve toparlanma planlarının merkezinde yer almalıdır.

Bunun için okulların kız çocuklarının eğitimlerine devam etmelerini sağlayacak şekilde açık kalması ve derslerinden geri kalanların kaybettikleri zamanı telafi etmelerine yardımcı olacak kaynaklara yatırım yapılması gerekiyor.

Bunun için cinsel sağlık ve üreme sağlığı ve bu alanlardaki hakları da dahil olmak üzere kız çocuklarının sağlığına ve eğitimine yeniden yatırım yapılması ve kız çocuklarının nitelikli adet sağlığı ve hijyen hizmetlerine erişiminin arttırılması gerekiyor.

Bu doğrultuda kız çocuklarının, çocuk yaşta evlilik ve sünnet gibi zararlı uygulamalar da dahil olmak üzere her türlü şiddete karşı korunması gerekiyor.

Güçlenmiş kız çocukları, ilerlemeye güç katar. Kız çocukları, dünyanın dört bir yanında haklarını savunmakta ve tam da bu tür adımlar atılması için çağrıda bulunmaktadır. Bizlerin yapması gereken onları dinlemektir. Küresel istikrar, barış ve refahımız buna bağlıdır. 

Dünya Kadınlar Günü’nde, kız çocukları için daha adil ve salgın sonrası daha eşit bir dünya ve hepimiz için daha parlak, daha huzurlu ve müreffeh bir gelecek oluşturulması için, kız çocukları odaklı COVID-19 toparlanma çalışmalarına destek olalım.”

heart UNICEF'in Koronavirüsüne karşı aileleri ve çocukları desteklemek için yaptığı acil durum çalışmasına bağış yap.