Koronavirüs pandemisi ile ilgili

UNICEF | her çocuk için

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore’un COVID-19 pandemisine ilişkin açıklaması

NEW YORK, 18 Mart 2020 – “COVID-19’un pandemi olarak ilan edilmesinden bu yana geçen bir hafta içinde vaka sayısı tüm dünyada artmaya devam ediyor. Yüz milyonlarca çocuk okula gitmiyor. Ebeveynler ve bakıcılar, eğer mümkünse uzaktan çalışıyor. Sınırlar kapatıldı, yaşamlar altüst oldu.

“Bunlar hepimiz için bilinmeyen sular. UNICEF olarak bizler bir yandan yeni bir virüse karşı savaşırken, şehir efsanelerini alt edip yanlış bilgilere karşı dururken diğer yandan da kendi personelimizi ve ailelerimizi korumaya çalışıyoruz.
“Çocuklara sağlık, eğitim, beslenme ve koruma sağlamaya yönelik hayat kurtarıcı çabalarımız hiç bu kadar kritik bir önem taşımamıştı. Yerlerinden edilen, savaşlardan etkilenen, önlenebilir nedenler yüzünden hayatlarını yitiren, okula gidemeyen, temel aşılarını olamayan çocukların milyonlara ulaşan sayısı desteğe duyulan ihtiyacı şimdiye kadar görülmeyen bir seviyeye çıkarttı.

“UNICEF, virüsten etkilenen ülkelerde toplum içinde virüsün yayılmasını önlemeye yönelik çabalara yardımcı olmaktadır. Bu kapsamda, ailelerin nasıl güvende olabileceğine ilişkin sağlıklı bilgileri paylaşıyor, okullara ve sağlık kliniklerine hijyen ve tıbbi yardım kitleri temin ediyor, salgının çocukların sağlık, eğitim ve sosyal hizmetlere erişimi üzerindeki etkilerini hafifletiyoruz.
“Bugün, böylesine güç bir dönemde, hiçbir şeyi ve hiç kimsesi olmayanlara destek görevimizi sürdürebilmek için bağışçılarımızın her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz yardımlarına güveniyoruz.”

COVID-19 ile ilgili çocuklara, ailelere ve okullara yönelik rehberleri de içeren çalışmalar için: https://www.unicef.org/coronavirus/covid-19