COVID-19 için Hayati Malzemeler

UNICEF | her çocuk için

COVID-19 vaka sayıları yükselişe geçerken, UNICEF, yaşanan güçlüklere rağmen salgından etkilenen ülkelere hayati malzeme göndermeye devam ediyor

KOPENHAG/NEW YORK, 27 Mart 2020’de yayınlanan haliyle – COVID-19 salgını büyümeye devam ederken UNICEF en önemli ihtiyaçlardan  biri olan kişisel koruyucu ekipmanlar (KKE) da dâhil olmak üzere hayati önem taşıyan malzemeleri tedarik ederek salgından etkilenen ülkelere gönderiyor.

UNICEF, dünyanın dört bir yanındaki yaklaşık 1.000 tedarikçi ve sektör lideriyle birlikte mevcut piyasa kısıtlamalarına bir çözüm bulmak için çalışıyor. Yoğun satın alımlar ve yeni getirilen ihracat kısıtlamalarının da aralarında bulunduğu son derece zorlu piyasa koşullarına karşın, UNICEF tedarikçilerden 26,9 milyon cerrahi maske, 4,8 milyon filtreli maske, 6 milyon koruyucu tulum, 7,1 milyon cerrahi önlük, 1,5 milyon koruyucu gözlük ve 29.000 kızılötesi termometre gibi kilit ürünlerin tedarik güvencesini almayı başarmıştır.

UNICEF’in Kopenhag’da yer alan Tedarik Biriminin Direktörü Etleva Kadilli, “Salgının hızı ve ölçeği karşımıza sayısız güçlük çıkarsa da biz UNICEF malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine mümkün olan en kısa sürede ulaşmasını sağlamak üzere her türlü çalışmayı yapıyoruz,” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “En baştaki önceliğimiz sağlık çalışanlarını korumaktır. Onlar, daha önce eşi benzeri görülmemiş bu küresel kriz karşısında salgından etkilenen çocuklara ve ailelere bakım ve destek hizmetleri sunmak için yorulmadan çalışan, ön saflarda mücadele eden kahramanlardır.”

Salgının ortaya çıkmasından bu yana, UNICEF salgınla mücadele eden ülkelere destek olmak üzere 4,27 milyonu aşkın eldiven, 573.300 cerrahi maske, 98.931 adet N95 maske, 156.557 önlük ve 12.750 koruyucu gözlük göndermiştir.

Son yapılan gönderimler kapsamında:

► UNICEF; Çin’in Hubei Eyaletine yaklaşık 2 milyon ABD doları değerinde hastane ekipmanı ve kişisel koruyucu donanım göndererek Hükûmetin COVID-19’a karşı burada yürüttüğü mücadeleye destek vermiştir. Teslim edilen malzemeler arasında 150 defibrilatör, 200 elektrokardiyogram monitörü, 35 taşınabilir ultrason sistemi, 100 infüzyon pompası, 40.000 adet N95 maske, 20.000 önlük ve 13.000 koruyucu gözlük yer almıştır.

► 1 Mart’tan bu yana toplam ağırlığı yaklaşık 8 tonu bulan KKE malzemesi üç gönderi hâlinde İran, Tahran’a başarıyla ulaştırılmıştır. Malzemeler, salgından en çok etkilenen altı vilayette yer alan hastanelere ve sağlık kuruluşlarına dağıtılmış, önümüzdeki günlerde 18,5 tonluk KKE malzemesinin daha ülkeye ulaştırılması beklenmektedir.

► Bu hafta, UNICEF ön saflarda çalışan sağlık çalışanlarını korumak üzere 114.300 cerrahi maske, 12.681 önlük ve 449.868 eldiven dâhil 14 tonluk KKE malzemesini Pakistan’a başarıyla göndermiştir. 

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Eritre, Endonezya, Filistin ve Venezuela’ya KKE malzemesi ile Güney Sudan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Eritre, Ukrayna ve Afganistan’a oksijen yoğunlaştırıcıcihazları  sırada bekleyen diğer gönderiler arasında yer almaktadır.

Avrupa’nın COVID-19 salgınından en ağır etkilenen bölgelerden biri olmasına rağmen, UNICEF’in Kopenhag’da bulunan ve dünyanın en büyük insani yardım deposu olan Tedarik Birimi operasyonlarına hız kesmeden devam etmektedir: depo haftanın 7 günü vardiyalı şekilde çalışmaya ve sağlık, su-hijyen-sanitasyon, erken çocukluk çağı gelişimi ve eğitimine yönelik malzemeler dâhil kit üretimine devam etmektedir. Birim bünyesindeki ekipler, bir yandan diğer süregelen program faaliyetlerini desteklemeye ve

© UNICEF/UNI281226/Hildelbrandt

Yemen, Suriye ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti dâhil kriz bölgelerine yardım götürmeye devam ederken bir yandan da COVID-19 salgınıyla mücadele için gereken malzemelere erişimi arttırmak için hummalı bir çalışma içindedir.

Salgının dünyaya yayılma hızı ve ölçeği piyasalardaki baskıyı arttırmakta, UNICEF’in malzeme operasyonlarının karşısına eşi benzeri görülmemiş güçlükler getirmektedir.

Uluslararası ulaştırmada artan kısıtlamalar, kargo taşımacılığı operasyonları üzerinde küresel çapta eşi benzeri görülmemiş bir etki yaratmakta, tedarik zincirlerini kesintiye uğratmakta ve insani yardım ve kalkınma programlarına hayat kurtaran malzemelerin ulaştırılmasında darboğazlara, gecikmelere ve maliyet artışlarına neden olmaktadır.

Bu güçlükleri ele almak amacıyla, UNICEF küresel havayolu kargo taşımacılığının kapasitesini ve kapsamını gözden geçirmektedir. Acil yardım ve kritik malzemelerin tedarikinin gerektirdiği şekilde gönderilerin önceliklendirilmesi ve tarifeli operasyonların düzenlenmesi için de dünyanın dört bir yanındaki ofislerimizle, taşıyıcı firmalarla ve ortak kuruluşlarla çalışmalar yürütmektedir.

UNICEF aynı zamanda bazı kritik stoklarını merkezden yerele dağıtmak suretiyle önleyici tedbirler de almıştır. Bu kapsamda, Acil Yardım Kitleri ve diğer elzem yardım malzemeleri dâhil olmak üzere bir dizi malzemeyi Kopenhag’dan Dubai, Panama ve Akra gibi diğer merkezlerine taşımıştır. Ayrıca, Doğu ve Güney Afrika bölgesi için de benzer bir takım düzenlemeler yapılmaktadır.

UNICEF, COVID-19 salgını ile mücadelesine destek için Çarşamba günü 651,6 milyon ABD doları tutarında bir yardım çağrısında bulunmuştur.

#####

Editörlere notlar:

Multimedya materyallerine aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz: https://weshare.unicef.org/Package/2AM408W4FV9P

İrtibat Kişileri

Sema Hosta, Chief of Communication, UNICEF in Turkey, +90 533 622 8346, [email protected] 

Joe English, UNICEF New York, +1 917 893 0692, [email protected]

 

Sosyal mesafeye dikkat edip evde kaldığımız bu dönemde sevdiklerinize e-posta ile ulaştıracağımız bir hediye vererek onları hatırladığınızı gösterebilirsiniz. Çocukların hayatını kurtaran sağlık çalışanlarını koruyacak bir hediye verin: 'Sağlık Çalışanı Koruma' Seti. #hayatverenhediyeler