Koronavirüs ile ilgili yanlış bilgiler

UNICEF | her çocuk için

UNICEF Ortaklıklar Genel Direktör Yardımcısı Charlotte Petri Gornitzka’nın koronavirüsle ilgili yanlış bilgilere ilişkin açıklaması

NEW YORK, 6 Mart 2020 Tarihli Basın Açıklaması– “Dünyanın her yerinde insanlar kendilerini ve ailelerini koronavirüsten korumak için gerekli önlemleri alıyor. Böyle bir dönemde gerekli olan, bilimsel temellere dayalı sağlam bir hazırlıktır.

“Ne var ki pek çok insan virüse ve nasıl korunulacağına ilişkin bilgiler paylaşırken bu bilgilerden ancak bir kısmı yararlı ya da güvenilir niteliktedir. Sağlık alanında bir kriz ortaya çıkmışken ortaya atılan yanlış bilgiler paranoyayı, korkuyu ve insanları damgalama gibi davranışları yaygınlaştırabilir. Böyle bir durumun ayrıca insanları virüse karşı korunmasız ve daha açık hale getirmesi gibi bir riski de vardır.

“Örneğin, son dönemde dünyada çeşitli dillerde çevrimiçi yayılan ve içeriğinin UNICEF görüşü olduğu iddia edilen yanlış bir mesaja göre, başka hususların yanı sıra, dondurma ve diğer soğuk yiyeceklerden uzak durulması hastalığı önleyebilecektir… Bu, hiç kuşkusuz, tamamen yanlıştır.

“Bu tür yanlış bilgileri uydurup yayanlara tek ve basit bir mesajımız olacak: YAPMAYIN!  Yanlış bilgiler paylaşılması ve üstelik bu bilgilere güvenilir kuruluşlara atıfta bulunarak inandırıcılık kazandırmaya yeltenilmesi tehlikelidir ve yanlıştır.

“Halktan isteğimiz şudur: Kendinizi ve ailenizi nasıl güvende tutabileceğinize ilişkin doğru bilgiler için, UNICEF ve WHO gibi, sağlık alanındaki resmi yetkililer ve güvenilir sağlık profesyonelleri gibi kaynaklara başvurun; güvenilir olmayan ve teyit edilmeyen kaynaklardan gelen bilgileri paylaşmayın.

“Günümüzün bilgi zengini toplumunda kendinizin ve sevdiklerinizin güvenliği için gerekli bilgileri edinmek için nereye gidilmesi gerektiğini tam olarak bilmek güç olabilir. Ancak, kendimizi ve sevdiklerimizi güvende tutabilmek için aldığımız başka her tür önlemde ne kadar titiz davranıyorsak paylaştığımız bilgilerin doğruluğu konusunda da o kadar titiz olmamız gerekir.

“UNICEF, Dünya Sağlık Örgütü, hükümet yetkilileri ve Facebook, Instagram, LinkedIn ve TikTok gibi çevrimiçi ortaklarla birlikte çalışarak virüs hakkında doğru bilgiler sağlamak ve ortaya yanlış bilgiler atıldığında halkı bilgilendirmek için aktif biçimde adımlar atmaktadır.”

 

İrtibat kişileri

Sema Hosta, Chief of Communication, UNICEF in Turkey, +90 533 622 8346, [email protected]

Kurtis Albert Cooper, UNICEF New York, +19174761435, [email protected]