Ortak Acil İnsani Yardım Çağrısı ve Bölgesel Mülteci Müdahale Planı’na ilişkin açıklama

UNICEF | her çocuk için

NEW YORK, Mart 1 2022 -  "Ukrayna’da tırmanan çatışmaların ortasında kalan çocuk ve ailelerin içinde bulundukları durum her dakika daha da kötüye gidiyor.

"Çatışmalar sivil halka, çocukların evlerine ve okullarına, hastanelere ve yetimhanelere daha da yaklaşıyor.

"Altyapı tesislerinin hasara uğraması binlerce insanı susuz ve elektriksiz bıraktı. Yoğun nüfuslu bölgelerdeki silahlar ve patlayıcı savaş kalıntıları gerçek bir tehlike oluşturuyor.

"OCHA tarafından teyit edilen rakamlara göre en az 13 çocuk öldürüldü ve savaş devam ettiği sürece bu sayının daha da artacağını öngörüyoruz. Birçok çocuk yaralandı. Ve birçok çocuk da çevrelerinde meydana gelen şiddet olayları nedeniyle ciddi biçimde travmatize olmuş durumda. Ve Ukrayna’da yaşayan 7.5 milyon çocuk şu an çok büyük risk altında.

"UNICEF ve ortakları, 24 saat hiç ara vermeden, çok hızlı bir şekilde artan insani ihtiyaçları karşılamak için çalışıyor. Bunlar arasında acil tıbbi hizmetler, hayati öneme sahip ilaçlar, sağlık malzemeleri ve gereçleri, temiz içme suyu ve hijyenik malzemeler ile evlerinden ayrılmak zorunda kalanlar için barınak ve koruma hizmetleri sağlanması yer alıyor.

"Şu an, Ukrayna’da 140 UNICEF personeli bulunuyor ve ihtiyaçları karşılamak üzere daha fazla sayıda personelimizi bölgeye gönderiyoruz. Doğuda, dokuz adet UNICEF destekli gezici çocuk koruma ekibi nerede olurlarsa olsunlar psiko-sosyal bakım, zihin sağlığı desteği ve koruma hizmetleriyle ihtiyaç içindeki tüm çocuklara ulaşıyor.

"Ancak, Ukrayna’daki mevcut ortam faaliyetlerimizi sürdürebilmek için oldukça karmaşık. Erişim kısıtlamaları ve hızla değişen cepheler, kritik sarf malzemeleri ve hizmetlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı oldukça zor hale getiriyor.

"Mülteci krizi katlanarak büyüyor ve insani ihtiyaçları artırıyor. Hareket halindeki insanların yarısını çocuklar oluşturuyor. UNICEF, mültecilere kapılarını açan ülkelerde, koruma ve yardım faaliyetleri aracılığı ile bu çocuklara ulaşmak için UNHCR ile yakın işbirliği içinde çalışıyor.

"Bu çatışmanın ortasında kalan çocuk ve ailelerin bizim onlara verebileceğimiz her türlü yardıma acilen ihtiyaçları var. UNICEF, OCHA'nın Acil Yardım Çağrısı’nın bir parçası olarak Ukrayna'daki çocuklar için 276 milyon dolar ve komşu ülkelerdeki Bölgesel Mülteci Müdahale Planı için de ek olarak 73 milyon dolar talep ediyor.

"UNICEF ve ortakları olarak, Ukrayna'da hayatları ve gelecekleri tehlikede olan çocuklara ve ailelere ulaşmamız konusunda küresel toplumun cömertliğine ve desteğine güveniyoruz. Bu çatışmadan etkilenen her çocuğa ulaşana kadar durmayacağız."

Multimedya materyalleri için: https://weshare.unicef.org/Package/2AM4080ZGVFH

heart Ukrayna'daki çocukların acil yardım ihtiyaçları da artıyor. Şimdi bağış yaparak çabamıza ortak ol.