Refah'ta Çocuklar Tedaviye Erişemiyor

UNICEF | her çocuk için

Yerinden edilme, sağlık hizmetlerine yönelik saldırılar ve insani yardıma erişimin yok denecek kadar az olması halihazırda kötü durumda olan Gazze'deki çocukların beslenme durumunu daha da kötüleştiriyor.

AMMAN, 11 Haziran 2024 – Güney Gazze'de devam eden dehşet verici şiddet ve yerinden edilme, çaresiz ailelerin sağlık hizmetlerine ve tesislerine erişimini etkilemeyi sürdürürken yaklaşık 3.000 çocuk, orta ve şiddetli akut yetersiz beslenme tedavisinden mahrum bırakıldığı için ölüm riskiyle karşı karşıya.

UNICEF'in beslenme ortaklarının raporlarında belirtildiği üzere bu sayı, Refah'taki çatışmalar öncesinde güneyde hayati önemde bakım hizmeti aldığı tahmin edilen 3.800 çocuğun yaklaşık dörtte üçüne denk geliyor.

Yetersiz beslenmeden dolayı hastalanma riski bulunan savunmasız durumdaki çocukların sayısının giderek artması, an meselesi. Bu gerçek, büyük bir endişe yaratıyor. Kuzeye gıda yardımının ulaştırılmasında az da olsa bir iyileşme görülmesine rağmen, güneyde insani yardıma erişim önemli oranda azalmış durumda. Gazze'nin orta ve güney kentlerinde kısa bir süre önce gerçekleştirilen yetersiz beslenme taramalarının kesin olmayan ön sonuçları şunu gösterdi: Refah saldırısının gerginliği tırmandırması sebebiyle yardım ulaştırma çalışmalarının ve insani yardım erişiminin önemli ölçüde kısıtlandığı Mayıs ayının ikinci haftasından itibaren orta ve şiddetli yetersiz beslenme vakaları arttı.

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Adele Khodr, “Gazze’den korkunç görüntüler gelmeye devam ediyor. Gıda ve beslenme malzemeleri yetersiz, sağlık hizmetleri yok ediliyor ve bu nedenle çocuklar, ailelerinin gözleri önünde ölüyor. Bu 3.000 çocuk derhal tedavi almaya başlayamazsa, ciddi hastalıklara yakalanabilir, hayati tehlike taşıyan komplikasyonlar geliştirebilir ve bu anlamsız, insan eliyle sürüklendikleri yoksunluk nedeniyle hayatlarını kaybedebilirler,” dedi.

Yetersiz beslenme vakalarının artma riski, yetersiz beslenmeyi tedavi etmeye yönelik hizmetlerin çökmesiyle aynı zamanda ortaya çıktı. Şu anda Gazze Şeridi'nde ciddi düzeyde yetersiz beslenme ile mücadele eden çocukları tedavi eden üç beslenme stabilizasyon merkezinden sadece ikisi çalışır durumda. Yeni merkezlerin açılmasına dair planlar ise, Gazze Şeridi'nde devam eden askeri operasyonlar nedeniyle ertelendi.

Bir çocuğun akut yetersiz beslenme tedavisi için genellikle altı ila sekiz hafta kesintisiz bakım gerekiyor. Ayrıca, tedavi amaçlı özel gıda ürünlerine, güvenli temiz suya ve diğer gerekli tıbbi desteklere de erişim önem taşıyor.

Yetersiz beslenen çocukların hastalıklara yakalanma ve diğer sağlık sorunlarını yaşama riski artmış durumda çünkü güvenli suya erişemiyorlar; kanalizasyon taşkınları, altyapı hasarları söz konusu ve hijyen ürünleri eksik. Gazze Şeridi'ndeki su üretimi bugün, Ekim ayında çatışmaların yoğunlaşmasından önce üretilenin dörtte birinden daha az.

Khodr, "Her biri önlenebilir olan yetersiz beslenme, susuzluk ve hastalık nedeniyle artan çocuk ölümlerine ilişkin uyarıda bulunmuştuk. O zamandan bu yana, çocukların hayatlarını kurtarmak için acil eylem planları oluşturulup derhal eyleme geçilmeliydi, ancak yıkım devam ediyor. Hastanelerin yıkılması, tedavilerin durdurulması, gıda ve ilaç gibi malzemelerin yetersiz olması nedeniyle daha fazla çocuğun acı çekeceği ve hayatını kaybedeceği gerçeği ile karşı karşıyayız”.

Ekim 2023'ten bu yana UNICEF, yetersiz beslenmenin önlenmesine ve tedavi edilmesine yönelik hizmetlerle on binlerce kadına ve çocuğa ulaştı. Bu hizmetler arasında şunlar da yer alıyor: Kullanıma Hazır Tedavi Edici Gıdalar, Kullanıma Hazır Bebek Mamaları, demir ile diğer gerekli besin maddelerini içeren yüksek enerjili bisküviler ve mikro besin takviyeleri gibi önleyici ürünlerin temini vb.

Khodr açıklamasının devamında “UNICEF, Gazze Şeridi'ne erişim sağlanabilmesi halinde ulaştırılmak üzere hazırlanmış çok daha fazla beslenme ve gıda malzemesine sahip. Birleşmiş Milletler kuruluşları, insani yardım operasyonları ile kesintisiz bir şekilde yardım toplanarak bu yardımların çocuklara ve ailelerine dağıtabilmesini güvence altına almak istiyor. Sahada daha iyi çalışma koşullarına, güvenliğin arttırılmasına ve kısıtlamaların azaltılmasına ihtiyacımız var. Ancak nihayetinde çocukların en çok ihtiyaç duyduğu şey elbette ateşkes”, dedi.

Gazze'de durum içler acısı. Çocukların desteğine ihtiyacı var. Şimdi bağış yap.