Ukraynalı çocukların yarısından fazlası yerinden edildi

UNICEF | her çocuk için

Ülke genelinde devam eden şiddet olayları, nesiller boyu sürebilecek bir çocuk hakları krizi yarattı

NEW YORK/CENEVRE/KIEV, 24 Mart 2022 – Ukrayna'da bir aydır süren savaş, ülkede yaklaşık 7,5 milyon çocuk nüfusunun yarısından fazlasının (4,3 milyon çocuk) yerinden edilmesine yol açtı. Buna, komşu ülkelere mülteci olarak geçen 1,8 milyondan fazla çocuk ve şu anda Ukrayna’da ülke içinde yerinden edilmiş 2,5 milyon çocuk da dâhil.

UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell: "Bu savaş, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana, en fazla oranda çocuğun yerinden edildiği savaşlardan biri oldu. Bu, gelecek nesiller için kalıcı sonuçlar doğurabilecek korkunç bir dönüm noktası. Çocukların güvenliği, refahı ve temel hizmetlere erişimi, durmaksızın devam eden bu korkunç şiddetin tehdidi altında”, dedi.

OHCHR'ye göre, 24 Şubat'ta savaşın başlamasından bu yana, Ukrayna'da 78 çocuk öldü ve 105 çocuk yaralandı. Ancak bu rakamlar, yalnızca BM'nin doğrulayabildiği raporlardan hareketle bildiriliyor ve gerçek ölü sayısı muhtemelen çok daha fazla.

Savaşın sivil altyapı ve temel hizmetlere erişim üzerinde de yıkıcı sonuçları oldu.

Örneğin, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), son dört hafta içinde, ülke genelindeki sağlık tesislerini etkileyen 52 saldırı bildirdi. Tahmini olarak 1,4 milyon insanın güvenli suya erişimi yokken, 4,6 milyon insanın suya erişimi sınırlı veya suları kesilme riskiyle karşı karşıya. 6 ila 23 aylık 450.000'den fazla çocuğun tamamlayıcı gıda desteğine ihtiyacı var.

UNICEF, kızamık ve çocuk felci de dâhil olmak üzere rutin aşılar ve çocukluk çağı aşılarının yapılma oranlarında bir azalma gözlemledi. Bu, özellikle insanların şiddetten korunduğu aşırı kalabalık bölgelerde, aşı ile önlenebilir hastalıkların hızla yayılmasına yol açabilir.  

Russell: "Sadece birkaç hafta içinde savaş, Ukrayna'nın çocukları için büyük bir yıkım yarattı. Çocukların acilen barışa ve korunmaya ihtiyaçları var. Haklarına erişmeye ihtiyaçları var. UNICEF, çocukların zarar görmemesi için acil ateşkes çağrısında bulunmaya devam ediyor. Hastaneler, okullar ve sivilleri barındıran binalar da dâhil, çocukların ihtiyaç duyduğu temel altyapı asla saldırıya uğramamalı.”

UNICEF ve ortakları, insani yardımla Ukrayna ve komşu ülkelerdeki çocuklara ulaşmak için çalışıyor.

Ukrayna'da UNICEF; Kiev, Kharkiv, Dnipro ve Lviv de dâhil olmak üzere 9 bölgedeki 49 hastaneye tıbbi malzeme ulaştırarak 400.000 anne, yenidoğan ve çocuk için sağlık hizmetlerine erişimi iyileştirdi. UNICEF, kuşatma altındaki topluluklara su ve hijyen malzemeleri dağıtmaya devam ediyor. Ayrıca, akut çatışma bölgelerinde çalışan gezici çocuk koruma ekiplerinin sayısını 22'den 50'ye çıkarttı ve 2,2 milyondan fazla insanın ihtiyaçlarını desteklemek için 63 tır hayat kurtaran malzeme teslim etti. Önümüzdeki haftalarda UNICEF, en zor durumdaki ailelere acil nakit transferine başlayacak ve ülke genelindeki kilit noktalarda çocuk dostu alanlar oluşturacak.

Ukrayna'dan kaçan milyonlarca çocuğu ve aileyi korumak ve desteklemek için UNICEF ve UNHCR, hükümetler ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortaklaşa çalışarak, çocuklar ve kadınlar için tek noktada güvenli alanlar sağlayan “Mavi Noktalar”ı kurdu. “Mavi Noktalar” seyahat eden ailelere önemli bilgiler sağlıyor, refakatsiz ve ailelerinden ayrı düşmüş çocukların belirlenmesine ve korunmalarına yardımcı oluyor. Ayrıca temel hizmetler için bir merkez işlevi de görüyor. Ukraynalı çocuklara ve kadınlara ev sahipliği yapan ülkelerde halihazırda “Mavi Noktalar” kuruldu ve önümüzdeki günlerde 20'den fazlası Polonya'da olmak üzere sayıları arttırılacak.

Güvenli, hızlı ve engelsiz insani erişimi sağlamak için gösterilen yoğun çabalara rağmen, ülke genelinde en çok etkilenen bölgelerde güçlükler devam ediyor.

heart Ukrayna'daki çocukların acil yardım ihtiyaçları da artıyor. Şimdi bağış yaparak çabamıza ortak ol.