Türkiye’de 2,5 milyon çocuğun acil yardıma ihtiyacı var

UNICEF | her çocuk için

UNICEF Genel Direktörü, iki günlük ziyaretinin ardından Türkiye’de 2,5 milyon çocuğun acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu ifade etti

ANKARA, 28 Şubat 2023 – UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell, bu ayın başında Türkiye’nin güneydoğusu ve Suriye’nin kuzeyini vuran şiddetli depremlerden etkilenen çocuk ve ailelerle bir araya geldiği iki günlük Türkiye ziyaretini bugün tamamladı.  

Russell ziyareti sırasında, su ve sanitasyon dahil olmak üzere temel hizmetlerin ve depremden etkilenen çocuklar için psikososyal desteğin önemini vurguladı. Gaziantep’te, çocukların ve ebeveynlerin iyileşmelerine ve toparlanmalarına yardımcı olmak için psikososyal destek ve rehberlik hizmetleri sunan UNICEF’in desteklediği çocuk dostu alanı ziyaret etti. Russell ayrıca Kahramanmaraş’ı ziyareti sırasında da aralarında Suriyelilerinde yer aldığı ailelerle bir araya gelerek, halihazırda yaklaşık üçte biri çocuk olmak üzere 17.000 kişinin yerleştiği geçici barınma merkezinde incelemelerde bulundu.

UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell, "Depremler, bölgede yaşayan çocuklar için kesinlikle dehşet verici bir olaydı" dedi. “Etrafta dolaşırken, sanki zaman durmuş gibi, ailelerin günlük yaşamlarından eşyalar görüyorsunuz. Hayal bile edilemeyecek bir yıkımın ortasında ve birbiri ardına moloz yığınına dönüşmüş binaların arasındayken bir anda karşınıza gencecik yaşamların nasıl yarım kaldığını size hatırlatan bir battaniye, bir oyuncak ya da bir çocuk kitabı çıkabiliyor.”

Russell, Kahramanmaraş’taki kamp ziyareti sırasında ilk depremde uyandığında "dünyanın sonunun geldiğini sanan" 28 yaşında dört çocuk annesi bir kadınla da sohbet etti. Russell, "Anne, önce çığlıklar ve bağırışmalar duyduklarını, sonra bir anda heryerin karardığını anlattı. Tüm ailesi hayatta olduğu için minnettar ama çocuklarının duygusal yaralarının tamamen iyileşmesinin uzun zaman alacağına inanıyor. İşte tam da bu nedenle, depremden etkilenen çocuklara psikososyal destek sağlanması son derece önemli” dedi.

Türkiye’nin depremden etkilenen bölgelerinde 2,5 milyon çocuk acil insani yardıma ihtiyaç duyuyor. UNICEF bugüne kadar 163.000’i çocuk olmak üzere yaklaşık 277.000 kişiye hijyen kitleri, kışlık giysi, elektrikli ısıtıcı ve battaniye gibi acil insani yardım malzemeleri temin etti. Ortakları aracılığıyla, depremden etkilenen bölgelerde ve diğer şehirlerde psikolojik ilk yardım ve içinde bulunulan zor durumun etkilerini hafifletmeye yönelik faaliyetler ile 198.000’den fazla kişiye ulaştı.

Başta Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Göç İdaresi Başkanlığı (GİB) olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile yakın işbirliği içinde çalışan UNICEF, depremden etkilenen çocuklara ve ailelere psikososyal destek sağlanması, çocuk dostu ve geçici öğrenme alanları oluşturulması, ailelerinden ayrı düşmüş ve refakatçisi olmayan çocukların tespit edilmesi ve aileleri veya bakım verenleriyle yeniden bir araya getirilmesi, su şebekelerinde ve hizmetlerinde meydana gelen hasarın tespit edilmesi ve depremden etkilenen kişilerin sağlık ve beslenme ihtiyaçlarının belirlenmesi alanlarında faaliyet yürütmektedir.

Depremler ve ardından meydana gelen binlerce artçı sarsıntı milyonlarca çocuğun hayatını alt üst etti ve birçoğunu korkmuş, aklı karışmış ve psikososyal desteğe ihtiyaç duyar halde bıraktı. Russell, UNICEF tarafından desteklenen ve çocukların mutlu anıları ve düşünceleri hatırlatan resimler çizdikleri bir çocuk dostu alanda onlarla bir araya gelerek, resim faaliyetine katıldı. Russel, burada karşılaştığı 8 yaşındaki Yağmur’un kendisine; "Diğer çocukların mutlu olduklarını görünce ben de mutlu oluyorum" dediğini söyledi.

Russell, “Bu depremin yol açtığı fiziksel yıkım apaçık ortada ve çocuklarda yarattığı duygusal hasar her ne kadar daha azmış gibi görünse de bu yıkım kadar derin. Bu nedenle psikososyal destek, çocukların iyileşmesine ve toparlanmasına, ailelerin hayatlarını yeniden inşa etmelerine yardımcı olmada kritik bir rol oynuyor. Duygularını ifade etmeleri, başkalarıyla bağ kurmaları ve güvenlik duygusunu yeniden oluşturmaları için güvenli bir alan sağlayarak çocukların iyileşmelerine ve daha parlak bir gelecek inşa etmelerine yardımcı olabiliriz” dedi.

UNICEF, çocukların mümkün olan en kısa sürede öğrenimlerine geri dönebilmelerini sağlamak için de çalışmalar yürütmektedir. Bu kapsamda, okullardaki ihtiyaçların belirlenmesi ve acil onarım faaliyetlerini desteklemekte ve geçici öğrenme alanlarının kurulması için hazırlıklarını sürdürmektedir.

UNICEF, Türkiye’deki 1,5 milyonu çocuk olmak üzere depremden etkilenen 3 milyon kişiye yönelik insani yardım malzemeleri tedariği, su, sanitasyon ve hijyen, sağlık, beslenme, çocuk koruma ve eğitim hizmetleri ile savunmasız durumdaki çocuklara nakit desteği sağlanması çalışmaları için 196 milyon ABD doları tutarında bağış çağrısında bulunuyor.  

enlightened UNICEF'in Türkiye'deki çocuklar için yürüttüğü acil insani yardımı sen de destekle.