UNICEF’in ilk insani yardım sevkiyatı, çatışma tırmanırken Ukrayna'ya ulaştı

UNICEF | her çocuk için

Multimedya materyaller için tıklayınız  

KİEV, 5 Mart 2022 – UNICEF'in ilk insani yardım sevkiyatı, UNICEF'in Kopenhag'daki Küresel Tedarik ve Lojistik Merkezi'nden yola çıkarak bugün Ukrayna'nın batısındaki Lviv'e ulaştı. Bu sevkiyat, savaştan zarar gören ülkeye doğru yola çıkan ve yaklaşık 62 ton malzeme taşıyan altı kamyonlu bir konvoyun parçası.

Sarf malzemeleri; çocukların ve ailelerin kritik sağlık ihtiyaçlarına yanıt veren sağlık çalışanlarını COVID-19'dan korumak için kişisel koruyucu ekipmanlar içeriyor. Ayrıca ilaç, ilk yardım, ebelik kitleri ve cerrahi ekipman, erken çocukluk dönemi ve eğlence kitleri de dahil olmak üzere en çok ihtiyaç duyulan tıbbi malzemeleri içeriyor.

UNICEF Ukrayna Temsilcisi Murat Şahin, “Ukrayna'daki çocukların ve ailelerin durumu giderek daha da umutsuz hale geliyor. Bu malzemeler kadınlara, çocuklara ve sağlık çalışanlarına ihtiyaç duydukları desteği sağlamaya yardımcı olacak", dedi.

Çatışma tırmanmaya başladığından bu yana, aileler yeraltı sığınaklarına iniyor, temel hizmetlerden mahrum kalıyor. Hastaneler ve doğum servisleri, hastalarını bodrum katlarına taşıdı. Ülke genelinde, su sistemi altyapısının zarar görmesi nedeniyle yüz binlerce insan güvenli içme suyundan yoksun. Ülkede kritik tıbbi malzemeler azalıyor ve çocuk felci salgınını durdurmaya yönelik mevcut çabalar durduruldu.

Ayrıca, UNICEF'in Mersin'deki Türkiye Ülke Ofisi deposundan çocuklar için 17.000 battaniye ve sıcak kışlık giysiler de dahil olmak üzere ek bir malzeme grubu da Polonya üzerinden gönderiliyor.

Şahin, "UNICEF durmadan çalışıyor. Erişim ve güvenlik kısıtlamaları hafifletilir hafifletilmez ve insani yardım, en çok etkilenen bölgelere gönderilebildiği an operasyonları büyütmeye hazırlanıyor" dedi.

UNICEF ayrıca komşu ülkelere geçen çocukların ve ailelerin acil ihtiyaçlarını karşılamak için müdahalesini genişletiyor. Bu çabalar, çocukların ve annelerin hizmetlere erişmesi için geçiş yolları boyunca 'Mavi Nokta' adlı güvenli alanlar oluşturmayı da içeriyor.

UNICEF Ukrayna Çocuklara Yönelik Krizlere Müdahale Birimi, Ukrayna’da yürüttüğü programlar için daha önce duyurulan 276 milyon ABD Doları da dahil olmak üzere toplam 349 milyon ABD Doları tutarında yardım çağrısında bulunuyor. Buna ek olarak komşu ülkelerdeki çocuklara yardım için de 73 milyon ABD Doları talep ediyor.

UNICEF, insani yardımın ihtiyacı olanlara ulaştırılması için Ukrayna'daki düşmanlıkların derhal askıya alınması çağrısını yineliyor. Böyle bir duraklama; çatışmalardan en çok etkilenen bölgelerdeki ailelerin yiyecek ve su bulmak, tıbbi bakıma ulaşmak veya güvenli bir yer bulmak için evlerini terk etmek üzere dışarı çıkmalarına da izin verecek.

heart Ukrayna'daki çocukların acil yardım ihtiyaçları da artıyor. Şimdi bağış yaparak çabamıza ortak ol.