Çocukları hedef almayın!

UNICEF | her çocuk için

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore’un açıklaması: Çocuklara yönelik vicdansız saldırı Yemen'deki acımasız savaşta bir dönüm noktası olmalı, yeter artık!

NEW YORK, 9 Ağustos 2018– “Yemen’in Sa’ada kentinde bir otobüsü hedef alan ve gelen haberlere göre çok sayıda çocuğun ölümü ve yaralanmasıyla sonuçlanan dehşet verici saldırı ülkede sürmekte olan acımasız savaşta gelinen en dip noktadır.  Şimdi gündemdeki soru, bu saldırının aynı zamanda bir dönemeç noktası olup olmayacağıdır; bu noktadan sonra savaşan taraflar, BM Güvenlik Konseyi ve uluslararası topluluklar çocuklar için gereken neyse onu yapsınlar ve bu çatışmaya bir son versinler…
 
“UNICEF ve diğerleri çocukların korunması ve uluslararası insani hukuka saygı gösterilmesi için sürekli çağrıda bulunmuştur. Bu çağrılara hiç kulak asılmamıştır. 2015 yılından bu yana yaklaşık 2.400 çocuk öldürülmüş, 3.600’den fazlası yaralanmış, binlerce masum kişinin yaşamı zarar görmüş ya da yıkılmıştır. Hastanelere, okullara ve altyapı tesislerine yönelik saldırılar ise sıradanlaşmıştır.
 
“Sürüp giden çatışmalar, peş peşe gelen saldırılar, güvensizlik ve şiddet nedeniyle ortaya çıkan erişim sınırlılıkları, en muhtaç durumda olanlara ulaşma imkânlarımızı da engellemektedir. Bu kesimler arasında insani yardımlara muhtaç 11 milyon çocuk da yer almaktadır.
 
“Gerekli girişimlerde bulunup bu dehşet verici duruma son vermesi gerekenler harekete geçmeden daha kaç çocuk acı çekecek ya da yaşamını yitirecek?” 
 
“Geçtiğimiz birkaç hafta içinde Hodeida’da ailelere temiz su sağlanması ve yeni bir kolera salgınının önlenmesi açısından her ikisi de büyük önem taşıyan UNICEF destekli bir su deposu ile sanitasyon merkezi saldırıya maruz kalmış, ciddi zarar görmüş, yüz binlerce insanın sağlığı ve esenliği büyük risk altına girmiştir.
 
“Çocukların bu tür saldırıların korkusuyla yaşamak zorunda oldukları bir dünyada yaşadığımıza inanmak güç de olsa durum budur. Ancak gene de durum, yaşanması mutlak zorunlu bir gerçeklik sayılamaz. Çatışan taraflar ve Güvenlik Konseyi dâhil olmak üzere bu tarafların üzerinde etkisi olanlar, Yemen’deki çocuklar adına bu felakete bir son verebilirler ve vermelidirler.”      
 
###
 
UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar gerçekleştirmektedir.  190 ülkede ve bölgede, her yerde tüm çocuklar için, herkese iyi bir dünya kurmak için çalışıyoruz.
 
UNICEF ve çocuklara ilişkin çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için:www.unicef.org.
 
UNICEF’i Twitterve Facebook’tan izleyin
 
Daha fazla bilgi için:
Christopher Tidey, UNICEF New York, +1 917 340 3017