Dünyanın en kötü kolera salgını

UNICEF | her çocuk için

Şüpheli vaka sayısının 200 bini aşması üzerine UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake ile WHO Genel Direktörü Margaret Chan'ın Yemen'deki kolera salgınına ilişkin olarak yaptığı açıklama

NEW YORK/CENEVRE, 24 Haziran 2017 – “Yemen’de hızla yayılan kolera salgını sonucunda şüpheli vaka sayısı günde ortalama 5 bin kişiyi etkilemek suretiyle 200 bini aşmıştır. Şu an dünyadaki en kötü kolera salgınıyla karşı karşıyayız."

20 Mayıs 2017'de, Sana'a, Yemen'de, çocuklar içme suyu taşıyor.  © UNICEF/UN065893/Alzekri

“Kolera yalnızca iki ay içinde savaşın paramparça ettiği bu ülkede hemen hemen her şehre yayılmıştır. Dörtte biri çocuk olmak üzere daha şimdiden 1.300 insan hayatını kaybetmiş ve ölümlerin daha da artabileceği tahmin edilmektedir. 

UNICEF, WHO ve ortaklarımız bu ölümcül salgının daha da hızlanmasını durdurmak için zamanla yarışmaktadır. Hastalığın yayılmasını tespit ve takip etmek için; insanlara ulaşıp temiz su, uygun sanitasyon ve tedavi sağlamak için aralıksız çalışıyoruz.

Hızlı müdahale ekipleri ailelere içme suyunu nasıl temiz tutup saklayacaklarına ilişkin bilgileri ulaştırmak üzere ev ev dolaşıyor.

“UNICEF ve WHO önleme ve tedavi amaçlı müdahalelerin kapsamını genişletmek için her tür önlemi alıyor. Yemen’deki yetkililere salgının daha da yayılmasını durdurmak için ülke içindeki çabalarını güçlendirmeleri çağrısında bulunuyoruz.

Bu ölümcül salgın, iki yıl süren ağır çatışma durumlarının doğrudan sonucudur. Çöken sağlık, su ve sanitasyon sistemleri nedeniyle 14,5 milyon insanın temiz su ve sanitasyona erişimi kesilmiş, hastalığın daha da yayılmasının önü açılmıştır. Giderek artan yetersiz beslenme oranları da çocukların sağlığını olumsuz etkilemiş, hastalığa daha açık hale getirmiştir. Salgının durdurulmasında en büyük rolü oynamakta olan, görevlerine bağlı tahminen 30 bin yerel sağlık görevlisi ise hemen hemen 10 aydır maaşlarını alamamaktadır.

Ülkedeki tüm yetkililere maaşların ödenmesi, en önemlisi tarafların tümüne bu yıkıcı çatışmaya son vermeleri çağrısında bulunuyoruz.”

Daha fazla bilgi için:
Najwa Mekki, UNICEF New York, + 1917 209 1804, [email protected]
Sema Hosta, UNICEF Turkey, + 90 312 454 1010, [email protected]
Christopher Tidey, UNICEF New York, +1917 340 3017, [email protected]
Christian Lindmeier, WHO Cenevre, Tel: +4122 791 1948; Mob: +4179 500 6552; E-mail: [email protected]