10 milyon kız çocuğu daha çocuk evliliği riski altında

UNICEF | her çocuk için

COVID-19 nedeniyle 10 milyon kız çocuğu daha çocuk yaşta evlilik riski altında

Geçtiğimiz 10 yılda 25 milyon çocuk yaşta evlilik önlendi. Ancak UNICEF, Dünya Kadınlar Günü’nde, bu kazanımın ciddi bir tehdit altında olduğu konusunda uyarıyor

Fotoğraf ve videolar buradan indirilebilir.

NEW YORK, 8 Mart 2021 – UNICEF’in bugün yayımladığı yeni bir analize göre, önümüzdeki 10 yıl içinde çocuk yaşta evliliklerin sayısı 10 milyon daha artabilir. Bu durum, bu zararlı uygulamayı azaltma yönünde yıllardır kaydedilen ilerlemenin önünde bir tehdit oluşturuyor.

Dünya Kadınlar Günü’nde yayımlanan COVID-19: Çocuk yaşta evliliklerin önlenmesinde kaydedilen ilerlemeye bir tehdit analizi, salgın nedeniyle kapanan okulların, ekonomik stresin, hizmet kesintilerinin, hamileliğin ve ebeveyn ölümlerinin en savunmasız durumdaki kız çocukları için çocuk yaşta evlilik riskini arttırdığı konusunda uyarıyor.

Son yıllarda birkaç ülkede önemli düşüşler yaşanmasına rağmen, COVID-19 salgınından önce bile çocuk yaşta evlilik riski devam ediyordu. Önümüzdeki 10 yılda 100 milyon kız çocuğu, bu riskle karşı karşıyaydı. Son 10 yılda, dünya genelinde çocuk yaşta evlilik yapan genç kadınların oranı yüzde 15 azalarak, ortalama 4’te 1’den 5’te 1’e geriledi. Bu da 25 milyon evliliğin önlenmesi anlamına geliyordu. Ancak bu kazanım şu anda tehdit altında.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore: “COVID-19, milyonlarca kız çocuğu için halihazırda zor bir durumu daha da kötü hale getirdi. Kapatılan okullar, arkadaşlardan ve destek ağlarından uzak kalma ve artan yoksulluk, dünyanın söndürmeye çalıştığı yangını daha da ateşledi. Ancak çocuk yaşta evlilikleri sona erdirmek zorundayız ve bunu yapabiliriz. Dünya Kadınlar Günü, acilen harekete geçmediğimiz takdirde bu kız çocuklarının eğitimlerinden mahrum kalacaklarını, sağlıklarını ve geleceklerini kaybedeceklerini kendimize hatırlatmamız için çok önemli bir gün.”

Çocukluk çağında evlenen kız çocukları, bunun ömür boyu sürecek sonuçlarıyla karşı karşıya kalır. Ev içi şiddete maruz bırakılma olasılıkları daha yüksek, okula devam etme olasılıkları ise daha düşük olur. Çocuk yaşta evlilikler, erken ve planlanmamış gebelik riskini arttırır. Bu da gebelik ve doğum komplikasyonlarının gelişmesine yol açarak ölüm riskini yükselten bir durum yaratır. Söz konusu uygulama, kız çocuklarını ailelerinden ve arkadaşlarından uzaklaştırabilir, onları toplumlarının katılımcı birer üyesi olmaktan alıkoyabilir. Aynı zamanda zihin sağlığı ve iyi olma halleri üzerinde de ağır bir yük oluşturur.

COVID-19, kız çocuklarının hayatını derinden etkiliyor. Salgınla ilişkili seyahat kısıtlamaları ve fiziksel mesafe, kız çocuklarının sağlık hizmetlerine, sosyal hizmetlere ve toplum desteğine erişimini zorlaştırıyor. Oysa onları çocuk yaşta evliliklerden, istenmeyen gebeliklerden ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddetten koruyan bu hizmetledir. Okullar kapalı kalmaya devam ederken, kız çocuklarının okulu bırakma riski ve okula geri dönmeme olasılıkları yüksek. İş kayıpları ve artan ekonomik güvensizlik, ailelerin mali yüklerini hafifletmek için kızlarını evlendirmesiyle sonuçlanabilir.

Tüm dünyada bugün hayatta olan tahmini 650 milyon kız çocuğu ve kadın, çocukluk döneminde evlendirilmiş. Bu evliliklerin yaklaşık yarısı ise Bangladeş, Brezilya, Etiyopya, Hindistan ve Nijerya’da gerçekleşti. COVID-19’un etkilerini dengelemek ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nda öngörüldüğü üzere bu uygulamayı 2030 yılına kadar sonlandırmak için ciddi bir ilerleme kaydedilmelidir.

Fore, sözlerine şöyle devam etti: “Salgında bir yılı geride bırakırken, kız çocuklarının ve ailelerinin üzerindeki olumsuz etkileri azaltmak için acil eylem gerekiyor. Okulları yeniden açmalı, etkili yasalar ve politikalar uygulamalı, cinsel sağlık ve üreme sağlığı da dahil sağlık hizmetlerine ve sosyal hizmetlere erişim sağlamalı ve ailelere yönelik kapsamlı sosyal koruma tedbirleri sunmalıyız. Bir kızın çocukluğunun, çocuk yaşta evlilik ile çalınması riskini ancak bu şekilde azaltabiliriz.”

#####

Editörlere Not:

Yapılan tahminler, çocuk yaşta evlilik oranları ve demografisi hakkındaki mevcut bilgiler üzerine oluşturulan istatistiksel bir modelin yanı sıra çocuk yaşta evliliklerin çoğunun görüldüğü ülkelerdeki eğitim kesintilerinin, ekonomik şokların ve programların etkilerine ilişkin tarihsel bilgilerden elde edilmiştir. Verilerle ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için teknik notlar ve raporları buradan inceleyebilirsiniz.

heartUNICEF'in COVID-19 acil durumu çalışmalarını ve Türkiye dahil dünya çapında en zor durumdaki çocukları desteklemek için aramıza katıl, şimdi düzenli bağışa başla.