Her çocuğun hakkını koruyun

UNICEF | her çocuk için

 

UNICEF İcra Direktörü Anthony Lake'in "Dünya Çocuk Günü" için Açıklaması

NEW YORK, 20 Kasım 2016 – “Dünya Çocuk Günü’nün anlamı, dünyanın her yerinde çocuklar için yapılan bir kutlamadan çok daha fazlasıdır. Bu aynı zamanda her sene, her çocuğun haklarını koruma sözümüzü yenilemek için bir fırsattır.

“1989 yılında bugün, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’yi kabul ettiğinde, tüm dünya, çocukların evrensel ve vazgeçilemez haklarını koruyacağına dair bir söz verdi.

“Her çocuğun onurunu ve güvenli bir yaşam hakkını; eşit bir muamele görebilme ve zulüm görmeden büyüme hakkını; fırsat eşitliğine sahip olma hakkını.

“Toplumların sağlığı ve ruhu sadece bu hakların tanınıp tanınmadığına değil, aynı zamanda nasıl uygulandığına bağlıdır.

“Bu Dünya Çocuk Günü’nde, dünyanın pek çok yerinde her gün milyonlarca çocuğun haklarının ihlal edildiği gerçeğiyle yüzleşmeliyiz.

“Bu haklar; çocukların gıdaya, suya ve tıbbi hizmetlere erişimi engellendiği Doğu Halep’te ve Suriye genelinde kuşatma altında bulunan bölgelerde;

“Yetersiz beslenen ve tedavi olmaları için gerekli besinlerin ulaştırılamadığı için binlerce çocuğun öldüğü ve kolera salgının milyonlarcasını tehdit ettiği Yemen’de;

“Başta kız çocukları olmak üzere çocukların radikal gruplar tarafından tehdit altında olduğu ve çocukluklarının ellerinden alındığı Kuzeydoğu Nijerya’da;

“Milyonlarca çocuğun ciddi bir gıda kriziyle karşı karşıya olduğu ve ayrıca ülkelerinde yaşanan vahşetin yaygınlaşması ihtimaliyle yaşadığı Güney Sudan’da;

“Çocukların şiddet, istismar ve sömürü mağduru olduğu her ülkede ihlal ediliyor.”

“Bu haklar çocukların eğitime erişemedikleri her yerde ihlal ediliyor. Irkları, dinleri, cinsiyetleri, etnik kökenleri veya herhangi bir engellerinin olması nedeniyle gelişme potansiyellerini tamamlama fırsatının tanınmadığı her yerde, ihlal ediliyor.

“Bu çocuklar hakları ihlal edilirse, başkalarının hakkına saygı duymayı nasıl öğrenecekler? Durum böyleyken, dünyayı nasıl bir yer olarak görecekler? Dünyaya karşı sorumluluklarını nasıl yerine getirecekler?

“Oysa bu çocuklar toplumlarımızın gelecekteki liderleri. Ulusal ekonomilerin gelecekteki lokomotifi. Gelecek nesillerin ebeveynleri ve koruyucuları.

“Çocukların haklarını koruduğumuz zaman, sadece mağdur olmalarını önlemiş veya hayatlarını korumuş olmuyoruz. Aynı zamanda insanlığın ortak geleceğini de korumuş oluyoruz.”   

###
  
Editöre Notlar:
Birleşmiş Milletler Dünya Çocuk Günü, 1954 yılında kabul edilmiş olup, çocukların evrensel birlikteliklerini ve farkındalıklarını arttırmak ve refahını geliştirmek amacıyla her yıl 20 Kasım’da kutlanıyor.
20 Kasım 1989 tarihinde, BM Genel Kurulu, Çocuk Hakları Sözleşmesini kabul etmiştir.

UNICEF Hakkında
UNICEF, yaptığı her işte tüm çocukların haklarını ve esenliğini gözetmektedir. UNICEF olarak paydaşlarımızla birlikte bu taahhüdümüzü hayata geçirmek için 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yürütüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararına işler yapmak üzere, çalışmalarımızı özellikle güç durumdaki ve dışlanmış çocuklar üzerinde yoğunlaştırıyoruz.
 
UNICEF ve çalışmaları hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için şu adresi ziyaret edin: www.unicef.org

Bizi Twitterve Facebook üzerinden de takip edin.

Daha fazla bilgi için:
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, +90 312 454 10 10, [email protected]
Georgina Thompson, UNICEF New York, +1 917 238 1559, [email protected]

 

© UNICEF/UN039564/Soulaiman