BM'den Suriye ile ilgili Ortak Açıklama

UNICEF | her çocuk için

BM'den Suriye ile ilgili Ortak Açıklama - WFP, UNICEF, OCHA, WHO, UNHCR

WFP İcra Direktörü Ertharin Cousin
UNICEF İcra Direktörü Anthony Lake
BM Genel Sekreteri İnsani İşlerden Sorumlu Yardımcısı ve Acil Durum Yardımları Koordinatörü Stephen O’Brien
WHO Genel Direktörü Margaret Chan
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi

DAVOS, İsviçre, 16 Ocak 2017, Pazartesi –Suriye’de ateşkesin tam olarak uygulanmasına yönelik çabalar sürerken, ülkede insani yardımların henüz ulaşamadığı çocuklara ve ailelere derhal, koşulsuz ve güvenli erişim sağlanması için bir kez daha çağrıda bulunuyoruz.
 
Suriye’de halen kuşatma altında olan 15 bölgede tahminen 300 bini çocuk olmak üzere 700 bin kişi mahsur durumda. İki milyonu aşkın çocuğun da aralarında bulunduğu yaklaşık beş milyon kişi, çatışmalar, güvenliğin sağlanamaması ve kısıtlı erişim nedeniyle insani yardımların ulaştırılmasında büyük güçlük çekilen bölgelerde yaşıyor.
 
Ülkenin tamamında devam eden şiddet nedeniyle insanlar hayatlarını sürdürmek için gerek duydukları en temel ihtiyaçlardan yoksun kaldıkları için büyük sıkıntılar çekiyor. Bizler ve tüm dünya çatışmanın tarafları gıda, su, tıbbi yardım ve diğer yardımların esirgenmesini bir savaş silahı olarak kullandığı bu tablo karşısında sessiz kalmamalıyız.
 
Çocuklar, yetersiz beslenme, susuz kalma, ishal, enfeksiyonlu hastalıklar ve yaralanma dâhil büyük risklerle karşı karşıya. Bu çocukların birçoğu ise yaşadıkları travmatik olaylar, şiddet ve diğer ihlaller nedeniyle desteğe ihtiyaç duyuyor. Asıl trajik olan ise çok fazla çocuğun kısa hayatlarında çatışma ve kayıplar dışında pek az şey tanımış olması.
 
Halep’in doğu mahallelerindeki kuşatmanın dehşeti artık kamuoyunda yer almıyor. Ancak, Suriye halkının ihtiyaçlarının, yaşamının ve geleceğinin dünyanın vicdanından da silinmesine izin vermemeliyiz. 
 
2017 yılı, Suriye için 2016’daki trajedilerin yeniden yaşanacağı bir yıl olmamalı.
 
###

Daha fazla bilgi ya da mülakatlar için:
Simon Ingram, UNICEF New York, +1-917 265 4516, [email protected] 
Russell Geekie, OCHA New York, +1 917 331 0393, [email protected]
Gregory Härtl, WHO, +41 792036715, [email protected]
Jane Howard, WFP, +39 346 7600521, [email protected]
Adrian Edwards, UNHCR, [email protected]