Çocukların cinsel sömürüsü ve istismarına son verilmesi

UNICEF | her çocuk için

UNICEF Genel Direktörü Henrietta H. Fore’un açıklaması: Çocukların cinsel sömürüsü ve istismarına son verilmesi konusunda UNICEF'in girişim ve taahhütleri

STOCKHOLM, 14 Şubat 2018 –“Hangi koşulda gerçekleşirse gerçekleşsin çocukların cinsel sömürüsü ve istismarı kabul edilemeyecek bir fiildir. Hiçbir kuruluş bu kara lekeden muaf değildir ve sorunu daha iyi ele alabilmek için sürekli çalışma içindeyiz. Konu çocukların korunmasına geldiğinde harekete geçmeye kararlıyız. Bu konuda rehavete yer yoktur.

“UNICEF Genel Direktörü olarak bu konuyu gündemimizin başına koymuş bulunuyorum ve aynı konuda gerekli girişimlerde bulunmaya, UNICEF içinde saydamlığı sağlamaya kararlıyız.

“Mümkün olan ne varsa hepsinin yapılmasını sağlamak üzere, izlediğimiz usullerin bağımsız biçimde denetlenmesi yoluna gidiyoruz ve bu alandaki tavsiyeleri kamuoyuyla paylaşacağız.

“Ekibim ayrıca cinsel sömürü ve istismar risklerini hızla değerlendirmede ve mağdurların durumlarını güvenli ve mahremiyet kuralları çerçevesinde iletmelerini kolaylaştırmada teknolojinin kullanımı yollarını araştırmaktadır.

“Cinsel sömürü ve istismar riskinin yüksek olduğu yerlerden başlamak üzere tüm personele ilişkin güvenlik soruşturmalarını daha titiz biçimde uyguluyoruz, faaliyetlerimiz sırasında çocukların güvenliğini ve korunmasını güçlendiriyoruz.

“Bu yeni önlemler, çıkardığımız dersleri ve yaklaşımlarımıza ilişkin düzenli değerlendirmeleri temel alarak, çocuk istismarını önlemek, bu gibi olumsuzluklardan etkilenenlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere yıllardır gerçekleştirmekte olduğumuz kararlı girişimlere güç katmaktadır:
► İlgili bilgilerin 24 saat içinde bana ulaşmasını sağlayacak bir bildirim sistemi aracılığıyla cinsel sömürü ve istismar olaylarının bildirilmesini zorunlu hale getirdik;
► Mağdurlara yönelik yardımlarımızda ölçeği büyüttük ve kendilerine güvenilir, mahremiyete dayalı destek sağlıyoruz;
► Topluluk temelli şikâyet mekanizmalarını yaygınlaştırıyoruz;
► Araştırma/soruşturma birimimizi güçlendirdik ve
► Cinsel sömürü ve istismarın önlenmesi eğitimini zorunlu kıldık.

“Cinsel sömürü ve istismara hoşgörümüz sıfırdır; sürekli öğrenme ve kendini geliştirme ilkesine bağlıyız. Çocuk mağdurlar için adalet istiyoruz ve bunu sağlamak için tüm ortaklarla birlikte çalışmaya kararlıyız.

###

UNICEF hakkında
UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz.
 UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan izleyin.

Daha fazla bilgi için:
Najwa Mekki, UNICEF New York, +1 212 326 7448 [email protected]
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, + 90 312 454 1010, [email protected]