Çocukları korumak birinci öncelik olmalıdır

UNICEF | her çocuk için

Son mülteci dalgası karşısında çocukların korunması birinci öncelik olmalıdır

UNICEF Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Avrupa Göçmen ve Mülteci Krizi Özel Koordinatörü Afshan Khan'a tarafından yapılan açıklama

CENEVRE, 3 Mart 2020 - “Dün Midilli adası açıklarında yaklaşık 50 kişinin bulunduğu bir teknenin alabora olması sonucu bir çocuğun ölümü, Avrupa'da güvenliğe ulaşma arayışında olan göçmen ve mültecilerin en gençlerinin zor yolculuklarına dair trajik bir hatırlatma oldu. Edirne yakınlarında ve Türkiye-Yunanistan sınırı boyunca yoğunlaşan birkaç bin kişiden yaklaşık yüzde 40'ı kadın ve çocuk.

“Denizde, sınır kapılarında veya çatışmadan etkilenen bölgelerde olsun, ilk kurbanlar hep kaçıp kurtulma çabasındaki çocuklar arasından çıkmaktadır. Son haftalarda, Suriye'nin kuzeybatısındaki artan şiddet 600.000'çocuk yerinden edilmiştir. Türkiye-Yunanistan sınırındaki Edirne’de toplanan 13 bin kişinin yüzde 40’ını çocuklu aileler oluşturmaktadır. Devletler, en masum kişilerin daha fazla zarar görmesini engellemek için mümkün olan ne varsa yapmalıdır. 

© UNICEF/UNI307805/Almohibany

“UNICEF ve ortakları sahada çocukların acil ihtiyaçlarını karşılamakta; barınma, su, hijyen malzemeleri, battaniye ve gıda dışındaki diğer malzemeleri sağlayarak yardımda bulunmaktadır. 

“Bu arada, Türkiye’nin Bulgaristan’la olan sınırında sıkışıp kalan, geri püskürtüldüklerine ilişkin haberler gelen kişilerin acil ihtiyaçlarının karşılanması için de çalışmalar yürütülmektedir. 

“Evlerinden koparılan çocuklar ve aileler siyasi liderlerin geliştireceği ortak çözümlere ihtiyaç duymaktaır. Beklenen çözümler arasında, yardıma muhtaç olanlara ev sahipliği yapan ülkelere yönelik finansal ve siyasal destek ile en güç durumda olanların yeniden yerleştirilmelerine ilişkin ciddi sözler de yer almaktadır. 

“Bugün ilgili tüm ülkelerin, kim olurlarsa olsunlar, nereden gelirlerse gelsinler çocukları şiddetten ve zarar görmekten koruma yönündeki uluslararası taahhütlerini yerine getirmelerinin zamanıdır. Gün, yabancı düşmanlığını tahrik eden ya da ayrımcılığı körükleyen uygulamaların ve açıklamaların değil insanlara güvenli sığınma olanakları ve uluslararası koruma sağlamanın günüdür.

“Gün, aynı zamanda Avrupa’nın, çok sayıda çocuğu ve aileyi kabul ve onlara yardım ederek dünyaya iyi bir örnek vermiş olan Yunanistan ve Türkiye ile dayanışacağı gündür. Mülteci ve göçmen akışlarını hiçbir ülke tek başına yönetemez. Çocukları ve aileleri korumak üzere birlikte çalışmak tüm devletlere yarar sağlayacaktır. 

“Yollara düşmüş, zaten çok güç durumda olan çocuklar acil korunma ihtiyacı içindedir. Hiçbir çocuk güvende olmak istediği için yaşamını ve geleceğini riske atmak zorunda kalmamalıdır.”

 

İrtibat Kişileri

Chulho Hyun, UNICEF Europe and Central Asia (Geneva), +41 (0)79 643 3452, [email protected]