Dünya genelinde 10 yaşındaki çocukların yalnızca üçte biri basit bir hikayeyi okuyabiliyor

UNICEF | her çocuk için

UNICEF, dünya genelinde 10 yaşındaki çocukların yalnızca üçte birinin basit bir hikayeyi okuyabildiği ve anlayabildiği ve bunun oldukça düşük bir seviye olduğu konusunda uyarıyor

,NEW YORK, 16 Eylül 2022 – UNICEF, Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesiöncesinde, dünya genelinde 10 yaşındaki çocukların sadece üçte birinin basit bir hikayeyi okuyup anlayabildiği konusunda uyarıda bulunuyor. Bu öğrenme düzeylerinin ise salgın öncesine göre yarı yarıya daha düşük olduğunu vurguluyor.

UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell: “Kaynakları yetersiz okullar, düşük ücretle çalıştırılan ve yeterli niteliğe sahip olmayan öğretmenler, aşırı kalabalık sınıflar ve çağa göre uyarlanmamış müfredatlar, çocuklarımızın tam potansiyellerine ulaşma yeteneklerini baltalıyor. Eğitim sistemlerimiz, geleceğimizi belirler. Ya mevcut eğilimi değiştireceğiz ya da bütün bir nesli eğitimsiz bırakmanın sonuçlarıyla karşı karşıya kalacağız. Öğrenme bu kadar düşük seviyelerde kalırsa çocuklarımıza gelecekte çok fazla fırsat sunamayabiliriz", dedi.

UNICEF, COVID-19 salgını sırasında okulların uzun süre kapalı kalmasının ve kaliteli öğrenmeye erişimin olmamasının, önceden var olan bir öğrenme krizini ortaya çıkardığı ve şiddetlendirdiği uyarısında bulunuyor. Bu kriz, dünya çapında milyonlarca okul çağındaki çocuğun temel aritmetik ve okuryazarlık becerilerinden yoksun kalmasına yol açtı.

Eğitim krizine ve dünya çapında eğitimi dönüştürme ihtiyacına dikkat çekmek için UNICEF bugün, kritik temel becerileri öğrenemeyen çocukları temsil eden model bir sınıf olan ‘Eğitim Krizi Sınıfı’nı kamuoyuna duyurdu. Sınıf kurulumu, 16-26 Eylül tarihleri arasında New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nin ziyaretçi girişinde sergilenecek.

Model sınıftaki masaların üçte biri ahşaptan yapıldı ve arkalarındaki sandalyelere ikonik bir UNICEF sırt çantası yerleştirildi. Tamamıyla kullanılabilir durumda olan bu ahşap sıralar dünya çapında basit bir hikayeyi okuyabildiği ve anlayabildiği tahmin edilen 10 yaşındaki çocukların üçte birini temsil ediyor. Diğer bir deyişle bu ahşap sıralar, okuduğunu anlamada asgari yeterliliğin bir göstergesi. Sıraların üçte ikisi ise neredeyse görünmez ve 10 yaşına kadar basit bir hikayeyi okuyamadığı ve anlayamadığı tahmin edilen çocukların yüzde 64'ünü sembolize etmek için şeffaf materyallerden yapıldı.

Liderler, Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi’nde buluşurken UNICEF, hükümetleri tüm çocuklara kaliteli eğitim ulaştırma taahhüdünde bulunmaya çağırıyor. Yeni çabalar ve yatırımlar için çağrıda bulunuyoruz. Tüm çocukları yeniden okula kaydettirmek ve okula devam etmelerini sağlamak, tamamlayıcı ve telafi edici eğitime erişimlerini arttırmak, öğretmenleri desteklemek ve onlara ihtiyaç duydukları araçları sağlamak ve okulların tüm çocukların öğrenmesi için güvenli ve destekleyici bir ortam sağladığından emin olmak amacıyla çalışıyoruz.