Dünya Aşı Haftası: UNICEF İyi Niyet Elçisi Liam Neeson'ın çağrısı

UNICEF | her çocuk için

Küresel ortaklar, 10 Mayıs'a kadar #longlifeforall (herkes için uzun yaşama) hashtag’ini kullanarak ‘UNICEF’ten bahseden sosyal medya gönderilerine gelen her beğeni, paylaşım veya yorum için 1 dolar taahhüt ediyor.


Videolar buradan indirilebilir

NEW YORK, 24 Nisan 2022 – UNICEF İyi Niyet Elçisi Liam Neeson tüm dünyadaki bilim insanlarına, ebeveynlere, sağlık çalışanlarına ve son 20 yılda çocukların aşılanması konusunda büyük yardımlarda bulunan diğer kişilere teşekkür eden mesajıyla UNICEF’in küresel aşı girişimine öncülük ediyor.

Neeson, Dünya Aşı Haftası öncesinde yayınlanan bir videoda, çocuk felcine karşı ilk aşıyı geliştiren Jonas Salk gibi bilim insanlarının ve fabrikalarda aşı şişeleri dolduran ya da aşı enjeksiyonları yapan çalışanların çabalarının, her yıl iki ila üç milyon çocuğun hayatını nasıl kurtardığını anlatıyor.

UNICEF İyi Niyet Elçisi Liam Neeson şunları söylüyor: “Aşılar son derece önemli bir insani başarı öyküsüdür. Son 75 yılda bilim insanları, sağlık çalışanları ve gönüllüler sayesinde milyarlarca çocuk aşılandı. Daha önce aşı olduysanız veya çocuklarınıza aşı yaptırdıysanız, tüm insanlığı güvende tutan zincirin bir parçasısınız demektir. Hayatlarımızı çiçek hastalığına yakalanma endişesi duymadan yaşıyoruz. Bir zamanlar korkunç bir teşhis olan çocuk felci, artık dünyanın çoğu yerinde bir tehdit değil. Son yıllarda aşılarla ilgili tartışmalar nedeniyle aşıların her birimiz için ne kadar iyi olduğu göz ardı edildi. Ama bunu kutlamamız gerekiyor, çünkü insanlık tarihinin belki de en büyük kolektif başarılarından biri.” 

UNICEF’in sosyal medya hesabından bahseden ve 10 Mayıs’a kadar #longlifeforall hashtag’ini kullanan gönderilere gelen her beğeni, paylaşım veya yorum, Birleşmiş Milletler Vakfı’nın Shot@Life kampanyası’ndan ve Bill & Melinda Gates Vakfı’ndan UNICEF'e 1 ABD doları kazandıracak. 10 milyon ABD dolarına ulaşması beklenen tutar, tüm çocukların ihtiyaç duydukları hayat kurtaran aşılara erişiminin garanti altına alınmasına yardımcı olacak. 

Tüm bu başarılara rağmen, oldukça endişe verici bir şekilde 2020’de 23 milyon çocuk olması gereken aşıları olamadı. Bu sayı ancak aşılama hizmetleri konusunda daha fazla taahhüt ve yatırımla azaltılabilir. UNICEF, 100’den fazla ülkede çocuklara aşı ulaştıran öncü bir kuruluş konumundadır. Gavi Aşı İttifakı ve ortakları ile birlikte UNICEF, dünyadaki beş yaşın altındaki çocukların yüzde 45’ine ulaşmak amacıyla aşı temin ediyor. UNICEF ayrıca ulusal sağlık ve aşılama programlarını güçlendirmek üzere 130’dan fazla ülkedeki hükümetlerle birlikte çalışıyor.

UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Son iki yıl bize, bazı çocukları dışarıda bırakan sağlık sistemlerinin, aslında tüm çocukları dışarıda bırakan sistemler olduğunu öğretti. Dünyanın bu salgından kurtulmasının ve gelecekteki acil sağlık durumlarına hazırlanmanın en iyi yolu, daha güçlü sağlık sistemlerine ve her çocuk için aşılama ve temel sağlık hizmetlerine yatırım yapmaktır."

Her yıl Nisan ayının son haftasında kutlanan ve öncülüğünü Dünya Sağlık Örgütü’nün üstlendiği Dünya Aşı Haftası, her yaştan insanı hastalıklara karşı korumak için aşı kullanımını teşvik etmek üzere küresel ortakları bir araya getiriyor. Bu yılın teması, etkisi ömür boyu süren aşıların önemini yansıtacak şekilde ‘uzun ömrü” ifade eden #LongLifeForAll (Herkes için Uzun Yaşam) olarak belirlendi.

Bill&Melinda Gates Vakfı Küresel Politika ve Savunuculuk Başkanı Gargee Ghosh ise açıklamasında şu sözlere yer verdi: “COVID-19 salgınının kesintiye uğrattığı aşılama hizmetlerini eski haline döndürmek ve aşıyla önlenebilir tüm hastalıklar konusunda ilerlemeyi hızlandırmak için zamanla yarışıyoruz. Bu nedenle, özellikle dünyanın en yoksul ülkelerindeki çocukların uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için ihtiyaç duydukları aşılara erişimlerini sağlamak üzere UNICEF ve dünyanın dört bir yanındaki diğer ortaklarla birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz”.  

Birleşmiş Milletler Vakfı Shot@Life İcra Direktörü Martha Rebour ise “UNICEF, dünyadaki beş yaşın altındaki çocukların neredeyse yarısının hayat kurtaran aşılar sayesinde ‘sevgiyle korunmasını’ sağlıyor. Dünya Aşı Haftası sırasında onun çalışmalarını desteklemekten ve tanıtmaktan onur duyuyoruz ve başkalarının da bu kritik küresel aşı programlarını savunmamızda bize katılmasını umuyoruz” dedi.

##

Editörlere Notlar:

Video ve kampanya 24 Nisan saat 00.01’de yayınlanacaktır. UNICEF Elçileri ile yapılan çevrimiçi görüşmeler, Facebook ve Instagram’da paylaşılacak ve ayrıca Dünya Aşı Haftası boyunca (ambargo kapsamında) buradan indirilebilecektir.

UNICEF’in aşı alanındaki çalışmaları hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

 

Shot@Life Hakkında

Shot@Life, çocukluk dönemi aşılarını tüm çocukların hayatlarını kurtarmanın en etkili yollarından biri olarak savunan bir Birleşmiş Milletler Vakfı taban savunuculuk kampanyasıdır. Kamuoyunu, Kongre üyelerini, işletmeleri ve sivil toplum ortaklarını halk eğitimi ve taban savunuculuğu yoluyla çocukluk dönemi aşı programlarını küresel ölçekte desteklemek ve bunlara yatırım yapmak için bir araya getiriyoruz. Daha fazla bilgi için: www.ShotAtLife.org