Türkiye'deki Suriyeli çocukların yüzde 40'ından fazlası okula gidemiyor

UNICEF | her çocuk için

Kayıt oranlarındaki büyük artışa rağmen Türkiye'deki Suriyeli mülteci çocukların yüzde 40'ından fazlası okula gidemiyor

Türkiye, dünyada en çok çocuk mülteciye ev sahipliği yapan ülke. Bu çocukların yaşama tutunmalarını sağlayan tek imkân ise eğitim.

NEW YORK/GAZİANTEP, Türkiye, 19 Ocak 2017 – Türkiye’deki okullara kayıtlı olan Suriyeli mülteci çocuk sayısı yaklaşık yarım milyona ulaştı. UNICEF tarafından bugün yapılan açıklamaya göre geçen sene Haziran ayından bu yana kayıtlarda yüzde 50 oranında bir artışa rağmen okul çağındaki çocukların yüzde 40’tan fazlası (380 bin mülteci çocuk) hâlâ okula gidemiyor.
 
UNICEF’in Türkiye’nin güneydoğusunda yürüttüğü çalışmaları incelemek için gelen UNICEF İcra Direktörü Yardımcısı Justin Forsyth ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada “Suriye krizinin başlangıcından bu yana okula giden Suriyeli çocuk sayısının ilk kez okula gidemeyen çocuk sayısını aştığını” söyledi.
 
Forsyth açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye bu büyük başarısı için övgüyü hak ediyor. Ancak daha fazla kaynak sağlanmadığı takdirde, Suriyeli çocukların ülkelerini yeniden inşa etmek için ihtiyaç duydukları becerilerden yoksun bir ‘kayıp kuşak’ oluşturmaları riski ile karşı karşıyayız.”  
 
Türkiye, 1,2 milyonu aşkın mülteci çocukla dünyada en çok mülteci çocuğa ev sahipliği yapan ülke konumunda.

Nizip 1 kampında bir grup çocuk bisiklete biniyor. Nizip 1 kampı, 50 bini çocuk olmak üzere 10 bini aşkın çocuğa ev sahipliği yapıyor. Fotoğraf: UNICEF/UN048837/Ergen


UNICEF, Türkiye Hükümeti ile ortak yürüttüğü çalışmalarla eğitim sistemlerinin güçlendirilmesi ve erişimin artırılması ile birlikte Suriyeli ve en zor koşullarda yaşayan Türkiyeli çocuklar için kapsayıcı eğitimin kalitesinin geliştirilmesine yardımcı oluyor.
 
UNICEF, 2013 yılından bu yana yaklaşık 400 okulun inşa edilmesine, yenilenmesine ya da yeniden donatılmasına yardımcı oldu ve 20 bine yakın Suriyeli gönüllü öğretmene eğitim verdi. Bugün itibariyle yaklaşık 13 bin öğretmen aylık teşviklerden yararlanıyor. Suriyeli çocukların da çocuklarını okula göndermeleri ve okuldan almamaları için ailelere nakit yardım sağlanmasının öngörüldüğü bir ulusal programa dahil edilmesi yönünde çabalar devam ediyor.
 
Bölgede toplam 2,7 milyon Suriyeli çocuk okula gidemiyor. Bu çocukların büyük bölümü, çatışmaların altıncı yılını doldurmaya yaklaştığı ve savaştan büyük hasar gören Suriye’de yaşıyor. Yaklaşık 300 bin çocuk Suriye’de kuşatma altında olan 15 bölgede, 700 bini IŞİD kontrolü altındaki bölgelerde olmak üzere 2 milyon çocuk da çatışmalar ve erişim kısıtlamaları yüzünden temel insani yardımların ulaştırılamadığı bölgelerde bulunuyor. 
 
###
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar her çocuğun yararını gözeterek en zor koşullarda yaşayan ve toplumdan dışlanan çocuklara ulaşmak için özel bir çaba gösteriyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.
 
Bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.

Daha fazla bilgi için:
Najwa Mekki, UNICEF New York, +1917 209 1804, [email protected]
Chris Tidey, UNICEF New York, +1917 340 7452, [email protected]
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, +90 533 622 8346, [email protected]