Çocukları öldürmenin hiçbir gerekçesi olamaz

UNICEF | her çocuk için

UNICEF Suriye Temsilcisi Hanaa Singer'ın Halep'te Öldürülen Çocuklara İlişkin Açıklaması

ŞAM, 14 Ekim 2016 – “Halep’te bulunan Hatem-i Tai İlkokulunun yakınlarında dün gerçekleşen saldırıda dört çocuk yaşamını yitirdi, üç çocuk da yaralandı. Çocuklar havan toplarının bölgeye düştüğü sabah saatlerinde okula gidiyordu.

“Bu yaşanan ölümcül saldırı, Dera’da beş çocuğun okulda bulunduğu sırada öldürülmelerinden sadece üç gün sonra meydana geldi. Suriye’de okula gitmek dahi tehlikeli.

“Halep’te her gün yerleşim bölgelerine yönelik, herhangi bir hedef gözetmeksizin gerçekleştirilen saldırılar çok sayıda çocuğun hayatına mal oluyor ve yaralanmasına yol açıyor. Hayatta kalan çocuklar ise, hiçbir çocuğun asla tanık olmaması gereken ve onlarda ömür boyu fiziksel ve psikolojik izler bırakan korkunç bir şiddete maruz kalıyorlar.

“Çocukları öldürmenin hiçbir gerekçesi olamaz.

“UNICEF çatışmada yer alan tüm taraflara, uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülükleri gereğince sivilleri korumaları ve okul ile eğitim tesislerinin de dâhil olduğu sivil altyapıya yönelik saldırılara son vermeleri için çağrıda bulunuyor.

Çocuklar her zaman korunmalıdır.”

###

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.

Bizi Twitter ve Facebook’tan takip edin.

Daha fazla bilgi için:
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, + 90 312 454 1010, [email protected]
Shushan Mebrahtu, UNICEF Suriye, +963 992 892 864, [email protected]
Juliette Touma, UNICEF Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Ofisi, +962 79 867 4628, [email protected]