Ukrayna'da dört milyon okul çağındaki çocuk için belirsiz bir okul yılı başlıyor

UNICEF | her çocuk için

UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell, ülke çapında üç günlük bir ziyaret gerçekleştirerek savaştan korkan çocuklar, ebeveynler ve öğretmenlerle bir araya geldi

KİEV/NEW YORK, 1 Eylül 2022 – UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell, ülke çapındaki üç günlük ziyareti sırasında, Ukrayna'da devam eden savaşın Ukrayna'daki dört milyon okul çağındaki çocuk için yeni bir eğitim yılının başlamasına gölge düşürdüğünü söyledi.

Russell, "Yeni okul yılı, çocuklar için heyecanlı ve umut dolu bir an olmalı. Sınıflarına yeniden girip yazın, başlarından geçenleri arkadaşları ve öğretmenleriyle paylaştıkları bir gün olmalı," dedi. “Ama Ukrayna'daki dört milyon çocuk için endişe hakim. Çocuklar, çoğu savaş sırasında zarar görmüş okullarına yıkım hikayeleriyle geri dönerken, öğretmenlerini ve arkadaşlarını görüp göremeyeceklerinden emin değiller. Birçok ebeveyn, güvenliklerinden endişe edip çocuklarını okula göndermekte tereddüt ediyor.”

Ülke genelinde binlerce okul hasar gördü veya yıkıldı ve okulların yüzde 60'ından daha azı hükümet tarafından güvenli ve yeniden açılmaya uygun görüldü. Ukrayna'nın eğitim-öğretim yılının ilk gününde Russell, savaşın ilk haftalarında hasar gören, restore edilmiş bir ilkokula gitti. Okulun savaş öncesi kapasitesinin yalnızca yüzde 14'ü doldurulabiliyor. Geri kalanı sığınak olarak kullanılıyor. Bu nedenle her seferinde yalnızca 300 öğrenci bu okula gidebiliyor.

UNICEF, güvenli olduğunda sınıflarda ve bunun mümkün olmadığı durumlarda çevrimiçi veya topluluk temelli alternatifler aracılığıyla Ukraynalı çocukların öğrenime geri dönmelerine yardımcı olmak için hükümetle birlikte çalışıyor. Savaşın başlamasından bu yana yaklaşık 760.000 çocuk örgün veya yaygın eğitim aldı. 1,7 milyondan fazla çocuk ve bakımveren, UNICEF tarafından desteklenen ruh sağlığı ve psikososyal destek müdahalelerinden yararlandı.

Russell, "Ukrayna'daki okullar, çocuklara yol güvenliği yerine patlamamış mühimmatlar hakkında bilgilerin öğretildiği, oyun alanları yerine bomba sığınakları inşa etmek için kaynaklara ihtiyaç duyan yerler haline geldi" diye ekledi. "Ukraynalı öğrenciler, veliler ve öğretmenler için bu durum hayatın bir gerçeği haline geldi."

Çocukları öğrenime geri döndürme çabaları arasında okulların rehabilitasyonu, öğretmenlere ve öğrencilere dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve sarf malzemeleri sağlanması ve çocuklara ve öğretmenlere savaş zamanında nasıl güvenli bir yere sığınılacağı konusunda rehberlik etmek yer alıyor.

“Ukrayna'nın çocukları için eğitim dramatik bir şekilde tehlikeye girdi. COVID-19 salgınının iki yılı aşkın bir süredir devam etmesi ve savaşın tırmanmasının üzerinden altı ay geçmesinin ardından, çocukların fiziksel ve zihinsel sağlıkları muazzam bir baskı altında. Birçokları için üzücü olan gerçeğe müdahale etmek için daha fazlasının yapılması gerekiyor” dedi Russell.

Ukrayna'da okul çağındaki çocuklar yaşamları ve refahları açısından sürekli devam eden tehditlerle karşı karşıyayken, mülteci çocuklar da başka zorluklarla karşı karşıya. 31 Temmuz 2022 itibariyle, 12 ev sahibi ülkede mülteci olarak yaşayan tahmini 650.000 Ukraynalı çocuk halen ulusal eğitim sistemlerine kayıtlı değil. UNICEF bunların neredeyse yarısını örgün veya yaygın eğitimle destekledi ve Ukraynalı mülteci çocukların ya okullara kaydolmalarını ya da çevrimiçi eğitime erişmelerini sağlamak için hükümetler ve ortaklarla birlikte çalışıyor.

UNICEF, Ukrayna genelinde insani nakit transferleriyle en savunmasız aileler de dahil olmak üzere 616.000 kişiye daha ulaştı. Bağışçılar inanılmaz derecede cömert davrandılar, ancak kışın gelmesiyle birlikte ihtiyaçların mevcut kaynakları geride bırakmasından endişe ediliyor.

Russell, "Barış olmadıkça, Ukrayna'daki çocukların ve ailelerinin yaşamları kış yaklaştıkça daha da zorlaşacak. Aşırı soğukların ve yoğun kar yağışlarının sadece birkaç ay sonra kapıyı çalacağını biliyoruz, bu nedenle UNICEF, hükümet ve ortaklarla birlikte kalın giysiler, ayakkabılar, jeneratörler, ısıtıcılar ve odun da dahil olmak üzere kışlık malzemeleri tedarik etmek için çalışıyor”, dedi.

Genel Direktör Russell ayrıca öğretmenler, ebeveynler ve sağlık çalışanları da dahil olmak üzere First Lady Olena Zelenska ile bir araya geldi, Ukrayna halkının çabalarını takdir eden açıklamalarda bulundu ve Ukrayna Hükümeti ile UNICEF arasındaki uzun süredir devam eden ortaklık için şükranlarını dile getirdi. Ayrıca, insani krize ortak müdahaleyi daha da güçlendirmenin yollarını ve uluslararası insani hukuka uygun olarak hayat kurtaran desteğe ihtiyacı olan tüm çocukların güvenli, zamanında ve engelsiz insani yardıma erişiminin önemini tartıştı.

#####