Şiddetin tırmanması çocuklar için ölümcül sonuçlara yol açabilir

UNICEF | her çocuk için

UNICEF uyarıyor: İdlib'de şiddetin tırmanması çocuklar için ölümcül sonuçlara yol açabilir

NEW YORK, 7 Eylül 2018 – UNICEF bugün yaptığı açıklamada Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de çatışmaların daha da tırmanması halinde 1 milyon çocuğun yaşamının doğrudan risk altına gireceğini belirtti.  

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore: “İdlib’de binlerce çocuk defalarca evlerini terk etmek zorunda kalmıştır ve bu çocuklar bugün aşırı kalabalık ve derme çatma yerlerde, gıda, su ve ilaçların kritik ölçülerde kıtlaştığı koşullarda yaşamaktadır. Yeni bir şiddet dalgası çocukları savaşın hatlarında, iki ateş arasında bırakabilecek ve bu da ölümcül sonuçlara yol açabilecektir.

İdlib’de çocukların yaşamı, zaten sınırlı olan sağlık ve eğitim hizmetlerine ulaşmaya çalışırken bile her gün tehdit altındadır. Halk sağlığı kuruluşlarının yalnızca yarısı halen çalışmaktadır ve doktorlar yaşamsal önemdeki ilaç ve malzemelerin ellerinde bulunmadığını belirtmektedirler.

Çatışmaların tırmanması halinde okullar kapanabilir ve çocuklar evlerinden çıkamaz duruma gelebilir. Yeni ders yılı 1 Eylül’de başlamış olmasına rağmen pek çok okulda önemli malzemeler bulunmamaktadır, 7 bin kadar derslik onarıma ihtiyaç duymaktadır ve 2.300 öğretmenin yeri de boştur.

Çatışmalar yoğunlaşırken, UNICEF, gerçekleşebilecek hava saldırılarından, kara harekâtından ve nüfusun yoğun olduğu yerlerde patlayıcı kullanılmasından ve bunların çocuklara getirebileceği sonuçlardan büyük kaygı duymaktadır. Suriye’de benzer durumlarda daha önce görüldüğü gibi çocuklar bu tür durumların bedelini eğitimleriyle, sağlıklarıyla, zihinsel ve fiziksel iyi olma halleriyle ve canlarıyla ödemektedir.

UNICEF, savaşın tüm taraflarını, uluslararası insani ve insan hakları hukukunun getirdiği yükümlülükleri yerine getirme çağrısında bulunmaktadır.

Fore sözlerini şöyle sürdürdü: “Talebimiz basittir: Çocukları koruyun. Bırakın çocuklara güvenli, sürekli ve koşulsuz erişimimiz olsun. Bölgeden ayrılmak isteyenlere bunu güvenli bir biçimde yapabilmeleri için izin verin.”
Doğrudan insani yardım ulaştırma çalışmaları sınırlı kalırken UNICEF İdlib’teki, Halep’in batısındaki ve Hama’nın kuzeyindeki yerel ortaklarıyla yaşam kurtarıcı yardımları yerine ulaştırmaya ve yerlerinden olan sivillere yardım etmeye çalışmaktadır. Bu kapsamda yapılan yardımlar arasında su, sanitasyon, hijyen; sağlık, beslenme, korunma ve eğitim alanındaki hizmetler ve bunlarla ilgili malzemelerin dağıtımı yer almaktadır.

Fore : “Güvenlik Konseyi Suriye ile ilgili müzakerelere bugün başlarken, Konsey üyelerine hatırlatmak isterim ki milyonlarca Suriyeli çocuğun geleceği ellerinizdedir.  Diğer insani kuruluşlar gibi biz de elimizden geleni yapıyoruz, ne var ki bu yapılanlar yeterli olmaktan çok uzak. Güçlü olanların çocuklara yönelik sorumluluklarıyla yüzleşmelerinin zamanı gelmiştir” dedi.

 ###

Editörlere notlar: 

Multimedya materyalleri için tıklayın.
UNICEF’in Suriye’deki çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

UNICEF hakkında

UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar yapmaktadır. 190 ülkede ve bölgede, her yerde, herkes için daha iyi bir gelecek kurmak için çalışıyoruz.

UNICEF’i  Twitterve Facebook’tan izleyin

Daha fazla bilgi için:

Joe English, UNICEF New York, +1917 893 0692 [email protected]
Juliette Touma, UNICEF Amman, +962 79 867 4628 [email protected]
Tamara Kummer, UNICEF Amman, +962 797 588 550 [email protected]
Salam Al-Janabi, UNICEF Suriye, +963 950044371 [email protected]