UNICEF’in Hijyen ve Evde Öğreniyoruz kitleri

UNICEF | her çocuk için

Türkiye’deki savunmasız çocuklara “yeni normale” uyum sürecinde destek

1 Haziran 2020 - COVID-19 salgını dünyanın dört bir yanında büyük zorluklar yaratmaya devam ederken çocuklar salgınla mücadele için alınan tedbirlerden en çok etkilenen kesimlerden biridir.

UNICEF; ulusal ortakları Millî Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kilis Belediyesi ve Türk Kızılayı ile iş birliği içinde ve Almanya Hükûmetinin cömert maddi katkılarıyla Aile Hijyen Kitleri ve Evde Öğreniyoruz Kitleri dağıtmaktadır. Bu yardım, Türkiye’de en savunmasız durumdaki çocuklara ve ailelere ulaştırılarak çocukların evde öğrenmeye devam etmelerine ve COVID-19 salgınıyla başa çıkmalarına yardımcı olmaktadır. Aşağıda, bu malzemelerin İstanbul, Kilis ve Hatay’daki dağıtımlarının ilk aşamasında çekilmiş üç resme yer verilmiştir.

11 yaşındaki Fatma ile 8 yaşındaki küçük kardeşi Muhammet UNICEF’in Evde Öğreniyoruz kitini İstanbul’daki evlerinde teslim alıyor.

11 yaşındaki Fatma, okul senin için ne anlam ifade ediyor diye sorduğumuzda: “Arkadaşlarım okulu çok sevdiğim ve bir gün bile devamsızlık yapmadığım için bana hep sen okulda yaşasana diyorlar” diyor ve  yüzünde bir gülümsemeyle: “Şimdiyse okula gidemiyorum, evde ders çalışmaya uğraşıyorum ama aynı şey değil. Öğretmenlerimi, sınıf arkadaşlarımı özlüyorum, önlük giymeyi bile özlüyorum!” diye ekliyor. Fatma ile 8 yaşındaki küçük kardeşi Muhammet, Evde Öğreniyoruz kitlerini büyük bir heyecanla açıyorlar, “A, okuyacak bir sürü hikâye var!” Fatma, annesinin hijyen kitini açmasına da yardım ediyor. Kitin içinden kalıp sabunu çıkarırken koklayarak heyecanla, “Ne güzel kokuyor! Anne, sürekli bunu kullanacağım” diyor.

Millî Eğitim Bakanlığı ile birlikte hazırlanan evde öğreniyoruz kitinin içinde kitaplar, kırtasiye malzemeleri, oyunların yanı sıra COVID-19 salgını nedeniyle eğitimleri kesintiye uğrayan ve uzaktan eğitim olanaklarına erişmekte güçlük çeken en savunmasız mülteci çocuklar ve Türk çocuklarını desteklemeyi amaçlayan diğer gerekli eğitim materyalleri yer alıyor. Aile hijyen kitlerinde ise çocukların ve ailelerin ev ortamını temiz tutmalarına ve enfeksiyonun önüne geçmelerine yardımcı olmak üzere COVID-19 ile ilgili önleyici tedbirler hakkında broşürler, temizlik ürünleri ve sabun, havlu ve sanitasyon ürünleri gibi kişisel hijyen malzemeleri yer almaktadır.

Kilis Belediyesinde gençlik çalışanı olarak görev yapan 24 yaşındaki Zeynep, Kilis’te kendilerine UNICEF’in Hijyen ve Evde Öğreniyoruz kitlerini teslim etmek üzere Hayat ailesinin kapısını çalarken.

Kilis Belediyesi’nin gençlik çalışanlarından 24 yaşındaki Zeynep’e UNICEF’in Hijyen ve Evde Öğreniyoruz kitlerini dağıtırken neler hissettiğini sorduğumuzda, bize “En güzel anlardan biri de ihtiyaç sahibi bir ailenin kapısını çaldığınızda, kapıyı açıp da kiti görünce yüzlerinin güldüğünü görmek,” diyor. Cerrahi maskesinin ardında gizlenen yüzünde kocaman bir gülümsemeyle uzanarak Hayat ailesinin zilini çaldıktan hemen sonra şunları aktarıyor: “Eminim bizi gördüklerine sevinecekler. Evet, bu kitler önemli, ama bundan da öte bu kitler onlara kendilerini düşünen insanların var olduğunu ve onlara destek vermek için çabaladıklarını anlatıyor; işte buna paha biçilemez.”

UNICEF ve ortakları 31 ilde 60 binden fazla Aile Hijyen Kiti, 62 ilde de 90 bin Evde Öğreniyoruz Kiti dağıtıyor. UNICEF'in Koronavirüsü Acil Durum çalışmasına destek için tıkla.

12 yaşındaki Melek ile 9 yaşındaki Ali ve 6 yaşındaki Hasan Hatay’daki evlerinin önünde, UNICEF’in Evde Öğreniyoruz kitlerini aldıktan sonra.

12 yaşındaki Melek, 9 yaşındaki Ali ve 6 yaşındaki Hasan, Hatay’da yaşayan ve COVID-19 salgınının yayılımını yavaşlatmak için alınan izolasyon tedbirlerine uyum sağlamaya çalışan üç kardeş. Yeni eline geçen Evde Öğreniyoruz kitini açarken Ali bize: “Biliyorsunuz ben hep dışarda futbol oynamayı ve arkadaşlarımla vakit geçirmeyi tercih ediyorum, ama artık dışarı çıkamıyoruz. Bu yüzden ben de vaktimin çoğunu bahçede oturarak geçiriyorum” diyor. Ali, bir yandan yeni aldığı Evde Öğreniyoruz kitini incelerken bir yandan da bize yeni rutinini anlatıyor. Melek içinse durum biraz farklı: “En başta evde oturacağımızı söylediklerinde mutlu olmuştum. Ailemle daha fazla vakit geçirmek istedim, ama şimdi okula gitmeyi ve arkadaşlarımı görmeyi ne kadar özlediğimi fark ettim. Ev dışındaki hayatımı gerçekten özlüyorum” diyor. Ali ile Hasan Evde Öğreniyoruz kitlerinin içinde yer alan masa oyunlarına yöneliyorlar. Şimdiden abisiyle oynamaya başlayan Hasan, bize, “A, bana Tangram getirmişsiniz, çok sevindim! Biliyor musunuz, bu oyunla bir sürü hayvan şekli yapabiliyoruz!” diyor.

heart UNICEF'in Türkiye'deki Koronavirüsü Acil Durumu çalışmalarını destekle, şimdi bize katıl.