Çocuklar için minik hikayeler

UNICEF | her çocuk için

20 Kasım "Dünya Çocuk Hakları Günü"nde, 7 Kıtanın Yazarlarından Çocuklar için Minik Hikayeler:

Tüm dünyada zor bir dönem yaşıyoruz, bir çok çocuk mağdur durumda. Biliyoruz ki, bugünün çocukları yarının dünyasını şekillendirecek. Dolayısıyla her çocuk hakkaniyet ile eşit fırsatlara ulaşabilmeli.

20 Kasım’da tüm dünya halkları olarak "Çocuk Hakları"nı kutluyoruz. UNICEF olarak 70. yılımızda çocuk haklarıyla ilgili farkındalık yaratmak üzere, 7 kıtadan yazarları çocuklar için kalemlerini kullanmaya davet ettik.

Aralarında romancıların, oyun yazarlarının ve şairlerin de bulunduğu dünyanın önde gelen 200’den fazla yazarı bu hafta küresel bir hikâye kampanyasına katıldı. Kampanyaya destek veren yazarlar Dünya Çocuk Günü’ne ve dünyanın en yoksul ve en dezavantajlı çocuklarının halen karşılaştıkları haksızlıklara dikkat etmek üzere her biri yaklaşık yedi satırlık küçük öyküler kaleme aldı. Bu kısa öyküler dizisi, UNICEF’in her çocuğa yardım etmek ve umut aşılamak için sürdürdüğü çalışmaların 70. yılının kutlandığı etkinliklerin başlangıcını oluşturacak.

Minik hikâyeler, dünyanın en ünlü bazı yazarları tarafından da sosyal medyadaki takipçileri ile paylaşılacak. Fikir ilk olarak Finlandiya Cumhurbaşkanı’nın eşi Jenni Haukio tarafından ortaya atıldı, ardından da Asya, Afrika, Güney Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Avustralya’dan katılan yazarlarla tüm dünyaya yayıldı.

Ünlü Nijeryalı yazar Chimamanda Adichie’nin sözleriyle: “Bizler yazar olarak hikâye anlatıcılığının basitliği ile savunuculuk yapabiliriz. Bu gerekli ve anlamlı kampanyayla tüm dünyadaki değerli çocukların haklarının korunmasını istiyoruz ve savunuyoruz."

Harekete Türkiye'den katılan Derya Erkenci, Murat GülsoyBuket Uzuner, Özlem Yurdakul'un hikayelerini isimlerine tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yayınlanan hikayelerden bir seçki ayrıca UNICEF global web sitesinde yer alıyor.

 

 

Bilgi için: Gülcem Bayer Deniz, [email protected], +90 532 224 7661