Musul operasyonunda çocukların güvenliğini sağlayın

UNICEF | her çocuk için

UNICEF: Musul operasyonunda çocukların güvenliğini sağlayın

BAĞDAT, 17 Ekim 2016 – UNICEF, Musul’da kontrolün geri alınmasına yönelik düzenlenen askeri operasyonun başlamasıyla birlikte kentte yaşayan 500 bini aşkın çocuğun ve ailelerinin önümüzdeki haftalarda büyük risk altında olacağı konusunda uyarıda bulundu.

UNICEF Irak Temsilcisi Peter Hawkins konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Musullu çocuklar son iki yıldır büyük acılar çekiyor. Bu çocukların çoğu zorla yerlerinden edilebilir, cephe hatları arasında mahsur kalabilir ya da tarafların açtıkları karşılıklı ateşlere hedef olabilir.”

UNICEF, 150 binden fazla kişinin derhal yararlanabileceği şekilde yeterli su, duş, tuvalet ve hijyen kitini önceden konumlandırmış olup, önümüzdeki birkaç hafta içinde bu imkânların 350 binin üzerinde kişiye ulaşması planlanmaktadır. Gezici ekipler de, çocuklar arasında görülebilecek kritik zihinsel ve fiziksel travmalara müdahale için hazır durumdadır.
 
Ayrıca, çocuk felci ve kızamık gibi hastalıklara karşı aşı kampanyası başlatmak üzere UNICEF’in Sağlık Bakanlığı ile birlikte 50’nin üzerinde ekibi hazırda bulunmaktadır.
 
Hawkins konuyla ilgili “Çocuklar neredeyse UNICEF’in de onlarla birlikte olması için gece gündüz çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.
 
UNICEF çatışmanın tüm taraflarına, bu yoğun şiddet dönemi boyunca çocukların ve ailelerinin güvenliğinin sağlanabilmesi için çocukları korumaları ve uluslararası insani hukuka uymaları çağrısında bulunmaktadır.

Irak’la ilgili multimedya içeriği indirmek için: https://uni.cf/2dRgcTf
 
###

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org. Bizi Twitter veFacebook’tan takip edin.
 
Daha fazla bilgi için:
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, + 90 312 454 1010, [email protected]
Sharon Behn Nogueira, UNICEF Irak sözcüsü, +964 782 782 0238, [email protected]
Farah Dakhlallah UNICEF ODKA sözcüsü, +962 7 9760 9270, [email protected] 
Najwa Mekki, UNICEF New York, + 1 917 209 1804, [email protected]
Christopher Tidey, UNICEF New York, + 1 917 340 3017, [email protected]

 

© UNICEF/UN034967/Anmar