COVID-19 aşısında öğretmenlere öncelik verilmeli

UNICEF | her çocuk için

COVID-19'a karşı aşılamada öğretmenlere öncelik verilmeli

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore'nin Açıklaması

NEW YORK, 16 Aralık 2020 – “COVID-19 salgını, dünyanın dört bir yanında çocukların eğitimini altüst etti. Öğretmenlerin aşılanması, eğitimi eski hâline döndürmek açısından kritik bir adımdır. 

“Okulları kapatma uygulaması Nisan 2020'de zirve noktasına ulaştı ve bu dönemde dünyadaki öğrencilerin neredeyse yüzde 90'ının aldığı eğitim kesintiye uğradı. Bu oran şu an daha düşük. Fakat hastalığın toplumda yayılmasında okulların temel bir etmen olmadığına yönelik kanıtlar artsa da, okulları kapatmanın hastalığı yavaşlatacağına dair desteksiz varsayımlar varlığını sürdürüyor. Bunun sonucunda, dünyanın pek çok ülkesinde vaka sayıları hızla artarken toplumlar yine okulları kapatıyor. 1 Aralık itibariyle okul çağındaki her 5 çocuktan neredeyse 1’inin, diğer bir deyişle 320 milyon çocuğun okulu kapalı.

“UNICEF, ön saflardaki sağlık çalışanları ve yüksek risk altındaki nüfus grupları aşılandıktan sonra COVID-19 aşısı için öğretmenlere öncelik verilmesi çağrısında bulunuyor. Böylece öğretmenlerin virüsten korunması sağlanarak, yüz yüze eğitim vermeleri ve sonuç olarak okulların açık kalması mümkün olacaktır.

“Aşı dağıtımına ilişkin kararlar nihai olarak hükümetler tarafından verilecek olsa da, eğitimin uzun süre aksaması, özellikle en marjinal gruplar açısından son derece ciddi sonuçlar doğurabilir. Çocuklar okuldan ne kadar uzak kalırsa, okula dönme ihtimalleri de o kadar düşük olur ve ebeveynlerin işlerine devam etmesi de eşit derecede zorlaşır.

“Bunlar, bizi önemli fedakarlıklarla karşı karşıya bırakan önemli kararlardır. Ancak, yeni kuşakların geleceğini korumak adına elimizden geleni yapma kararını vermek zor olmamalıdır. Bu karar, çocukların geleceğini güvence altına alan öğretmenleri korumakla başlar.”

heart UNICEF'in COVID-19 salgınından etkilenen ve uzaktan eğitime erişemeyen çocuklar için yaptığı çalışmaları bağışınla destekle.