Savaşın görünmeyen yaraları

UNICEF | her çocuk için

Bombardımanın ardından konuşmayı bırakan Mariupol'lu bir çocuk

Ukrayna, Mariupol'da yaşayan beş yaşındaki Arthur, yaşadığı şehre yapılan bombardımandan sağ kurtuldu, ancak savaşın açtığı duygusal yaralar onunla sonsuza dek kalacak.

Dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi Ukrayna’daki savaştan da yine en çok çocuklar etkileniyor.

Arthur ve annesi Miranda, Mariupol şehrinden kaçmayı başardıklarında yorgun düşmüşlerdi. Arthur konuşmayı ve gülümsemeyi bıraktı.

23 yaşındaki Miranda yaşadıklarını şöyle anlattı: "Gördüğü ve duyduğu patlamalar ve yıkıcı enkazlardan sonra Arthur konuşmayı bıraktı. Her gece saat 2 civarında uyanıyor, kaçmaya ve saklanmaya çalışıyor. Çünkü genellikle o saatlerde Mariupol'u bombalıyorlardı."

Kapana kısılmak

Yaklaşık yarım milyon insanın yaşadığı Ukrayna'nın güneydoğusundaki bir liman kenti olan Mariupol, şimdi harap durumda. Binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı, yüzlercesi yaralandı veya öldürüldü.

Savaşın ilk birkaç gününde Miranda, oğlu Arthur'u bombardıman sırasında gerçekleşen patlamalardan korumak için vücudunu siper etmek zorunda kaldı.

Miranda o anları; “Patlamadan yayılan şok dalgası ile havaya uçup gidiyormuşum gibi hissettim. Saklandığımız merdiven boşluklarının tırabzanlarına tutunurken neredeyse ellerim kopacaktı. Elektrik, su, gaz, ısıtma, ekmek, ilaç ve bizi dış dünyaya bağlayacak herhangi bir iletişim aracımız yoktu.” Diye anlatıyor.

Yakındaki yerleşim yerleri bombardımanın etkisiyle yerle bir olduktan sonra, Miranda ve Arthur yüzlerce sivilin saklandığı Mariupol Tiyatro Binası’na sığınarak orada iki hafta geçirdiler.

 “Sığınakta yeni doğmuş bebekler, hamile kadınlar, yaşlılar ve hayvanlar vardı. Hepsi korku içindeydi. Geceleri bombalamaların başladığı saatlerde insanlar korkudan çığlık atıyorlardı.”

"Tiyatro Binası’nda herhangi bir ısıtma imkanı yoktu ve Arthur sürekli üşüyordu. Yerdeki ince bir şilte üzerinde oturuyordum. Arthur ise kucağımda uyuyordu."

Diğer yandan Mariupol'da yiyecek tükeniyor ve insani yardım konvoyları çatışmalar nedeniyle şehre ulaşamıyordu. Miranda şehirde kurulan sahra mutfağına gidiyor ve kadınlara ve çocuklara günde bir kez dağıtılan bir bardak su veya çorbadan alıyordu ancak bu kadarının yeterli olması mümkün değildi.

Hayatta kalma mücadelesi

Tiyatro Binası’nda geçen 10 günün ardından sürekli olarak soğuğa maruz kalan Arthur’un vücudu daha fazla dayanamadı ve ateşi yükseldi.

Annesi üzgün bir şekilde "Açlıktan zayıf düştü. Zaman zaman ardı ardına çığlık atıyordu. Ona sürekli olarak, daha iyi daha ve güvenli bir yere gitmemize az kaldığını, orada rahatça yemek yiyip banyo yapabileceğini, çizgi film izleyebileceğini ve yatabileceğini söyledim.”

Ancak Miranda zamanın tükenmekte olduğunu biliyordu. Aile, insani yardım koridorunu beklemeden onları alacak bir araba buldu ve şehri kendi başlarına terk etti. Bombardımanların arasında yolculuk ederek birkaç askeri kontrol noktasından sonra nihayet Nikopol'e ulaştılar.

Arthur Nikopol’de gerekli tıbbi yardımı alarak yavaş yavaş yemek yemeye ve iyileşmeye başladı. Ancak yaşanılanların duygusal izlerinin silinmesi bu kadar hızlı gerçekleşemiyordu.

Miranda, "Savaştan önce oğlum oynamayı ve gülmeyi severdi. Ama gördüğü şeylerden sonra gülümsemeyi ve konuşmayı bıraktı. Yaşadığı travmanhayatta kın etkisiyle alamayacağını düşündüm. Şimdi daha iyi hissetmesine rağmen bazen bir şey hatırlıyor, yanıma geliyor, bana sarılıp ağlıyor. Ben de onunla ağlıyorum.

Ukrayna'da hali hazırda sürmekte olan savaş, ülkenin 7,5 milyonluk çocuk nüfusunun yarısından fazlasının evlerinden edilmesine sebep oldu. Artık Ukrayna’daki 1,8 milyondan fazla çocuk mülteci olarak komşu ülkelere sığınmış durumda. Ayrıca ülke içinde yaşamaya devam eden 2,5 milyon çocuk daha artık evlerinde değil.

Her şeye rağmen evlerinde kaldığı tahmin edilen 3,2 milyon çocuğun ise yaklaşık yarısı yeterli yiyeceğe sahip değil.

UNICEF, dünyanın her yerinde yaptığı gibi çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik insani yardımlarla Ukrayna ve komşu ülkelerdeki çocuklara ulaşmak için var gücüyle çalışmaya devam ediyor. Dnipro, Donetsk, Kharkiv, Kiev, Lviv, Mykolaiv, Odessa, Vinnytsia ve Zhytomyr'deki hastaneler ve doğumevleri aracılığıyla hayat kurtaran tıbbi malzemelerle yaklaşık 600.000 kişiye ulaşılmış durumda. Ayrıca Donetsk, Luhansk, Kharkiv, Dnipro, Kiev ve Lviv'de yaklaşık 240.000 kişiye içme suyu ve hijyen malzemesi sağlandı.

heartUkrayna'daki çocukların acil yardım ihtiyaçları için desteğin çok önemli. Şimdi bağış yaparak çabamıza ortak ol.